Reklama
reklama

Izolovat vlastní DNA nebo vyzkoušet kyselost Coca-coly mohou v Bioskopu děti

Přitáhnout děti a mladé lidi ke studiu přírodovědných oborů je jedním z cílů projektu Bioskop, vědeckého výukového centra Masarykovy univerzity. Centrum nabízí základním a středním školám šest kurzů zaměřených na různá témata z oblasti biologie a chemie s praktickou prací v laboratoři. Do konce roku rozšíří Bioskop nabídku na dvanáct kurzů.

„Řídíme se čínským příslovím: Slyšet a zapomenout. Vidět a pamatovat si. Vyzkoušet a pochopit. Proto nabízíme žákům a studentům už od šesti let možnost prakticky si vyzkoušet věci, na které není ve škole čas, nebo jsou příliš náročné na pomůcky,“ uvedl předseda vědecké rady Bioskopu Lumír Krejčí. Inspirací pro centrum je rakouská Vienna Open Lab, od níž převzalo také většinu v současnosti nabízených kurzů.    

Kurzy jsou rozdělené do tří věkových kategorií od šesti, deseti a patnácti let. Pro nejmenší jsou v současnosti přichystané tři s názvy „Věda v prostoru“, „Voda v pohybu“ a „Buněční detektivové“. „Děti se v nich dozvědí například něco o skupenství látek a vyzkoušejí si míchání a rozklad barev,“ uvedla koordinátorka projektu Petra Matulová. Děti starší deseti let si zahrají na DNA detektivy a v kurzu „podivuHodná pH“ se dozvědí, že Coca-cola je ve skutečnosti kyselá. Izolovat vlastní DNA si pak mohou studenti starší patnáct let v kurzu „DNA ateliér“. Školy a všichni zájemci si mohou kurzy rezervovat na webových stránkách bioskop.muni.cz.  

Kurzy jsou určené pro třídy o dvaceti až třiceti žácích. Jejich délka je přizpůsobená věku účastníků, nejkratší má hodinu a půl a nejdelší trvají pět hodin. Třídě se věnují vždy dva lektoři a kurzy mohou studenti absolvovat i v anglickém jazyce. „V červnu jsme ve zkušebním provozu uspořádali dva kurzy, kterých se zúčastnilo deset tříd základních škol a měly velký úspěch. Nabízíme kurzy také pro veřejnost a do budoucna bychom chtěli nabídku rozšířit o letní školu, příměstský tábor a kurzy specificky zaměřené na seniory,“ dodala Matulová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře