Reklama
reklama

Z nádvoří hradu Pernštejn je paseka. Padlo tam čtrnáct sto let starých stromů

Krásný areál hradu Pernštejn se během pár dní změnil v měsíční krajinu. Příjemné posezení pod stromy na prvním nádvoří je nenávratně pryč. Čtrnáct vysokých stromů, které u vstupu do hradu byly 120 let, lesní dělníci pokáceli. Příznivci a návštěvníci hradu Pernštejn nejsou schopni pochopit, jak je možné, že někdo takový zásah v okolí hradu vůbec povolil. Podle odborníků, kteří rozhodli o skácení, byly ale lípy, jírovce, dub a jasan z hlediska bezpečnosti v havarijním stavu. Produté kmeny prý byly napadené vnitřní hnilobou.

Na špatný stav stromů se podle kastelána hradu Jakuba Škrabala přišlo po vichřici, která hrad zasáhla v noci z 29. na 30. července. Prudký náraz větru odlomil na jedné z lip kosterní větev s velkou částí kmene a tato větev svým pádem poškodila koruny dalších dvou lip. „Stav poškozených stromů, které ukázaly svá prohnilá jádra na rozlomených kmenech i nalomených větvích, byl alarmující. Přivolaný soudní znalec z oboru dendrologie pak po důkladném prozkoumání a zhodnocení jak poškozených, tak i zdánlivě zdravých stromů vypracoval posudek o zdravotním stavu dřevin z bezpečnostního hlediska,“ uvedla manželka kastelána Eva Škrabalová.

Na základě znaleckého posudku bylo vydáno rozhodnutí z důvodu bezpečnosti k odstranění 14 památečných stromů. Jednalo se o 10 lip, 1 dub letní, 1 jasan ztepilý a 2 jírovce. „Podle přiložené dokumentace však byly ve špatném stavu pouze 2 stromy,“ tvrdí Zdeněk Juránek, který na kácení stromů upozornil a s posudkem, který dostali i na radnici v Nedvědici, se seznámil. „Pouze 2 lípy z celkového počtu čtrnácti stromů byly podle dokumentace ve špatném stavu, a tím mohly při silném větru ohrozit bezpečnost návštěvníků. Dvanáct stromů bylo odstraněno naprosto zbytečně, a to v době, kdy jsou takové prostředky, které umí zachránit stromy v daleko horším stavu,“ tvrdí Juránek s tím, že odlomení části z jedné lípy, která poškodila větve sousedících lip, nebyl rozhodně důvod udělat z prvního nádvoří hradu paseku.

Podle Evy Škrabalové ale bylo kvůli bezpečnosti označeno za vysoce havarijní deset lip. „Většinou měly produté kmeny napadené vnitřní hnilobou a bylo doporučeno jejich neprodlené skácení,“ uvedla Škrabalová. Jedna lípa prý byla doporučena k asanaci jako potenciální hrozba a u zbývajících 3 lip bylo doporučeno jejich zachování, přičemž jedna z nich by měla být opatřena bezpečnostní vazbou. Jasan a dva jírovce sice nebyly v havarijním stavu, ale po odstranění okolních stromů by se jako solitéry staly nebezpečnými, a proto bylo rovněž doporučeno jejich odstranění. Také u dubu letního byla pro narušenou statiku doporučena jeho asanace.

Pracovníci Národního památkového ústavu nyní navrhnou koncepci obnovy zeleně na prvním nádvoří hradu Pernštejn včetně nové výsadby dřevin a případně další zeleně. Výsledkem by mělo být nově osázené nádvoří, poskytující návštěvníků hradu příjemné prostředí k občerstvení i jiným kulturním aktivitám, které přitom zachová atmosféru historické památky.

Nic na tom ale nemění fakt, že nejméně jedna generace návštěvníků už nikdy do stínu vysokých stromů na nádvoří hradu neusedne. „Odstranění starých vzrostlých stromů setře zřejmě jistý duch starobylosti, který z nádvoří vyzařuje, ale na druhé straně odkryje návštěvníkům nebývalý pohled na středověký hrad. Pohled, jaký hrad nabízel před sto lety,“ upozornila Škrabalová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře