Reklama
reklama

Roskošná trojčata mláďata kočky pouštní se už ukázala návštěvníkům zoo

Samice kočky pouštní Eva přivedla 29. března na svět svá již třetí mláďata. Samec byl oddělen dva týdny před předpokládaným termínem porodu a samice s mláďaty se většinu času zdržovala v bezpečí porodního boxu. Nyní jsou ale tři rozkošná koťata důvodem, proč vyrazit do zoo. Máma už je vyvádí pravidelně do expozice a také průchod pro návštěvníky je již otevřen.

Po pěti letech se v Brně podařil další přirozený odchov jedné z nejmenších divokých kočkovitých šelem. „Kočka se začala na konci zimy nápadně zakulacovat a i když jsme už v další mláďata nedoufali, v březnu jsme si byli jistí, že je březí. V době březosti a po porodu se jejich krmná dávka nemění, ale samice dostává potravu i v neděli, což je normálně pro kočky pouštní postní den,“ říká chovatel Michal Balcar. Jakmile začne kočka svá mláďata pravidelně vyvádět do expozice, provedou ošetřovatelé první veterinární prohlídku včetně zjištění pohlaví.

Chovný pár koček pouštních přišel do Zoo Brno v lednu 2009, tehdy pětiletý samec Osiris z britské Zoo Bristol a dvouletá samice Eva z polské Zoo Krakov. První mláďata se narodila v červnu stejného roku. Odrostlá trojčata, dva samečci a jedna samička, odešla do Estonska a na jih Čech do Zoo Ohrada. Druhý přirozený odchov se podařil hned následující rok, byla to čtyřčata, tři kluci a jedna holka. Tito sourozenci byli odvezeni do Francie a Polska. Zoo Brno je zatím jediným členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, který kočky pouštní přirozeně odchovává.

Kočka pouštní neboli písečná není moc dobrý běžec nebo skokan, ale výborně hrabe. Březost trvá 59-63 dní a v průměru se rodí 3-5 koťat. Koťata sexuálně dospívají v 9-14 měsících věku. V zajetí se kočka písečná dožívá až 13 let.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře