Reklama
reklama

Operace v lednu se vyplatí: Pobyt v nemocnici je od začátku roku zdarma

Už od zítřka nebudou muset pacienti platit sto korun za den pobytu v nemocnici, lázních nebo léčebnách. Ústavní soud totiž už před několika měsíci zrušil stávající povinnou platbu. Nemocnice tak ale tak přijdou o miliony korun a nebudou si moci dovolit nakoupit nové přístroje a vybavení.

V lednu a částečně i v únoru pacienti nebudou muset nemocní platit za pobyt v nemocnici. Novela zákona, ale po schválení přinese poplatek nový. O jeho výši ještě zákonodárci nerozhodli, pravděpodobně se ale sníží na 60 korun za den a děti do 18 let od něj budou osvobozeny úplně. Ústavní soud při rušení poplatku argumentoval tím, že není spravedlivý pro všechny skupiny obyvatel, že pro sociálně slabé je částka 100 korun na den mnohdy likvidačním poplatkem.

Jen náklady na stravu přitom stojí zdravotnická zařízení 80 až 120 korun denně na jednoho pacienta. Spoluúčast českých pacientů je tedy oproti Evropě minimální.

Za každý měsíc, kdy nezískají příspěvek od pacientů, přijdou české nemocnice o 175 milionů korun, ročně o 2,1 miliardu korun. Největší jihomoravská nemocnice Fakultní nemocnice Brno ví, že po zrušení poplatků by ročně přišla o 60 milionů korun, Fakultní nemocnice u svaté Anny o 23 milionů. Zatímco pro velké nemocnice ale není dočasná ztráta poplatku likvidační, velký význam má například pro léčebny dlouhodobě nemocných.  

Navíc: poplatky jsou ze zákona příjmem nemocnic a pojišťovny o ně snížily své úhrady. A ty nepředpokládají, že platby za pojistné navýší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře