Reklama
reklama

Malá Adélka ohluchla po nemoci. Nyní dostala implantáty do obou uší

Na Klinice dětské ORL Fakultní nemocnice Brno provedli lékaři první oboustrannou implantaci u dítěte v České republice. Po ztrátě sluchu v důsledku závažného onemocnění tak čtyřletá Adélka opět uslyší.

Každý rok ztratí v České republice v důsledku menigokové nákazy jeden či dva lidé. Byla mezi nimi i pětiletá Adélka, která prodělala zánět mozkových blan. Ten může být - a v jejím případě bohužel byl - velmi agresivní a svými toxiny poškodil vláskové buňky vnitřního ucha. Přes všechna obvyklá opatření, kdy jí lékaři podávali širokospektrá antibiotika, vitamíny, podpůrné léky Adélka ohluchla.

Na klinice v Brně jí ale sluch vrátili, voperovali jí do obou uší kochleární implantáty. A museli spěchat. „Pokud by se operace neuskutečnila v průběhu následujících měsíců, došlo by k osifikaci kochley vnitřního ucha, to znamená, že chodbička, ve které jsou zničené vláskové buňky, postupně zaroste kostí a implantace by již nebyla možná,“ uvedl přednosta kliniky Ivo Šlapák.

V Brně se také rozhodli poprvé zavést implantát dítěti do obou uší. „Jde o párový orgán, takže se to nabízelo,“ dodal Šlapák s tím, že Adélka bude nyní propuštěna domů, za měsíc jí lékaři poprvé implantáty zapnou a malá holčička zahájí rehabilitační proces.

Kochleární implantát je elektronické zařízení, které neslyšícímu pacientovi zprostředkuje vnímání zvuků. Implantát je složen z přijímacího stimulátoru, který je pod pacientovu kůži umístěn během operace. Obsahuje elektronickou součástku, která kontroluje proud elektrických impulsů do ucha. Obsahuje také anténu, která přijímá frekvenční signál z vnější cívky a magnet, který drží vnější cívku na místě. Svazek elektrod je vložen do vnitřního ucha. Dále obsahuje řečový procesor. Ten se nachází mimo tělo nad implantátem, ke kterému je přidržován magnetem. Obsahuje též mikrofon, který registruje okolní zvuky.  Bezdrátový přenos informace přes kůži se v tomto případě uskutečňuje na magnetoindukčním principu, mezi vysílací cívkou za uchem a přijímací cívkou, která je vhojena pod kůží do vyhloubeného prostoru ve spánkové kosti. Zpracování zvuku a jeho provedení na optimální binární kód elektrických impulzů se děje v řečovém procesoru, který je spojení kabelem s vysílací cívkou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Komentáře