Reklama
reklama

Grand Prix. Kam putují peníze od státu, města a kraje?

Třicet milionů od státu, 10 milionů od Jihomoravského kraje a pět milionů korun od města Brna. Dohromady 45 milionů korun. To je částka, která v letošním roce půjde z veřejných peněz na pořádání motocyklové Grand Prix v Brně. Za co ale pořadatelé tyto peníze utratí?

Oproti minulému roku vláda a ministerstvo školství navýšily státní příspěvek na Grand Prix 2014 o 5 milionů korun. Podle ministra Marcela Chládka jde zároveň o historicky nejvyšší podporu této motoristické akce vůbec. Ředitelka Automotodromu Ivana Ulmanová ovšem na začátku července po zveřejnění výše dotace vzkázala, že je to málo a v příštím roce už závod v Brně nebude. Na pořadatele se po tomto výroku snesla vlna kritiky ze všech stran a začaly se objevovat otázky, kam nemalé peníze z kapes daňových poplatníků vlastně mizí.

Příjemcem dotace na pořádání Grand Prix od státu je Autoklub České republiky, který je jako nestátní a nezisková organizace odborným garantem závodu. „Peníze ihned po obdržení přeposíláme pořadatelům, tedy Automotodromu Brno,“ uvedl prezident Autoklubu Roman Ječmínek.

Podle mluvčí ministerstva školství Kláry Bílé není dotace od státu určena na konkrétní věc, je určena pro uspořádání závodu Grad Prix 2014. Pořadatelé tvrdí, že státem poskytnutých 30 milionů použijí na zaplacení části zalistovacího poplatku pro Dornu, což je pořadatelská agentura seriálu mistrovství světa, která zajišťuje zápis závodu do kalendáře Mistrovství světa silničních motocyklů. „Je to na základě trojstranné dohody o spolupráci mezi Dornou, Autoklubem a Automotodromem,“ uvedl mluvčí společnosti Jiří Smetana.

Jihomoravský kraj a město Brno pak ovšem neposílají na okruh dotace, ale s Automotodromem podepisují smlouvu o propagaci při pořádání Grand Prix 2014. Kraj mají pořadatelé závodu podle smlouvy prezentovat při styku s médii, na webových stránkách, v rámci medailonku o Grand Prix nebo poskytnout prostor v novinách distribuovaných při Grand Prix v Německu. „Smlouva obsahuje i podmínku v průběhu každého dne alespoň pětkrát komentovat spolupráci s krajem nebo vhodnými způsoby používat symboly kraje k prezentaci,“ vypočítala mluvčí kraje Denisa Kapitančiková.

Pořadatelé brněnské Grand Prix se nyní snaží zajistit systémového řešení financování závodu v následujících letech. Pravděpodobně kvůli otázkám, které se týkaly použití veřejných financí, také k 30. červnu letošního roku změnili akciovou strukturu společnosti. Mění anonymní akcie na doručitele za akcie na jméno. 70 procent akcií Automotodromu vlastní Rafas Holding, 15 procent Autoklub ČR, 10 procent Automotoklub Automotodromu Brno a 5 procent akcií společnosti, která Grand Prix pořádá, má město Brno. Ovšem u většinového vlastníka akcií společnosti Rafas Holding opět není jasný majitel - jediným akcionářem této společnosti je pak další firma A.B.R. Invest.

Grand Prix ovšem zatím podporu politiků, kteří přerozdělují veřejné finance, má. Hejtman Michal Hašek zajištuje systémové řešení financí a jedná s vládou a ministerstvem, primátor Brna Roman Onderka zase slibuje navýšení podpory z pěti na deset milionů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře