Reklama
reklama

Potápěči zprovozní 20 věží. Provzdušňují vodu a pomáhají čištění přehrady

Začátkem května uvedou pracovníci Povodí Moravy opět do provozu aerační věže pod hladinou Brněnské přehrady. Zároveň začnou na přítoku Svratky do nádrže dávkovat síran železitý. S blížícím se startem letní sezóny chtějí vodohospodáři udělat vše proto, aby koupání v Brněnské přehradě bylo pro rekreanty co nejpříjemnější a kvalita vody zůstala po celé období dobrá.

Potápěči postupně vztyčí a zprovozní 20 aeračních věží, které mají za úkol zajistit provzdušnění vodního sloupce. Provzdušňovací systém v kombinaci se síranem železitým, který je pro člověka neškodný, má zabránit masivnímu rozvoji nepříjemných sinic.

„V současnosti je kvalita vody v Brněnské přehradě dobrá,“ řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. „Poslední odběry vzorků prokázaly, že ve vodě jsou pouze neškodné řasy jako rozsivky a skrytěnky. Sinice přítomné nejsou. Koupací místa se zatím nesledují, první odběry provede Krajská hygienická stanice v polovině května,“ doplnila Tomíčková.
Loni v létě si voda v přehradě udržela výbornou kvalitu. Odběry vody na koupacích místech v polovině srpna prokázaly jen nepatrný výskyt sinic, a to navzdory horku a nízkým průtokům.

Projekt čištění Brněnské přehrady probíhá od roku 2009, a to zmíněnou metodou provzdušňování a dávkováním síranu železitého, svou roli však sehrála i úprava rybí obsádky. Ročně přiteče do Brněnské přehrady 34 tun fosforu, z čehož více než 70 % má původ na posledních třinácti kilometrech řeky. Právě neškodný síran železitý fosfor vysráží a hlavní živina pro sinice se tak do nádrže dostane jen v minimálním množství.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře