Reklama
reklama

Na Grand Prix dá stát letos 30 milionů. Pořadatelé: Je to málo, končíme!

Ze státního rozpočtu půjde letos na brněnský závod motorek Grand Prix třicet milionů korun. Vláda dnes o deset milionů snížila částku, kterou pro závod navrhoval ministr školství Marcel Chládek. Pořadatele Grand Prix jsou rozhodnutím vlády zaskočeni a chtějí skončit. „Nemáme jinou možnost, než odstoupit od současného kontraktu na závod Grand Prix České republiky pro rok 2015," vyjádřila se ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

Dvacet milionů dostane závod od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Dalších deset milionů z vládní rozpočtové rezervy ministerstva financí. Odtud přitom mělo být podle návrhu vyplaceno o deset milionů více.

Pořadatelé původně chtěli, aby stát uhradil celý zalistovací poplatek, tedy 70 milionů korun, což zajistí zařazení brněnského závodu v seriálu mistrovství světa. Dožadovali se také systémového řešení, na základě kterého by byla tato motoristická akce podporována v budoucnosti. Velká cena je totiž podle pořadatelů ztrátová, loni prodělala 41,7 milionu korun. Zástupci Automotodromu tak po jednání vlády pravděpodobně promotérovi MS příští týden oznámí, aby s nimi pro rok 2015 nepočítal.

"Tato skutečnost a především absence návrhu systémového řešení financování závodu v následujících letech znamená pro Automotodrom Brno jako organizaci hostící závod Grand Prix České republiky tak vysokou míru nejistoty, že by další snaha o udržení závodu byla v rozporu s povinností péče řádného hospodáře. Za těchto okolností nemá vedení společnosti Automotodrom Brno jinou možnost, než odstoupit od současného kontraktu na závod Grand Prix České republiky pro rok 2015," uvedla Ulmanová.

Hejtman Michal Hašek považuje prohlášení zástupců společnosti Automotodrom Brno za předčasná a je jimi nepříjemně překvapen. „Myslím, že je třeba ocenit dnešní rozhodnutí vlády směrem k financování Grand Prix v roce 2014. Pokud se týká budoucnosti závodu, jsem připraven jako hejtman Jihomoravského kraje okamžitě iniciovat jednání organizátorů Grand Prix, státu, kraje a města o možném modelu víceletého financování. Mám pochopení pro únavu pana Abrahama a paní Ulmanové, ale ultimáty a teatrálními kroky se Grand Prix nezachrání. Oni dobře vědí, že jsem velkým zastáncem a fanouškem Grand Prix, ale jejich dnešní prohlášení považuji za chybu,“ uvedl hejtman a připomněl, že jihomoravský kraj přispěl v posledních 5 letech na organizaci tohoto největšího sportovního podniku v regionu částkou 50 milionů korun.

Kromě státu závod letos tradičně podpoří Jihomoravský kraj 10 miliony korun a město Brno 5 miliony korun.

„Chtěl bych za sebe osobně i za město Brno poděkovat ministru školství, mládeže a tělovýchovy Marcelu Chládkovi, který jako první ministr vůbec navrhl dotaci na financování Grand Prix v Brně. Zaznamenal jsem v médiích vyjádření organizátorů Grand Prix o ukončení pořádání závodu a doufám, že si tento krok ještě rozmyslí a Grand Prix v Brně zůstane. Já osobně navrhnu do rozpočtu na rok 2015 navýšení příspěvku Brna z 5 milionů na 10 milionů korun,“ uvedl primátor Brna Roman Onderka.

Promotér společnosti ale očekává rozhodnutí o závodu 2015 do 13. července. Automotodrom Brno chce seznámit promotérskou společnost se stávající situací a požádá o odklad termínu rozhodnutí. "Pokud však bude zachován současný stav, bude Automotodrom Brno nucen k datu 13. července zahájit jednání o odstoupení od smlouvy pro rok 2015," doplnila Ulmanová.

Letos se ještě závod na Masarykově okruhu pojede, uskuteční se od 15. do 17. srpna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře