Reklama
reklama

Za jeden velký vánoční dostaly Bílovice dva malé jehličnany

S vánočním stromem pro Brno se v úterý odpoledne u Myslivny lišky Bystroušky rozloučili lidé z Bílovic nad Svitavou. Šestnáct metrů vysoká jedle ojíněná rostla v lese nedaleko obce 26 let. Jako ten nejkrásnější, který v období adventu, ozdobí náměstí Svobody, si strom vybrali Brňané v anketě na internetových stránkách.

V Bílovicích nad Svitavou se ale ještě před předáním stromu vzpomínalo. Na Lidušku, dítě odložené před 95 lety 22. prosince 1919 pod strom poblíž myslivny, na spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který toto děvčátko s přáteli náhodou v lese našel. Tato skutečnost ho totiž přivedla na myšlenku uskutečnit sbírku pro opuštěné děti pod vánočním stromem. Vzorem se mu stal podobný zvyk z dánské Kodaně obdarovávání chudých a potřebných v době Vánoc. Příprava a organizace této akce však trvala Těsnohlídkovi dlouhých 5 let. Až 6. prosince roku 1924 byl za jeho účasti v bílovickém polesí poprvé pokácen vyhlédnutý smrk. Následujícího dne se s ním na návsi rozloučili místní a strom byl převezen na brněnské náměstí Svobody jako první Vánoční strom Republiky.

Starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček, ředitelka Českého červeného kříže Brno-město Ivana Holásková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna Petra Kačírková, rektor Mendlovy univerzity Ladislav Havel, ale hlavně dva vnuci a vnučka Rudolfa Těsnohlídka, položili u pomníku spisovatele na bílovickém náměstí a u pomníku Lidušky, v lese v údolí Kuního potoka, pamětní věnce.

Od bílovické myslivny pak strom do Brna pomohli vypravit děti z Dětského domova Dagmar, který byl přes 85 lety právě z výnosů sbírek pod vánočními stromy založen, a také děti z Dětského folklorního souboru Bystrouška. Z pódia také tradičně zazněla úplně nová koleda. Soubor totiž pod vedením Pavla Kováče, každý rok při slavnosti předávání stromu, skládá a zpívá jinou koledu.

A jako již tradičně, za jeden strom z bílovického polesí darovalo město Brno obci dva malé stromky určené pro vysazení do lesa. Slavnostní předávání stromu zakončil ohňostroj nad Těsnohlídkovým údolím.

Zdroj: www.brnenskevanoce.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak...
16.01.2018 - 13:51
Moravské náměstí Foto: Centrumnews/Daniel Kempský
Rozpočet městské části Brno-střed na rok 2018 počítá s výdaji ve výši 621 milionů korun. Bude se třeba opravovat Moravské námětí nebo školky.
16.01.2018 - 07:11
Komentáře