Reklama
reklama

Brno má svůj kousek Afriky a žirafu Naomi

V sobotu odpoledne otevřela brněnská zoologická zahrada novou expozici Africká vesnice a dokončila tím sérii tří novinek letošní sezóny. Atmosféru podbarvil zvuk afrických bubnů a za přítomnosti primátora města Brna Romana Onderky a herečky Báry Hrzánové dostala jméno tříměsíční žirafka síťovaná.

„Domnívám se, že investice do rozšíření brněnské zoo jsou důležité zejména v dnešní době, kdy zájem o přírodu trochu upadá,“ říká primátor statutárního města Brna Roman Onderka. „Africká vesnice mi připomíná staré dobré časy dobrodružných románů. Myslím si, že se musí návštěvníkům, zejména těm nejmladším, líbit,“ dodává.

Africká vesnice je vybudována v nejvyšší části Mniší hory, v místě bývalé vyhlídky před výběhem Safari. V budoucnu bude součástí uceleného komplexu Kalahari. Celkové investiční náklady stavby činí téměř 26 milionů korun. Osadu tvoří repliky osmi chýší domorodých Afričanů, ve kterých je zázemí pro zvířata a sociální zařízení pro návštěvníky, prostor pro vzdělávání, občerstvení a odpočinek. Stavba byla zahájena v říjnu 2013 a dokončena v letošním září; zajistila ji firma Skanska.

Z vyhlídek Africké vesnice je možné pozorovat žirafy síťované, zebry Chapmanovy a pakoně modré, procházet se kolem laguny plameňáků růžových nebo ostrova lemurů kata. Součástí je také průchozí voliéra s jedním z nejpočetnějších hejn snovačů rudozobých v Evropě. V osadě nechybí ani drobné africké domácí zvířectvo, jako jsou perličky a burské kozy.

Vodojem, který je na místě dnešní vesnice již od roku 1973, je do expozice nápaditě zakomponován jako horkovzdušný balon cestovatele, který přistál uprostřed domorodé osady. V dalších plánech Zoo Brno je vybudovat v sousedství Africké vesnice novou lví a gepardí expozici.

Žirafce pak vybrali jméno NAOMI lidé. Volný překlad tohoto jména znamená radostná nebo půvabná, a to je pro tříměsíční žirafí slečnu velmi příhodné.

„Naomi je, jak říká Helenka ve hře Hrdý Budžes, hebká svěží, žádoucí a veselá a mě těší, že jsem právě já mohla být její kmotrou. Prožila jsem příjemný den v brněnské zoo a ráda se sem zase někdy vrátím,“ řekla Bára Hrzánová. Společně s primátorem města Brna Romanem Onderkou pokřtili plyšovou žirafku šampaňským Afriky – vodou. Veřejnost nejprve posílala své typy na jméno žirafky, ze kterých pak bylo vybráno deset favoritů. Po celou dobu hlasování byla ve vedení jména Naomi, Jůlinka, Tiffany a Eliška. Po odečtení neplatných hlasů zvítězilo jméno NAOMI. V loňském roce se také ve výběhu Safari narodila žirafí samička, která byla pokřtěna v rámci oslav 60. výročí otevření zahrady a dostala jméno Tazyiah – čistá duše.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře