Reklama
reklama

Na Brněnské přehradě se pískalo. V sobotu tam klempíři vyrobili 361 píšťalek

Cech klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky spolu s firmou Prefa organizovali v sobotu akci na podporu vytvoření světového rekordu ve výrobě píšťalek a společného pískání. Na minimálně čtyřiceti místech v republice a ve dvaceti zemích světa se vyráběly jednoduché píšťalky, na které se také pískalo. Jedním z takových míst byla i Brněnská přehrada. Pokusu o světový rekord se kromě Česka účastnily i další země jako Německo, Rakousko, Švýcarsko nebo Itálie.

Hlavním smyslem této akce bylo zviditelnit u mladé generace zábavnou formou klempířské řemeslo, povzbudit zájem o něj a upozornit žáky základních škol na možnost vyučení se v oboru klempíř.

Klempířskému řemeslu v celé Evropě hrozí akutní nedostatek dorostu. „Je čím dál tím těžší mladé lidi k tomuto báječnému řemeslu přivést. Většinou proto, že mnozí z této věkové skupiny o  povolání klempíře nic nevědí. Myšlenka vytvoření světového rekordu vznikla minulé léto při setkání klempířské branže na Bodamském jezeře. „Tam vznikl nápad, který se nyní chce prosadit pod sloganem „KLEMPÍŘ TO MÁ ZVUK“

Výrobu píšťalky by podle brněnských organizátorů ze Střední školy stavebních řemesel v brněnských Bosonohách měl zvládnout každý průměrně zručný jedinec. Výroba píšťalky nezabere víc než dvě minuty, ale ne každému se však napoprvé podaří vyrobit píšťalku tak, aby pěkně pískala.

Za sedm hodin u brněnské přehrady vyrobilo hned 361 kusů jednoduchých píšťalek, v celé republice to pak bylo 2850 kusů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře