Reklama
reklama

Love story v brněnské zoo. Papoušek nestor kea se zamiloval

V polovině srpna přijel do brněnské zoo z Amsterdamu sameček papouška nestor kea, aby utvořil pár s pětiletou samičkou Kejinkou, která je v zahradě od roku 2009. Jejich první sbližování nevypadalo nadějně, ale v posledních dnech chovatelé zaznamenali, že v sobě našli zalíbení a doufají v úspěšný odchov mláďat.

Papoušky nestor kea začala Zoologická zahrada v Brně chovat jako jedna z prvních v České republice v roce 2000. Doposud se je nepodařilo rozmnožit. V roce 2009 proto byla od soukromého chovatele ze severu Německa přivezena samička Kejinka. "Je to velmi zvídavá mladá dáma, která všechno prozkoumá a zlikviduje, což je nestorům vlastní," představila samičku mluvčí zoo Monika Brindzáková.

V srpnu letošního roku jí chovatelé pořídili partnera. Sedmiletý papoušek z Amsterdamu se ale projevil trochu jako nekňuba. Ani Kejinka, která je do značné míry fixovaná na lidi, ze začátku nejevila o nového samečka velký zájem. Při seznamování chovatelé nejdříve samičku přesunuli do náhradních prostor a její voliéru přetvořili tak, aby měli oba stejné startovací podmínky – tedy nové prostředí.

"Po týdenním seznamování pouze přes mříže byly voliéry propojeny, ale v prvních týdnech „společného života“ bylo jejich chování velmi chladné. Velká radost chovatelů nastala nyní o víkendu, kdy byli keové spatřeni, jak se k sobě tulí. Pokud bude harmonizace páru i nadále takto pokračovat, můžeme se těšit na nestoří rodinku," dodala mluvčí.

Nestor kea patří mezi papoušky méně barevné – má vrchní maskovací olivově zelené zbarvení a sytě oranžové jsou jen spodky křídel. Co postrádá na kráse svého peří, dohání zdatně svou inteligencí. Nestoři patří k nejinteligentnějším a nejvynalézavějším papouškům na světě. V minulém století byli na Novém Zélandu, odkud pocházejí, považováni farmáři za škodnou, loveni a hrozilo jim dokonce vyhynutí. Dnes je najdete v mnoha evropských zoologických zahradách a v České republice kromě Brna také v Plzni, Liberci a Lešné. Jsou to papoušci zemní a k jejich úspěšnému rozmnožení je zapotřebí vytvořit malou jeskyni, kam samice snáší vajíčka. I když se nestor kea po Evropě již rozšířil, stále je velmi vděčným chovancem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře