Reklama
reklama

Trojčata rysa kanadského už „řádí“ ve výběhu brněnské zoo

V květnu narozená mláďata rysa kanadského se chovatelům podařilo odchytit až koncem minulého týdne. "Můžeme potvrdit, že jsou to trojčata – jeden sameček a dvě samičky a že jsou zdravá a velmi aktivní. Při odchytu bylo provedeno čipování, vakcinace a návštěvníci už je mohou vidět ve výběhu," uvedla mluvčí zoo Monika Brindzáková.

Chovatelé zaznamenali přírůstek ve výběhu rysů kanadských přibližně v polovině května. Tato poměrně velká expozice je porostlá keři a vzrostlými stromy a vzhledem k tomu, že samice byla v prvních týdnech po porodu velmi obezřetná, nedovolila chovatelům se k mláďatům přiblížit.

 

„Očkování a čipování jsme už nemohli déle odkládat, protože později by bylo velmi složité mláďata odchytit. Pokud se totiž cítí ohroženi, dokážou i šplhat na stromy.“, říká provozní zoolog Jaroslav Nádeníček. Proto začali chovatelé dospělé rysy krmit v boudách, které se nacházejí mimo návštěvnickou trasu, podařilo se jim je uzavřít a mláďata z výběhu bezpečně odebrat. Současně proběhla i úprava výběhu a v těchto dnech se mohou návštěvníci těšit pohledem na celou rysí rodinku.

 

Samostatnými lovci se tyto šelmy stávají až v 9 měsících. Mláďata zůstávají s matkou přibližně 10 měsíců a poté musí rodiče opustit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře