Reklama
reklama

Do Brna dnes v noci přicestuje z Norska ohnivá liška - panda červená

Barevnou podzimní atmosféru zoologické zahrady na Mniší hoře doplní nová obyvatelka - panda červená, která v noci na pátek přijede transportem z Norska. Jedná se o čtrnáctiměsíční samici a bude umístěna do nově upraveného venkovního výběhu pavilonu exotického ptactva.

Panda červená se narodila v srpnu minulého roku v zoologické zahradě v norském Kristiansand. Z jihovýchodního pobřeží Norska přiletí v noci na pátek do Prahy, odkud bude převezena do Brna a ihned vypuštěna do výběhu. V brzké době by pro ni měl být vybudován speciální výběh na levé straně páteřní komunikace zahrady - naproti výběhu lam vikuní. Tato panda je v zoologických zahradách velmi oblíbeným zvířetem a zajímavostí je, že překlad jejího jména z čínštiny „ohnivá liška“ se stal inspirací pro pojmenování známého webového prohlížeče.

Panda červená, je šelma rozšířená v jižní Asii. Jejím domovem jsou horské lesy v podhůří Himaláje a v jižní Číně. Délka těla pandy červené je 50 až 60 cm, délka ocasu 30 až 50 cm a dosahuje hmotnosti okolo 3 až 4,5 kg. Dožívá se až 14 let. Má dlouhou, hustou rudohnědou nebo kaštanovou srst, naspodu těla a na končetinách leskle černou jen okraje uší, čenich a skvrny nad ušima jsou bělavé. V obličejové části je žlutobílá s hnědými obličejovými tvářemi a skvrnami pod očima. Celkový vzhled pand doplňuje huňatý a široký ocas, který je na červeném podkladě tmavě kroužkován. Tlustá kožešina na nohách poskytuje ochranu proti chladu a skrývá i pachové žlázy. U pandy červené se vyvinul „šestý prst“, palec navíc, který je tvořen výrůstkem zápěstní kosti a umožňuje lepší uchopení větví a větší stisk. Panda červená je všežravec, v přírodě se živí i bambusem, ale v zahradách je pro nedostupnost bambusu převážně krmena masitou stravou.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře