Reklama
reklama

Chip a Dale jsou v brněnské zoo. Zahradě je věnoval soukromý chovatel

Na Mniší horu se v říjnu nastěhovali noví obyvatelé, a to slavní hrdinové kresleného seriálu Chip a Dale – čipmankové východní. Zoo získala od soukromého chovatele několik jedinců, ale vzhledem k tomu, že tento druh žije samotářsky, najdete v expozici pouze jednoho samečka, ostatní jsou zatím v zázemí zahrady.

Jeho novým domovem je doplňková expozice v rámci letos otevřené průchozí voliéry orla bělohlavého. Čipmank je štíhlý zemní živočich, který se vyznačuje typickým huňatým ocasem a velkými lícními torbami. Je aktivní ve dne a žije samotářským způsobem života s výjimkou páření. Právě proto najdou návštěvníci v expozici jen samce, kterému bude dělat společnost samička jen od února do května a od června do srpna. V období od listopadu do února hibernuje, ale zajímavostí je, že si nevytváří tukové zásoby na těle, ale schovává se jídlo na různých místech a během hibernace se několikrát probouzí a zásoby pojídá.

„Čipmanky východní chovají jen v několika zahradách v Anglii a odchovy jsou velmi vzácné. Samičky jsou březí jeden měsíc a rodí se většinou 4-5 mláďat. My budeme tedy doufat, že v novém prostředí umělé sekvoje se jim bude líbit a podaří se také odchovat mláďata.“, říká kurátorka savců Zoo Brno Miroslava Friedman.

V jejich jídelníčku najdeme semínka, hrozny, různé ořechy a pokud budete mít štěstí, uvidíte, jak si obratně nastřádá i několik lískových oříšků do velkých tváří. Brněnský sameček je roční a v péči člověka se může dožít až devíti let. Kromě čipmanka najdete v této části zahrady také skunka pruhovaného a samičku urzona kanadského.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře