Reklama
reklama

Na Brněnskou přehradu se vrátí lodě. Plavební sezóna začíná v sobotu

V sobotu bude v 10 hodin dopoledne zahájena plavební sezona na Brněnské přehradě. Součástí zahajovacího ceremoniálu bude tradiční nástup kapitánů, vytažení vlajky, úvodní plavba a originální znělka v podání legendárního skladatele a trumpetisty Jaromíra Hniličky.

Přehrada patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím Brna již od konce druhé světové války. Provoz lodní dopravy na přehradě byl zahájen 5. května 1946. Pravidelná linková doprava Brno, Bystrc – Veverská Bítýška je necelých 10 km dlouhá, lodě ji ujedou za 70 minut a charakteristickým znakem provozu lodí na Brněnské přehradě je elektrický pohon.

Lodní park Dopravního podniku města Brna, který plavbu na přehradě provozuje, tvoří celkem šest lodí, z toho pět nových. Cena každé jedné lodě je 17 milionů korun a přepraví 200 cestujících. Původní je jednopalubová loď Brno, dále pak lodě nesou názvy podle partnerských měst - Lipsko, Vídeň, Utrecht, Dallas a Stuttgart.

„Fakt, že lodě brázdící „brněnské moře“ jsou na elektrický pohon, takže mají ekonomický i ekologický provoz a vyčištěnou přehradu neznečistí, je pro mě osobně největší devizou této flotily. Sympatická je i pokračující modernizace přístaviště a přístavních můstků, které zvyšují komfort cestujících. Vyzdvihnout bych chtěl i letošní novinku, kterou je „narozeninová jízdenka“, uvedl primátor Brna Roman Onderka.    

Narozeninová jízdenka je novinka v tarifu lodní dopravy. V den svých narozenin má návštěvník nárok na poloviční jízdné, děti od 3 do 15 let jedou v den narozenin zdarma. Bohužel tuto výhodu nemohou využít cestující, kteří mají narozeniny v zimních měsících, kdy lodě po Brněnské přehradě nejezdí. Dopravní podnik města Brna ale zavedl i zvýhodněné zpáteční jízdenky na nejvíce navštěvované zastávky – Kozí horka, Sokolské koupaliště a rozšířenou nabídku Pojízdných vstupenek, které slouží jako jízdenka na loď a zároveň jako vstupenka do jednoho ze čtyř turistických míst. Dosud to byl hrad Veveří a Zoo Brno, nyní ještě hrad Špilberk a Permonium v Oslavanech. Na těchto místech návštěvníci zaplatí s Pojízdnou vstupenkou, která platí celou plavební sezónu 2014, asi o 20 % méně.

V příštím roce chce město Brno nechat přestavět můstek k hradu Veveří a přístaviště Kozí horka na bezbariérové, do budoucna se počítá také s možností platby kartou za jízdné přímo na lodi. Letošní plavební sezóna bude dlouhá 6 měsíců - do neděle 12. října 2014.

První placená plavba se uskuteční dle jízdního řádu v sobotu v 10.45 hodin, z přístaviště budou lodě odjíždět každých 45 minut až do 17.30 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře