Reklama
reklama

Z nádvoří hradu Pernštejn je paseka. Padlo tam čtrnáct sto let starých stromů

Krásný areál hradu Pernštejn se během pár dní změnil v měsíční krajinu. Příjemné posezení pod stromy na prvním nádvoří je nenávratně pryč. Čtrnáct vysokých stromů, které u vstupu do hradu byly 120 let, lesní dělníci pokáceli. Příznivci a návštěvníci hradu Pernštejn nejsou schopni pochopit, jak je možné, že někdo takový zásah v okolí hradu vůbec povolil. Podle odborníků, kteří rozhodli o skácení, byly ale lípy, jírovce, dub a jasan z hlediska bezpečnosti v havarijním stavu. Produté kmeny prý byly napadené vnitřní hnilobou.

Na špatný stav stromů se podle kastelána hradu Jakuba Škrabala přišlo po vichřici, která hrad zasáhla v noci z 29. na 30. července. Prudký náraz větru odlomil na jedné z lip kosterní větev s velkou částí kmene a tato větev svým pádem poškodila koruny dalších dvou lip. „Stav poškozených stromů, které ukázaly svá prohnilá jádra na rozlomených kmenech i nalomených větvích, byl alarmující. Přivolaný soudní znalec z oboru dendrologie pak po důkladném prozkoumání a zhodnocení jak poškozených, tak i zdánlivě zdravých stromů vypracoval posudek o zdravotním stavu dřevin z bezpečnostního hlediska,“ uvedla manželka kastelána Eva Škrabalová.

Na základě znaleckého posudku bylo vydáno rozhodnutí z důvodu bezpečnosti k odstranění 14 památečných stromů. Jednalo se o 10 lip, 1 dub letní, 1 jasan ztepilý a 2 jírovce. „Podle přiložené dokumentace však byly ve špatném stavu pouze 2 stromy,“ tvrdí Zdeněk Juránek, který na kácení stromů upozornil a s posudkem, který dostali i na radnici v Nedvědici, se seznámil. „Pouze 2 lípy z celkového počtu čtrnácti stromů byly podle dokumentace ve špatném stavu, a tím mohly při silném větru ohrozit bezpečnost návštěvníků. Dvanáct stromů bylo odstraněno naprosto zbytečně, a to v době, kdy jsou takové prostředky, které umí zachránit stromy v daleko horším stavu,“ tvrdí Juránek s tím, že odlomení části z jedné lípy, která poškodila větve sousedících lip, nebyl rozhodně důvod udělat z prvního nádvoří hradu paseku.

Podle Evy Škrabalové ale bylo kvůli bezpečnosti označeno za vysoce havarijní deset lip. „Většinou měly produté kmeny napadené vnitřní hnilobou a bylo doporučeno jejich neprodlené skácení,“ uvedla Škrabalová. Jedna lípa prý byla doporučena k asanaci jako potenciální hrozba a u zbývajících 3 lip bylo doporučeno jejich zachování, přičemž jedna z nich by měla být opatřena bezpečnostní vazbou. Jasan a dva jírovce sice nebyly v havarijním stavu, ale po odstranění okolních stromů by se jako solitéry staly nebezpečnými, a proto bylo rovněž doporučeno jejich odstranění. Také u dubu letního byla pro narušenou statiku doporučena jeho asanace.

Pracovníci Národního památkového ústavu nyní navrhnou koncepci obnovy zeleně na prvním nádvoří hradu Pernštejn včetně nové výsadby dřevin a případně další zeleně. Výsledkem by mělo být nově osázené nádvoří, poskytující návštěvníků hradu příjemné prostředí k občerstvení i jiným kulturním aktivitám, které přitom zachová atmosféru historické památky.

Nic na tom ale nemění fakt, že nejméně jedna generace návštěvníků už nikdy do stínu vysokých stromů na nádvoří hradu neusedne. „Odstranění starých vzrostlých stromů setře zřejmě jistý duch starobylosti, který z nádvoří vyzařuje, ale na druhé straně odkryje návštěvníkům nebývalý pohled na středověký hrad. Pohled, jaký hrad nabízel před sto lety,“ upozornila Škrabalová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře