Reklama
reklama

Chip a Dale jsou v brněnské zoo. Zahradě je věnoval soukromý chovatel

Na Mniší horu se v říjnu nastěhovali noví obyvatelé, a to slavní hrdinové kresleného seriálu Chip a Dale – čipmankové východní. Zoo získala od soukromého chovatele několik jedinců, ale vzhledem k tomu, že tento druh žije samotářsky, najdete v expozici pouze jednoho samečka, ostatní jsou zatím v zázemí zahrady.

Jeho novým domovem je doplňková expozice v rámci letos otevřené průchozí voliéry orla bělohlavého. Čipmank je štíhlý zemní živočich, který se vyznačuje typickým huňatým ocasem a velkými lícními torbami. Je aktivní ve dne a žije samotářským způsobem života s výjimkou páření. Právě proto najdou návštěvníci v expozici jen samce, kterému bude dělat společnost samička jen od února do května a od června do srpna. V období od listopadu do února hibernuje, ale zajímavostí je, že si nevytváří tukové zásoby na těle, ale schovává se jídlo na různých místech a během hibernace se několikrát probouzí a zásoby pojídá.

„Čipmanky východní chovají jen v několika zahradách v Anglii a odchovy jsou velmi vzácné. Samičky jsou březí jeden měsíc a rodí se většinou 4-5 mláďat. My budeme tedy doufat, že v novém prostředí umělé sekvoje se jim bude líbit a podaří se také odchovat mláďata.“, říká kurátorka savců Zoo Brno Miroslava Friedman.

V jejich jídelníčku najdeme semínka, hrozny, různé ořechy a pokud budete mít štěstí, uvidíte, jak si obratně nastřádá i několik lískových oříšků do velkých tváří. Brněnský sameček je roční a v péči člověka se může dožít až devíti let. Kromě čipmanka najdete v této části zahrady také skunka pruhovaného a samičku urzona kanadského.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře