Reklama
reklama

Potápěči zprovozní 20 věží. Provzdušňují vodu a pomáhají čištění přehrady

Začátkem května uvedou pracovníci Povodí Moravy opět do provozu aerační věže pod hladinou Brněnské přehrady. Zároveň začnou na přítoku Svratky do nádrže dávkovat síran železitý. S blížícím se startem letní sezóny chtějí vodohospodáři udělat vše proto, aby koupání v Brněnské přehradě bylo pro rekreanty co nejpříjemnější a kvalita vody zůstala po celé období dobrá.

Potápěči postupně vztyčí a zprovozní 20 aeračních věží, které mají za úkol zajistit provzdušnění vodního sloupce. Provzdušňovací systém v kombinaci se síranem železitým, který je pro člověka neškodný, má zabránit masivnímu rozvoji nepříjemných sinic.

„V současnosti je kvalita vody v Brněnské přehradě dobrá,“ řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. „Poslední odběry vzorků prokázaly, že ve vodě jsou pouze neškodné řasy jako rozsivky a skrytěnky. Sinice přítomné nejsou. Koupací místa se zatím nesledují, první odběry provede Krajská hygienická stanice v polovině května,“ doplnila Tomíčková.
Loni v létě si voda v přehradě udržela výbornou kvalitu. Odběry vody na koupacích místech v polovině srpna prokázaly jen nepatrný výskyt sinic, a to navzdory horku a nízkým průtokům.

Projekt čištění Brněnské přehrady probíhá od roku 2009, a to zmíněnou metodou provzdušňování a dávkováním síranu železitého, svou roli však sehrála i úprava rybí obsádky. Ročně přiteče do Brněnské přehrady 34 tun fosforu, z čehož více než 70 % má původ na posledních třinácti kilometrech řeky. Právě neškodný síran železitý fosfor vysráží a hlavní živina pro sinice se tak do nádrže dostane jen v minimálním množství.

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře