Reklama
reklama

Na Brněnskou přehradu se vrátí lodě. Plavební sezóna začíná v sobotu

V sobotu bude v 10 hodin dopoledne zahájena plavební sezona na Brněnské přehradě. Součástí zahajovacího ceremoniálu bude tradiční nástup kapitánů, vytažení vlajky, úvodní plavba a originální znělka v podání legendárního skladatele a trumpetisty Jaromíra Hniličky.

Přehrada patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím Brna již od konce druhé světové války. Provoz lodní dopravy na přehradě byl zahájen 5. května 1946. Pravidelná linková doprava Brno, Bystrc – Veverská Bítýška je necelých 10 km dlouhá, lodě ji ujedou za 70 minut a charakteristickým znakem provozu lodí na Brněnské přehradě je elektrický pohon.

Lodní park Dopravního podniku města Brna, který plavbu na přehradě provozuje, tvoří celkem šest lodí, z toho pět nových. Cena každé jedné lodě je 17 milionů korun a přepraví 200 cestujících. Původní je jednopalubová loď Brno, dále pak lodě nesou názvy podle partnerských měst - Lipsko, Vídeň, Utrecht, Dallas a Stuttgart.

„Fakt, že lodě brázdící „brněnské moře“ jsou na elektrický pohon, takže mají ekonomický i ekologický provoz a vyčištěnou přehradu neznečistí, je pro mě osobně největší devizou této flotily. Sympatická je i pokračující modernizace přístaviště a přístavních můstků, které zvyšují komfort cestujících. Vyzdvihnout bych chtěl i letošní novinku, kterou je „narozeninová jízdenka“, uvedl primátor Brna Roman Onderka.    

Narozeninová jízdenka je novinka v tarifu lodní dopravy. V den svých narozenin má návštěvník nárok na poloviční jízdné, děti od 3 do 15 let jedou v den narozenin zdarma. Bohužel tuto výhodu nemohou využít cestující, kteří mají narozeniny v zimních měsících, kdy lodě po Brněnské přehradě nejezdí. Dopravní podnik města Brna ale zavedl i zvýhodněné zpáteční jízdenky na nejvíce navštěvované zastávky – Kozí horka, Sokolské koupaliště a rozšířenou nabídku Pojízdných vstupenek, které slouží jako jízdenka na loď a zároveň jako vstupenka do jednoho ze čtyř turistických míst. Dosud to byl hrad Veveří a Zoo Brno, nyní ještě hrad Špilberk a Permonium v Oslavanech. Na těchto místech návštěvníci zaplatí s Pojízdnou vstupenkou, která platí celou plavební sezónu 2014, asi o 20 % méně.

V příštím roce chce město Brno nechat přestavět můstek k hradu Veveří a přístaviště Kozí horka na bezbariérové, do budoucna se počítá také s možností platby kartou za jízdné přímo na lodi. Letošní plavební sezóna bude dlouhá 6 měsíců - do neděle 12. října 2014.

První placená plavba se uskuteční dle jízdního řádu v sobotu v 10.45 hodin, z přístaviště budou lodě odjíždět každých 45 minut až do 17.30 hodin.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře