Reklama
reklama

Roskošná trojčata mláďata kočky pouštní se už ukázala návštěvníkům zoo

Samice kočky pouštní Eva přivedla 29. března na svět svá již třetí mláďata. Samec byl oddělen dva týdny před předpokládaným termínem porodu a samice s mláďaty se většinu času zdržovala v bezpečí porodního boxu. Nyní jsou ale tři rozkošná koťata důvodem, proč vyrazit do zoo. Máma už je vyvádí pravidelně do expozice a také průchod pro návštěvníky je již otevřen.

Po pěti letech se v Brně podařil další přirozený odchov jedné z nejmenších divokých kočkovitých šelem. „Kočka se začala na konci zimy nápadně zakulacovat a i když jsme už v další mláďata nedoufali, v březnu jsme si byli jistí, že je březí. V době březosti a po porodu se jejich krmná dávka nemění, ale samice dostává potravu i v neděli, což je normálně pro kočky pouštní postní den,“ říká chovatel Michal Balcar. Jakmile začne kočka svá mláďata pravidelně vyvádět do expozice, provedou ošetřovatelé první veterinární prohlídku včetně zjištění pohlaví.

Chovný pár koček pouštních přišel do Zoo Brno v lednu 2009, tehdy pětiletý samec Osiris z britské Zoo Bristol a dvouletá samice Eva z polské Zoo Krakov. První mláďata se narodila v červnu stejného roku. Odrostlá trojčata, dva samečci a jedna samička, odešla do Estonska a na jih Čech do Zoo Ohrada. Druhý přirozený odchov se podařil hned následující rok, byla to čtyřčata, tři kluci a jedna holka. Tito sourozenci byli odvezeni do Francie a Polska. Zoo Brno je zatím jediným členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, který kočky pouštní přirozeně odchovává.

Kočka pouštní neboli písečná není moc dobrý běžec nebo skokan, ale výborně hrabe. Březost trvá 59-63 dní a v průměru se rodí 3-5 koťat. Koťata sexuálně dospívají v 9-14 měsících věku. V zajetí se kočka písečná dožívá až 13 let.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře