Reklama
reklama

Jeřábi vyvedli v brněnské zoo první mláďata po osmi letech

Baby boom v Zoo Brno pokračuje i v ptačích expozicích a důkazem jsou dvě v červnu vylíhnutá mláďata jeřába mandžuského. Oba rodiče o svá kuřata až úzkostlivě pečují a vzhledem k tomu, že jeřábí pár je v zoo Brno od roku 2006, je tento odchov po osmi letech velkým úspěchem.

Samici jeřába mandžuského získala Zoo Brno v roce 2005 darem ze Zoo Moskva a samec dorazil o rok později z Vídně. V letošním roce je samičce dvanáct let a samec je devítiletý. Jeřábi mandžuští patří do Evropského záchovného programu EAZA a jejich reprodukce je více než žádoucí.

„V zajetí bývá mnohdy problém s oplodněním, protože křídlovaní samci zejména dlouhonohých ptáků se nejdříve musí naučit „milostným technikám“. I naše samice několik let snášela vajíčka, ale bohužel byla neoplodněná," říká kurátor ptáků Zoo Brno Petr Suvorov.

Jeřábi jsou velmi poctiví rodiče a v sezení na vejcích se střídají. Vylíhlá mláďata se sice kolem hnízda brzy pohybují i sama, nicméně ještě dlouho je musí rodiče krmit do zobáku a ukazovat jim potravu. Také bude určitou dobu trvat, než získají krásné černobílé opeření svých rodičů. Ve východní Asii jsou jeřábi symbolem krásy a věrnosti, jejich partnerské svazky trvají celý život a bývají také častým objektem maleb a fresek. Jsou to dlouhověká zvířata – v zajetí se mohou dožít až 80 let. V České republice hnízdí také jeden druh jeřába – jeřáb popelavý a jeho populace rok od roku velmi rychle narůstá.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře