Reklama
reklama

Nemocnice: televize není samozřejmost, pacienti chtějí připojení k internetu

Fakultní nemocnice v Brně vybírá od pacientů poplatky za televizi. Systém automatů, do kterých se hází mince, si pochvaluje nemocnice, zdravotníci i pacienti, má však i řadu odpůrců. Nikde jinde se totiž v Brně v nemocnici za zdroj zábavy neplatí. Podle průzkumu, by ale pacienti přivítali, spíš než televizi, bezplatný internet na pokojích nemocnice. A tento signál zase FN Brno všem nabízí.

Pokud se pacienti ve Fakultní nemocnici v Brně chtějí dívat na televizi, tak si musí zaplatit poplatek. Za hodinu a půl deset korun. Na každém pokoji funguje automat, do kterého pacient hodí desetikorunu a může si televizi celkem na určitý čas zapnout. O údržbu, servis a provoz televizí na pokojích se stará externí společnost. „Díky zpoplatnění televizorů neběží přístroje na pokojích celý den, což řadě pacientů vyhovuje. Stížností na poplatky za televizor nemáme o nic víc, než pochval,“ uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová s tím, že automaty v nemocnici fungují už více než sedm let.

Pacienty platby za využití televize přivádí do rozpaků, problém nastává, když nemají dostatek drobných. Návštěvy si tak do Fakultní nemocnice Brno musí připravit hrst mincí, které darují svému nemocnému. „Je to trochu nepraktické. Musíme se s ostatními pacientkami domluvit, kolik a kdy bude každá z nás platit,“ říká paní Jiřina, která je jednou z pacientek nemocnice.

Na vybírání poplatků za puštění televize není nic protiprávního, sledování televize totiž není zdravotní péčí. Ani do poplatku za pobyt v nemocnici nelze poplatek za sledování televize zahrnout. Peníze za pobyt v nemocnici pacient platí za léčbu a služby spojené s léčbou, nikoliv za televizi.

Ostatní velké nemocnice v Brně žádné poplatky za televizi nevybírají. Neplatí se ani v Nemocnici Milosrdných bratří, Úrazové nemocnici a ani ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Pacienti tam však nemají televizi k dispozici na každém z běžných pokojů, sledovat ji mohou například ve společenských místnostech oddělení. TV přístroj na nadstandardním pokoji je pak už zahrnut v ceně pokoje.

Fakultní nemocnice Brno ale poplatky za televizi nevybírá například v dětské nemocnici. Tam se řídí pravidlem, že zábava a rozptýlení léčí a uzdravuje. Pacienti tam mohou využít i připojení k internetu. „Na televizi se moc nedívám, ale jsem tu zavřený celý den a nemohu za kamarády, takže jsem rád, že tu je wi-fi a internet mohu se s nimi spojit třeba na Facebooku,“ říká patnáctiletý Štěpán.

Zdarma mohou pacienti, lékaři, ale i návštěvy nemocnice využít wi-fi také v lůžkové budově v Bohunicích, nemocnice plánuje její rozšíření i do dalších budov a oddělení. Naopak u svaté Anny nebo Milosrdných bratří teprve síť wi-fi budují, nebo o ní alespoň uvažují. „Připojení k internetu mají pacienti jen na nadstandardních pokojích a za příplatek. Na rozšíření internetu do všech částí nemocnice na IT kolegové pracují,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Šárka Urbánková. U Milosrdných bratří přijde internet na řadu při rekonstrukci lůžkových oddělení. „Nyní jsme opravili ambulance, v rámci modernizace nemocnice a její lůžkové části, která začne příští rok, už ale na připojení k internetu myslíme a počítáme s ním,“ dodal ředitel nemocnice Josef Drbal.

O krok dál jsou už ale například v jihlavské nemocnici, kde mají pacienti zdarma internet a nově i televize. Mohou mít na svém pokoji zdarma vlastní televizi a mohou si na pokoj přijímač bez poplatku také zapůjčit. Odpadlo i placení za využití vlastního notebooku, mohou využít bezplatné připojení k internetu přes wi-fi. Nově mají pacienti možnost zapůjčení i třiceti tabletů iPad. Pacienti si mohou v posteli prohlížet internet, děti hrát hry. Poplatek za tablet je 50 korun za den.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře