Reklama
reklama

Operace v lednu se vyplatí: Pobyt v nemocnici je od začátku roku zdarma

Už od zítřka nebudou muset pacienti platit sto korun za den pobytu v nemocnici, lázních nebo léčebnách. Ústavní soud totiž už před několika měsíci zrušil stávající povinnou platbu. Nemocnice tak ale tak přijdou o miliony korun a nebudou si moci dovolit nakoupit nové přístroje a vybavení.

V lednu a částečně i v únoru pacienti nebudou muset nemocní platit za pobyt v nemocnici. Novela zákona, ale po schválení přinese poplatek nový. O jeho výši ještě zákonodárci nerozhodli, pravděpodobně se ale sníží na 60 korun za den a děti do 18 let od něj budou osvobozeny úplně. Ústavní soud při rušení poplatku argumentoval tím, že není spravedlivý pro všechny skupiny obyvatel, že pro sociálně slabé je částka 100 korun na den mnohdy likvidačním poplatkem.

Jen náklady na stravu přitom stojí zdravotnická zařízení 80 až 120 korun denně na jednoho pacienta. Spoluúčast českých pacientů je tedy oproti Evropě minimální.

Za každý měsíc, kdy nezískají příspěvek od pacientů, přijdou české nemocnice o 175 milionů korun, ročně o 2,1 miliardu korun. Největší jihomoravská nemocnice Fakultní nemocnice Brno ví, že po zrušení poplatků by ročně přišla o 60 milionů korun, Fakultní nemocnice u svaté Anny o 23 milionů. Zatímco pro velké nemocnice ale není dočasná ztráta poplatku likvidační, velký význam má například pro léčebny dlouhodobě nemocných.  

Navíc: poplatky jsou ze zákona příjmem nemocnic a pojišťovny o ně snížily své úhrady. A ty nepředpokládají, že platby za pojistné navýší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře