Reklama
reklama

Když místo stojí víc než auto. Rezidenční systém děsí místní

Nového systému rezidenčního parkování, který plánuje město Brno, se nebojí jen trvalí obyvatelé, pro které to není záruka volného místa. Hlavně lidé v centru by se mohli dočkat závor na každém rohu a zpoplatněných míst na soukromých trávnících.

Na parkovišti u bytového komplexu nedaleko centra Brna je na každém místě namalováno číslo. Přesto jsou mnohá z těchto míst v libovolnou denní dobu prázdná. Jsou totiž na prodej za cenu vyšší než mnohé základní modely aut nižší střední třídy. „Nekryté, nehlídané a volně přístupné parkovací stání za dvě stě šedesát tisíc je nehoráznost, za tu cenu je nové auto,“ zlobí se obyvatel domu, který nechtěl uvést jméno, protože si nechce znepřátelit developera. Možná mu totiž časem nic jiného nezbude. „Přítelkyně má služební auto, ale není z Brna. Místo potřebuje, na kartu nebude mít nárok a mně to zvýší hodnotu bytu,“ krčí rameny muž. A podle všeho nebude sám, kdo to bude muset řešit podobně.

„Umím si představit, že na případný systém rezidenčního parkování zareagují majitelé vnitrobloků nebo volných prostor budováním zpoplatněných parkovacích míst za závorami. Pokud to už dávno neudělali, tak teď budou, a ne nutně pro obyvatele daného domu,“ myslí si realitní makléř Martin Pirkl.

Nový systém by měl mimo jiné z přeplněného (širšího) centra dostat auta stovek mimobrněnských studentů, kteří dnes sdílejí jeden byt, ale každý má vlastní auto. „Tím se zvyšuje ten dnes tak často přijímaný průměr aut na domácnost, takže ty výpočty zátěže jsou zkreslené,“ dodává makléř. Lidé, kteří by teoreticky měli kde parkovat, si ale vlastní místo nemohou dovolit. „Když si lidé vyřizují hypotéku, jsou často rádi, že k bytu přidají sklepní jednotku. Parkovací místo za čtvrt milionu je u běžné rodiny v rámci úročené hypotéky velice nevýhodné pro rodinný rozpočet,“ říká finanční poradkyně Ivana Filipová.   

Na několika místech Brna, a to okrajových sídlišť i širšího centra, už majitelé pozemků na nedostatek parkovacích míst zareagovali – obehnali pozemek a místa nabízí lidem z okolních domů za menší roční poplatek. Na rozdíl od rezidenčního parkování ale nevydávají více karet, než kolik je míst, takže klient vždy ví, že zaparkuje. Podobné parkoviště je ve Starém Lískovci, Kohoutovicích nebo Řečkovicích. Podle vedení města by se ale po zavedení nového systému měla situace zlepšit. „Počet míst pro rezidenty se zvýší,“ vysvětluje mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Fungující systém rezidenčního parkování ale vyžaduje i „vychovanost“ na straně řidičů. „Pokud lidé, kteří nejezdí moc často, začnou odstavovat auta do míst, kde zóny nebudou, jen tím asi přenesou problém jinam. Každého řidiče logicky primárně zajímá jeho auto, jiní řidiči jsou mu ukradení,“ myslí si Martin Pirkl. Řešení ale nabízí projekt druhého pražského obvodu, kde jsou kromě rezidenčních stání i stání krátkodobá (na parkovací automaty) nebo návštěvnická. Dlouhodobě nehybná auta tak musí do míst, kde problémy s parkováním nejsou tak zásadní. Ovšem za tu cenu, že majitel nemá auto tak na očích.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře