Reklama
reklama

Love story v brněnské zoo. Papoušek nestor kea se zamiloval

V polovině srpna přijel do brněnské zoo z Amsterdamu sameček papouška nestor kea, aby utvořil pár s pětiletou samičkou Kejinkou, která je v zahradě od roku 2009. Jejich první sbližování nevypadalo nadějně, ale v posledních dnech chovatelé zaznamenali, že v sobě našli zalíbení a doufají v úspěšný odchov mláďat.

Papoušky nestor kea začala Zoologická zahrada v Brně chovat jako jedna z prvních v České republice v roce 2000. Doposud se je nepodařilo rozmnožit. V roce 2009 proto byla od soukromého chovatele ze severu Německa přivezena samička Kejinka. "Je to velmi zvídavá mladá dáma, která všechno prozkoumá a zlikviduje, což je nestorům vlastní," představila samičku mluvčí zoo Monika Brindzáková.

V srpnu letošního roku jí chovatelé pořídili partnera. Sedmiletý papoušek z Amsterdamu se ale projevil trochu jako nekňuba. Ani Kejinka, která je do značné míry fixovaná na lidi, ze začátku nejevila o nového samečka velký zájem. Při seznamování chovatelé nejdříve samičku přesunuli do náhradních prostor a její voliéru přetvořili tak, aby měli oba stejné startovací podmínky – tedy nové prostředí.

"Po týdenním seznamování pouze přes mříže byly voliéry propojeny, ale v prvních týdnech „společného života“ bylo jejich chování velmi chladné. Velká radost chovatelů nastala nyní o víkendu, kdy byli keové spatřeni, jak se k sobě tulí. Pokud bude harmonizace páru i nadále takto pokračovat, můžeme se těšit na nestoří rodinku," dodala mluvčí.

Nestor kea patří mezi papoušky méně barevné – má vrchní maskovací olivově zelené zbarvení a sytě oranžové jsou jen spodky křídel. Co postrádá na kráse svého peří, dohání zdatně svou inteligencí. Nestoři patří k nejinteligentnějším a nejvynalézavějším papouškům na světě. V minulém století byli na Novém Zélandu, odkud pocházejí, považováni farmáři za škodnou, loveni a hrozilo jim dokonce vyhynutí. Dnes je najdete v mnoha evropských zoologických zahradách a v České republice kromě Brna také v Plzni, Liberci a Lešné. Jsou to papoušci zemní a k jejich úspěšnému rozmnožení je zapotřebí vytvořit malou jeskyni, kam samice snáší vajíčka. I když se nestor kea po Evropě již rozšířil, stále je velmi vděčným chovancem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře