Reklama
reklama

Chip a Dale jsou v brněnské zoo. Zahradě je věnoval soukromý chovatel

Na Mniší horu se v říjnu nastěhovali noví obyvatelé, a to slavní hrdinové kresleného seriálu Chip a Dale – čipmankové východní. Zoo získala od soukromého chovatele několik jedinců, ale vzhledem k tomu, že tento druh žije samotářsky, najdete v expozici pouze jednoho samečka, ostatní jsou zatím v zázemí zahrady.

Jeho novým domovem je doplňková expozice v rámci letos otevřené průchozí voliéry orla bělohlavého. Čipmank je štíhlý zemní živočich, který se vyznačuje typickým huňatým ocasem a velkými lícními torbami. Je aktivní ve dne a žije samotářským způsobem života s výjimkou páření. Právě proto najdou návštěvníci v expozici jen samce, kterému bude dělat společnost samička jen od února do května a od června do srpna. V období od listopadu do února hibernuje, ale zajímavostí je, že si nevytváří tukové zásoby na těle, ale schovává se jídlo na různých místech a během hibernace se několikrát probouzí a zásoby pojídá.

„Čipmanky východní chovají jen v několika zahradách v Anglii a odchovy jsou velmi vzácné. Samičky jsou březí jeden měsíc a rodí se většinou 4-5 mláďat. My budeme tedy doufat, že v novém prostředí umělé sekvoje se jim bude líbit a podaří se také odchovat mláďata.“, říká kurátorka savců Zoo Brno Miroslava Friedman.

V jejich jídelníčku najdeme semínka, hrozny, různé ořechy a pokud budete mít štěstí, uvidíte, jak si obratně nastřádá i několik lískových oříšků do velkých tváří. Brněnský sameček je roční a v péči člověka se může dožít až devíti let. Kromě čipmanka najdete v této části zahrady také skunka pruhovaného a samičku urzona kanadského.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře