Reklama
reklama

Brno má svůj kousek Afriky a žirafu Naomi

V sobotu odpoledne otevřela brněnská zoologická zahrada novou expozici Africká vesnice a dokončila tím sérii tří novinek letošní sezóny. Atmosféru podbarvil zvuk afrických bubnů a za přítomnosti primátora města Brna Romana Onderky a herečky Báry Hrzánové dostala jméno tříměsíční žirafka síťovaná.

„Domnívám se, že investice do rozšíření brněnské zoo jsou důležité zejména v dnešní době, kdy zájem o přírodu trochu upadá,“ říká primátor statutárního města Brna Roman Onderka. „Africká vesnice mi připomíná staré dobré časy dobrodružných románů. Myslím si, že se musí návštěvníkům, zejména těm nejmladším, líbit,“ dodává.

Africká vesnice je vybudována v nejvyšší části Mniší hory, v místě bývalé vyhlídky před výběhem Safari. V budoucnu bude součástí uceleného komplexu Kalahari. Celkové investiční náklady stavby činí téměř 26 milionů korun. Osadu tvoří repliky osmi chýší domorodých Afričanů, ve kterých je zázemí pro zvířata a sociální zařízení pro návštěvníky, prostor pro vzdělávání, občerstvení a odpočinek. Stavba byla zahájena v říjnu 2013 a dokončena v letošním září; zajistila ji firma Skanska.

Z vyhlídek Africké vesnice je možné pozorovat žirafy síťované, zebry Chapmanovy a pakoně modré, procházet se kolem laguny plameňáků růžových nebo ostrova lemurů kata. Součástí je také průchozí voliéra s jedním z nejpočetnějších hejn snovačů rudozobých v Evropě. V osadě nechybí ani drobné africké domácí zvířectvo, jako jsou perličky a burské kozy.

Vodojem, který je na místě dnešní vesnice již od roku 1973, je do expozice nápaditě zakomponován jako horkovzdušný balon cestovatele, který přistál uprostřed domorodé osady. V dalších plánech Zoo Brno je vybudovat v sousedství Africké vesnice novou lví a gepardí expozici.

Žirafce pak vybrali jméno NAOMI lidé. Volný překlad tohoto jména znamená radostná nebo půvabná, a to je pro tříměsíční žirafí slečnu velmi příhodné.

„Naomi je, jak říká Helenka ve hře Hrdý Budžes, hebká svěží, žádoucí a veselá a mě těší, že jsem právě já mohla být její kmotrou. Prožila jsem příjemný den v brněnské zoo a ráda se sem zase někdy vrátím,“ řekla Bára Hrzánová. Společně s primátorem města Brna Romanem Onderkou pokřtili plyšovou žirafku šampaňským Afriky – vodou. Veřejnost nejprve posílala své typy na jméno žirafky, ze kterých pak bylo vybráno deset favoritů. Po celou dobu hlasování byla ve vedení jména Naomi, Jůlinka, Tiffany a Eliška. Po odečtení neplatných hlasů zvítězilo jméno NAOMI. V loňském roce se také ve výběhu Safari narodila žirafí samička, která byla pokřtěna v rámci oslav 60. výročí otevření zahrady a dostala jméno Tazyiah – čistá duše.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře