Reklama
reklama

Za jeden velký vánoční dostaly Bílovice dva malé jehličnany

S vánočním stromem pro Brno se v úterý odpoledne u Myslivny lišky Bystroušky rozloučili lidé z Bílovic nad Svitavou. Šestnáct metrů vysoká jedle ojíněná rostla v lese nedaleko obce 26 let. Jako ten nejkrásnější, který v období adventu, ozdobí náměstí Svobody, si strom vybrali Brňané v anketě na internetových stránkách.

V Bílovicích nad Svitavou se ale ještě před předáním stromu vzpomínalo. Na Lidušku, dítě odložené před 95 lety 22. prosince 1919 pod strom poblíž myslivny, na spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který toto děvčátko s přáteli náhodou v lese našel. Tato skutečnost ho totiž přivedla na myšlenku uskutečnit sbírku pro opuštěné děti pod vánočním stromem. Vzorem se mu stal podobný zvyk z dánské Kodaně obdarovávání chudých a potřebných v době Vánoc. Příprava a organizace této akce však trvala Těsnohlídkovi dlouhých 5 let. Až 6. prosince roku 1924 byl za jeho účasti v bílovickém polesí poprvé pokácen vyhlédnutý smrk. Následujícího dne se s ním na návsi rozloučili místní a strom byl převezen na brněnské náměstí Svobody jako první Vánoční strom Republiky.

Starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček, ředitelka Českého červeného kříže Brno-město Ivana Holásková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna Petra Kačírková, rektor Mendlovy univerzity Ladislav Havel, ale hlavně dva vnuci a vnučka Rudolfa Těsnohlídka, položili u pomníku spisovatele na bílovickém náměstí a u pomníku Lidušky, v lese v údolí Kuního potoka, pamětní věnce.

Od bílovické myslivny pak strom do Brna pomohli vypravit děti z Dětského domova Dagmar, který byl přes 85 lety právě z výnosů sbírek pod vánočními stromy založen, a také děti z Dětského folklorního souboru Bystrouška. Z pódia také tradičně zazněla úplně nová koleda. Soubor totiž pod vedením Pavla Kováče, každý rok při slavnosti předávání stromu, skládá a zpívá jinou koledu.

A jako již tradičně, za jeden strom z bílovického polesí darovalo město Brno obci dva malé stromky určené pro vysazení do lesa. Slavnostní předávání stromu zakončil ohňostroj nad Těsnohlídkovým údolím.

Zdroj: www.brnenskevanoce.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
Komentáře