Reklama
reklama

Malá Adélka ohluchla po nemoci. Nyní dostala implantáty do obou uší

Na Klinice dětské ORL Fakultní nemocnice Brno provedli lékaři první oboustrannou implantaci u dítěte v České republice. Po ztrátě sluchu v důsledku závažného onemocnění tak čtyřletá Adélka opět uslyší.

Každý rok ztratí v České republice v důsledku menigokové nákazy jeden či dva lidé. Byla mezi nimi i pětiletá Adélka, která prodělala zánět mozkových blan. Ten může být - a v jejím případě bohužel byl - velmi agresivní a svými toxiny poškodil vláskové buňky vnitřního ucha. Přes všechna obvyklá opatření, kdy jí lékaři podávali širokospektrá antibiotika, vitamíny, podpůrné léky Adélka ohluchla.

Na klinice v Brně jí ale sluch vrátili, voperovali jí do obou uší kochleární implantáty. A museli spěchat. „Pokud by se operace neuskutečnila v průběhu následujících měsíců, došlo by k osifikaci kochley vnitřního ucha, to znamená, že chodbička, ve které jsou zničené vláskové buňky, postupně zaroste kostí a implantace by již nebyla možná,“ uvedl přednosta kliniky Ivo Šlapák.

V Brně se také rozhodli poprvé zavést implantát dítěti do obou uší. „Jde o párový orgán, takže se to nabízelo,“ dodal Šlapák s tím, že Adélka bude nyní propuštěna domů, za měsíc jí lékaři poprvé implantáty zapnou a malá holčička zahájí rehabilitační proces.

Kochleární implantát je elektronické zařízení, které neslyšícímu pacientovi zprostředkuje vnímání zvuků. Implantát je složen z přijímacího stimulátoru, který je pod pacientovu kůži umístěn během operace. Obsahuje elektronickou součástku, která kontroluje proud elektrických impulsů do ucha. Obsahuje také anténu, která přijímá frekvenční signál z vnější cívky a magnet, který drží vnější cívku na místě. Svazek elektrod je vložen do vnitřního ucha. Dále obsahuje řečový procesor. Ten se nachází mimo tělo nad implantátem, ke kterému je přidržován magnetem. Obsahuje též mikrofon, který registruje okolní zvuky.  Bezdrátový přenos informace přes kůži se v tomto případě uskutečňuje na magnetoindukčním principu, mezi vysílací cívkou za uchem a přijímací cívkou, která je vhojena pod kůží do vyhloubeného prostoru ve spánkové kosti. Zpracování zvuku a jeho provedení na optimální binární kód elektrických impulzů se děje v řečovém procesoru, který je spojení kabelem s vysílací cívkou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře