Reklama
reklama

Zastupitelé neschválili dodatek ke smlouvě s Amazonem. Sklad v Brně nebude

Záměr americké firmy Amazon zastoupené v současné době společností CTP Invest a Bor Logistics týkající se vybudování logistického centra v brněnské průmyslové zóně Černovická terasa se zatím v Brně prosadit nepodařilo. Zastupitelé dnes o schválení jednali několik hodin. Brno přišlo silného amerického investora na svém území, možnost vzniku až 2 tisíc nových pracovních míst, milionové finanční dotace do infrastruktury, zvýšení kvality životního prostředí v dotčených městských částech a realizaci dálničního sjezdu pro průmyslovou zónu.

Zastupitelé města nepřijali na zasedání usnesení ve věci dodatku k nájemní smlouvě o poskytnutí příspěvku a smlouvě o uzavření budoucí kupní smlouvy ze dne 30. prosince 2013. Město Brno tak s největší pravděpodobností definitivně přichází o silného zahraničního investora, který kromě miliardových investic ve městě plánoval také zaměstnat až 2000 pracovníků.

„Respektuji rozhodnutí zastupitelů, osobně se s ním však neztotožňuji. Brno promarnilo svou šanci získat v době ekonomické recese silného investora a současně vyslalo do světa negativní signál i ostatním potenciálním investorům. Od posledního hlasování zastupitelstva došlo ve vyjednávání k výrazným posunům umožňujícím dohodu, a to napříč politickým spektrem. Výsledek dnešního hlasování mě proto mrzí dvojnásob,“ řekl po zasedání zastupitelstva primátor města Brna Roman Onderka.

„Je prostým faktem, že přes 23 000 Brňanů je nyní v evidenci úřadu práce a denně tito lidé musí řešit základní otázky své životní existence. Prezentované „pseudodůvody“ vedoucí k zamítnutí investice se navíc ukazují jako nepravdivé a vykonstruované. Například „otrokářské“ pracovní podmínky v novém logistickém centru Amazon v Brně či argument, že Brno jedná pod časovým tlakem a nic nebylo řádně projednáno, jsou mýty. Tuto záležitost orgány města v různých podobách projednávají už od srpna 2013,“ dodal Roman Onderka.     

Zatímco dosud jednání vázla především kvůli neexistujícímu sjezdu z dálnice D1, dnes Firmě CTP opoziční zastupitelé vytýkali, že už pracuje na pozemcích města bez jeho souhlasu, nebo se diskuze točila kolem územního plánu. V něm je totiž podmínka, která říká, že v místě nelze stavět distribuční centra. Územní plán by se tak musel změnit, o což developer už požádal. O této žádosti se však zastupitelé dozvěděli až na třetím zastupitelstvu.

Rozhodnutí zastupitelů už s největší pravděpodobností znamená konec jednání s americkou společností.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře