Reklama
reklama

Když místo stojí víc než auto. Rezidenční systém děsí místní

Nového systému rezidenčního parkování, který plánuje město Brno, se nebojí jen trvalí obyvatelé, pro které to není záruka volného místa. Hlavně lidé v centru by se mohli dočkat závor na každém rohu a zpoplatněných míst na soukromých trávnících.

Na parkovišti u bytového komplexu nedaleko centra Brna je na každém místě namalováno číslo. Přesto jsou mnohá z těchto míst v libovolnou denní dobu prázdná. Jsou totiž na prodej za cenu vyšší než mnohé základní modely aut nižší střední třídy. „Nekryté, nehlídané a volně přístupné parkovací stání za dvě stě šedesát tisíc je nehoráznost, za tu cenu je nové auto,“ zlobí se obyvatel domu, který nechtěl uvést jméno, protože si nechce znepřátelit developera. Možná mu totiž časem nic jiného nezbude. „Přítelkyně má služební auto, ale není z Brna. Místo potřebuje, na kartu nebude mít nárok a mně to zvýší hodnotu bytu,“ krčí rameny muž. A podle všeho nebude sám, kdo to bude muset řešit podobně.

„Umím si představit, že na případný systém rezidenčního parkování zareagují majitelé vnitrobloků nebo volných prostor budováním zpoplatněných parkovacích míst za závorami. Pokud to už dávno neudělali, tak teď budou, a ne nutně pro obyvatele daného domu,“ myslí si realitní makléř Martin Pirkl.

Nový systém by měl mimo jiné z přeplněného (širšího) centra dostat auta stovek mimobrněnských studentů, kteří dnes sdílejí jeden byt, ale každý má vlastní auto. „Tím se zvyšuje ten dnes tak často přijímaný průměr aut na domácnost, takže ty výpočty zátěže jsou zkreslené,“ dodává makléř. Lidé, kteří by teoreticky měli kde parkovat, si ale vlastní místo nemohou dovolit. „Když si lidé vyřizují hypotéku, jsou často rádi, že k bytu přidají sklepní jednotku. Parkovací místo za čtvrt milionu je u běžné rodiny v rámci úročené hypotéky velice nevýhodné pro rodinný rozpočet,“ říká finanční poradkyně Ivana Filipová.   

Na několika místech Brna, a to okrajových sídlišť i širšího centra, už majitelé pozemků na nedostatek parkovacích míst zareagovali – obehnali pozemek a místa nabízí lidem z okolních domů za menší roční poplatek. Na rozdíl od rezidenčního parkování ale nevydávají více karet, než kolik je míst, takže klient vždy ví, že zaparkuje. Podobné parkoviště je ve Starém Lískovci, Kohoutovicích nebo Řečkovicích. Podle vedení města by se ale po zavedení nového systému měla situace zlepšit. „Počet míst pro rezidenty se zvýší,“ vysvětluje mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Fungující systém rezidenčního parkování ale vyžaduje i „vychovanost“ na straně řidičů. „Pokud lidé, kteří nejezdí moc často, začnou odstavovat auta do míst, kde zóny nebudou, jen tím asi přenesou problém jinam. Každého řidiče logicky primárně zajímá jeho auto, jiní řidiči jsou mu ukradení,“ myslí si Martin Pirkl. Řešení ale nabízí projekt druhého pražského obvodu, kde jsou kromě rezidenčních stání i stání krátkodobá (na parkovací automaty) nebo návštěvnická. Dlouhodobě nehybná auta tak musí do míst, kde problémy s parkováním nejsou tak zásadní. Ovšem za tu cenu, že majitel nemá auto tak na očích.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Současná situace s městskou hromadnou dopravou v Brně se nezlepší. Naopak. Brňané mohou očekávat další výluky. Od půlnoci 16. července 2018 do 27. července 2018 přestanou jezdit tramvaje mezi...
13.07.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Úderům do hlavy ocelovými tyčemi se nevyhnul starší muž, kterého napadla trojice mladíků ve věku třináct a patnáct let. Muž v autě s pootevřeným okýnkem spal. Děti putovali do výchovného zařízení.
13.07.2018 - 11:35
Komentáře