Reklama
reklama

Nemocnice: televize není samozřejmost, pacienti chtějí připojení k internetu

Fakultní nemocnice v Brně vybírá od pacientů poplatky za televizi. Systém automatů, do kterých se hází mince, si pochvaluje nemocnice, zdravotníci i pacienti, má však i řadu odpůrců. Nikde jinde se totiž v Brně v nemocnici za zdroj zábavy neplatí. Podle průzkumu, by ale pacienti přivítali, spíš než televizi, bezplatný internet na pokojích nemocnice. A tento signál zase FN Brno všem nabízí.

Pokud se pacienti ve Fakultní nemocnici v Brně chtějí dívat na televizi, tak si musí zaplatit poplatek. Za hodinu a půl deset korun. Na každém pokoji funguje automat, do kterého pacient hodí desetikorunu a může si televizi celkem na určitý čas zapnout. O údržbu, servis a provoz televizí na pokojích se stará externí společnost. „Díky zpoplatnění televizorů neběží přístroje na pokojích celý den, což řadě pacientů vyhovuje. Stížností na poplatky za televizor nemáme o nic víc, než pochval,“ uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová s tím, že automaty v nemocnici fungují už více než sedm let.

Pacienty platby za využití televize přivádí do rozpaků, problém nastává, když nemají dostatek drobných. Návštěvy si tak do Fakultní nemocnice Brno musí připravit hrst mincí, které darují svému nemocnému. „Je to trochu nepraktické. Musíme se s ostatními pacientkami domluvit, kolik a kdy bude každá z nás platit,“ říká paní Jiřina, která je jednou z pacientek nemocnice.

Na vybírání poplatků za puštění televize není nic protiprávního, sledování televize totiž není zdravotní péčí. Ani do poplatku za pobyt v nemocnici nelze poplatek za sledování televize zahrnout. Peníze za pobyt v nemocnici pacient platí za léčbu a služby spojené s léčbou, nikoliv za televizi.

Ostatní velké nemocnice v Brně žádné poplatky za televizi nevybírají. Neplatí se ani v Nemocnici Milosrdných bratří, Úrazové nemocnici a ani ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Pacienti tam však nemají televizi k dispozici na každém z běžných pokojů, sledovat ji mohou například ve společenských místnostech oddělení. TV přístroj na nadstandardním pokoji je pak už zahrnut v ceně pokoje.

Fakultní nemocnice Brno ale poplatky za televizi nevybírá například v dětské nemocnici. Tam se řídí pravidlem, že zábava a rozptýlení léčí a uzdravuje. Pacienti tam mohou využít i připojení k internetu. „Na televizi se moc nedívám, ale jsem tu zavřený celý den a nemohu za kamarády, takže jsem rád, že tu je wi-fi a internet mohu se s nimi spojit třeba na Facebooku,“ říká patnáctiletý Štěpán.

Zdarma mohou pacienti, lékaři, ale i návštěvy nemocnice využít wi-fi také v lůžkové budově v Bohunicích, nemocnice plánuje její rozšíření i do dalších budov a oddělení. Naopak u svaté Anny nebo Milosrdných bratří teprve síť wi-fi budují, nebo o ní alespoň uvažují. „Připojení k internetu mají pacienti jen na nadstandardních pokojích a za příplatek. Na rozšíření internetu do všech částí nemocnice na IT kolegové pracují,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Šárka Urbánková. U Milosrdných bratří přijde internet na řadu při rekonstrukci lůžkových oddělení. „Nyní jsme opravili ambulance, v rámci modernizace nemocnice a její lůžkové části, která začne příští rok, už ale na připojení k internetu myslíme a počítáme s ním,“ dodal ředitel nemocnice Josef Drbal.

O krok dál jsou už ale například v jihlavské nemocnici, kde mají pacienti zdarma internet a nově i televize. Mohou mít na svém pokoji zdarma vlastní televizi a mohou si na pokoj přijímač bez poplatku také zapůjčit. Odpadlo i placení za využití vlastního notebooku, mohou využít bezplatné připojení k internetu přes wi-fi. Nově mají pacienti možnost zapůjčení i třiceti tabletů iPad. Pacienti si mohou v posteli prohlížet internet, děti hrát hry. Poplatek za tablet je 50 korun za den.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře