Reklama
reklama

Operace v lednu se vyplatí: Pobyt v nemocnici je od začátku roku zdarma

Už od zítřka nebudou muset pacienti platit sto korun za den pobytu v nemocnici, lázních nebo léčebnách. Ústavní soud totiž už před několika měsíci zrušil stávající povinnou platbu. Nemocnice tak ale tak přijdou o miliony korun a nebudou si moci dovolit nakoupit nové přístroje a vybavení.

V lednu a částečně i v únoru pacienti nebudou muset nemocní platit za pobyt v nemocnici. Novela zákona, ale po schválení přinese poplatek nový. O jeho výši ještě zákonodárci nerozhodli, pravděpodobně se ale sníží na 60 korun za den a děti do 18 let od něj budou osvobozeny úplně. Ústavní soud při rušení poplatku argumentoval tím, že není spravedlivý pro všechny skupiny obyvatel, že pro sociálně slabé je částka 100 korun na den mnohdy likvidačním poplatkem.

Jen náklady na stravu přitom stojí zdravotnická zařízení 80 až 120 korun denně na jednoho pacienta. Spoluúčast českých pacientů je tedy oproti Evropě minimální.

Za každý měsíc, kdy nezískají příspěvek od pacientů, přijdou české nemocnice o 175 milionů korun, ročně o 2,1 miliardu korun. Největší jihomoravská nemocnice Fakultní nemocnice Brno ví, že po zrušení poplatků by ročně přišla o 60 milionů korun, Fakultní nemocnice u svaté Anny o 23 milionů. Zatímco pro velké nemocnice ale není dočasná ztráta poplatku likvidační, velký význam má například pro léčebny dlouhodobě nemocných.  

Navíc: poplatky jsou ze zákona příjmem nemocnic a pojišťovny o ně snížily své úhrady. A ty nepředpokládají, že platby za pojistné navýší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře