Reklama
reklama

Krematorium má po rekonstrukci i velkou obrazovku pro promítání fotografií

U brněnského krematoria vyrostly nové pavilony pro setkání pozůstalých, které mají za úkol zvýšit komfort smutečních hostů i ostatních návštěvníků hřbitova. Oprava krematoria začala loni v listopadu a stála téměř 39 milionů korun. V jednotlivých pavilonech najdou lidé čekající na obřad klid, budou se tam moci posadit a i lehce občerstvit.

Brněnské krematorium patří k jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek nejen Brna ale i České republiky. Podoba areálu ale už byla za zenitem původního provozního řešení. U krematoria proto vznikly komerční a hospodářské pavilony, které svým architektonickým řešením nijak nekonkurují dominantní stavbě, ale této 80 let staré památce dávají vyniknout.

Ve stávajícím krematoriu jsou opraveny všechny ploché střechy krematoria, nově je zabudována klimatizace v malé obřadní síni a vstupním vestibulu, upraveny jsou interiéry salónků pro pozůstalé a místnosti pro vystavení zesnulého. Rekonstrukcí prošlo zázemí pro zaměstnance a prostory, kde jsou umístěna chladicí zařízení pro uložení zesnulých. Současně se uskutečnila rekonstrukce kolumbária.

U hlavního parkoviště byl postaven jednopodlažní pavilon, kde vznikly dva komerční prostory – prodejna květin spojená s občerstvením pro návštěvníky krematoria a hřbitova a prodejna kamenictví. Tyto komerční prostory jsou propojeny společnou střechou a vznikl tak reprezentativní vstup na hřbitov. Oprav se dočkalo také parkoviště, kde byla vybudována elektricky ovládaná brána se závorami pro placené parkování a vstup pro pěší z ulice Jihlavské.

U vstupu na dvůr krematoria pak vznikl hospodářský pavilon. Zde vzniklo komfortní kontaktní místo pro pozůstalé, kde společnost Pohřební a hřbitovní služby města Brna poskytuje kompletní pietní služby včetně sjednání obřadu nebo vyzvednutí urny s ostatky zesnulých. Před touto budovou bylo vybudováno nové parkoviště včetně míst pro handicapované.

Na přípravách projektu spolupracovali památkáři, protože budovu brněnského krematoria postavil v roce 1930 architekt Arnošt Wiesner a je architektonicky cenná.

"Ústřední hřbitov je největším a nejdůležitějším hřbitovem města Brna. Na majestátnosti mu ve dvacátých letech minulého století dodalo velmi ceněné Wiesnerovo krematorium. Ale stejně jako lidé i stavby podléhají času. Zatímco v případě lidí je smrt neúplatná, stavbám a místům lze dobrou investicí vrátit jejich původní krásu, či je dokonce vylepšit a zmodernizovat. Těší mě, že se to podařilo také v případě brněnského krematoria a jeho okolí, a věřím, že zrekonstruované prostory i nové budovy přinesou pozůstalým větší komfort, současně však podpoří důstojnost tohoto veřejného pietního místa,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.   

V brněnském krematoriu se spaluje nepřetržitě od pondělí do neděle celý den a celou noc. Od svého vzniku nebylo výrazněji rekonstruováno, ale spalovací technologie je nová. Pozůstalým v něm také nově  nabízejí možnost promítat při obřadu fotografie na velkoplošné obrazovce.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Komentáře