Reklama
reklama

Nad Brnem dnes poletí Kometa. Ze zoo odjela medvědice v doprovodu policie

Ve stejném věku a ve stejné přepravní bedně jako před čtrnácti lety přijela její matka lední medvědice Cora ze St. Petersburgu do Brna, odjela dnes na cestu do nového domova také nositelka jejích mateřských genů samička Kometa. Pod dohledem chovatelů, s dárkem od adoptivních rodičů a s policejním doprovodem vyrazila v 11 hodin  po dálnici D1 na letiště Václava Havla.

Cora v roce 2000 urazila 1750 km ze St. Petersburgu do Brna jako čtrnáctiměsíční medvídě a Kometu čeká 2200 km dlouhá cesta na východ do Rostova na Donu. Přepravní bedna byla mírně upravená na dnešní požadavky přepravce a dohromady se stokilovou medvědicí vážila 430 kg.

Kometa byla o půl desáté oddělena chovatelem od matky a bratra Nanuka a přesunuta do přepravní bedny bez použití uspávacích prostředků. Za přítomnosti pracovníků zahrady se s ní přišli rozloučit také mládežníci z HC Kometa Brno, kteří jako dárek přinesli speciální míč pro lední medvědy. V 11 hodin vyrazilo transportní auto s přívěsem pro přepravu zvířat na cestu do Prahy. "Vzhledem k současným dopravním komplikacím na dálnici D1 jsme požádali o spolupráci policii a po celou dobu transportu bude auto s Kometou doprovázet vozidlo Oddělení silničního dohledu. Na pražské letiště dorazí přibližně o půl čtvrté odpoledne, po celním odbavení a nezbytných kontrolách odletí letadlem Českých aerolinií v deset hodin večer," uvedla mluvčí zoo Monika Brindzáková.

Celý transport byl společně s ČSA a přepravní společností Horizon Cargo pečlivě připravován a plánován tak, aby měla Kometa maximální pohodlí a v přepravní bedně strávila jen nezbytně dlouhou dobu. "Děkujeme za spolupráci dopravní policii, díky které eliminujeme nebezpečí, že auto s naší Kometou uvízne na několik hodin v dopravní zácpě,“ uvedl ředitel Martin Hovorka. Na letiště v Rostově na Donu přistane letadlo s Kometou ve tři hodiny ráno místního času.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře