Reklama
reklama

Roztomilým sousedem varana se v brněnské zoo stal mravenečník

Od včerejšího odpoledne je sousedem varana komodského v Tropickém království Zoo Brno samec mravenečníka čtyřprstého. Jedenáctiletý Jaris se narodil v Zoo Dortmund a od roku 2008 žil v Zoologické zahradě v Olomouci, kde mravenečníky úspěšně odchovávají. "Věříme, že pro svůj zjev i chování se stane miláčkem návštěvníků," uvedla mluvčí zoo Monika Brindzáková.

Jaris je již několikanásobným otcem i dědečkem a své potomky má nejen v Dortmundu a v Olomouci. V Brně bude mít zajímavého spolubydlícího a nebezpečného souseda - od příjezdu je společně s hlodavcem kuandu ve společné expozici, která sousedí s teráriem vzácného varana komodského. Mravenečník se krmí vařeným drůbežím masem, ovesnými vločkami, banány a vaječnými žloutky. „Zatím je soužití kuandu a Jarise bezproblémové, vypadá to, že si budou rozumět.“, říká chovatel Michal Balcar.

Mravenečník čtyřprstý zvaný též tamandua nebo mravenečník stromový je druh mravenečníka z Jižní Ameriky. Je to samotářské zvíře, vyskytující se v mnoha stanovištích od tropických deštných lesů po suché savany. Živí se termity, mravenci a včelami. Má velmi silné drápy, které používá k rozbití hmyzích hnízd nebo k obraně. Tamandua je středně velký mravenečník s délkou těla a hlavy v rozmezí 34 až 88 cm. Jeho chápavý ocas je na konci holý a dlouhý 37 až 67 cm. Dospělí váží 1,5 až 8,4 kg. Rozdíly ve velikosti samce a samice jsou nepatrné. Při lovu mrvenečníci doslova kmitají jazykem - za minutu ho dokáží vysunout až 150 krát.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře