Reklama
reklama

V Kuřimi otevřeli podchod pod vlakovým nádražím. Zkrátí cestu ze severu města

V Kuřimi byl zahájen dlouho očekávaný zkušební provoz prodlouženého podchodu pod vlakovým nádražím. Stavba, která začala v říjnu loňského roku, se tak dostala do finále. Zkušební provoz, během kterého už budou moci občané města podchod využívat, potrvá až do července, kdy by měl být podchod uveden do trvalého provozu.

Konečně tak došlo ke zpřístupnění přímé cesty od nádraží do severní části města. Dosud museli obyvatelé, kteří se potřebovali dostat na druhou stanu kolejí, využívat cesty pod viaduktem, která však byla poměrně velkou zacházkou, nebo riskovali svůj život a zdraví při přecházení dalších kolejí, a také pokuty, protože přechod přes koleje je zde zakázán.

Jednání, která přípravám na stavbu prodloužení podchodu předcházela, byla náročná a dlouhá. „Zpočátku nám někteří říkali, že se snažíme o takřka nemožné, že to nikdy neprosadíme a že cesta je tak složitá, že bude lépe to vzdát,“ uvedl starosta Drago Sukalovský s tím, že po třech letech může konstatovat, že je rád, že to nikdo nezvdal. "Podařilo se to díky práci mnoha lidí dotáhnout až do této podoby.“ Jak dále dodal, k dokončení celého projektu ještě zbývá vybudování výtahů na nástupiště, aby byl podchod skutečně bezbariérový, a kompletní rekonstrukce nádražní budovy.

Výtahy na druhé a třetí nástupiště postaví Správa železniční dopravní cesty, přičemž by to měla zvládnout do konce června. Komplikovanější je situace s celkovou rekonstrukcí nádražní budovy a s výtahem na první nástupiště. „Vlastníkem budovy a prvního nástupiště jsou totiž České dráhy, které ovšem chtějí tento majetek převést na SŽDC a z tohoto důvodu do něho nemohou investovat,“ upřesňuje situaci starosta Sukalovský. Momentálně však probíhají jednání mezi městem Kuřim, Českými drahami a SŽDC. „Zdá se, že se blížíme dohodě tak, aby z projektu rekonstrukce byla vyjmuta bezbariérová opatření včetně výtahu na první nástupiště a došlo k jejich výstavbě ještě v letošním roce,“ dodává Sukalovský. Pokud k převodu budovy na SŽDC dojde, je tato organizace připravena zrekonstruovat i ostatní části výpravní budovy v co nejkratším čase.  Správa železniční dopravní cesty navíc připravuje celkovou rekonstrukci železniční stanice včetně opravy nástupišť, kolejiště, mostů, zabezpečovací technologie, napájení, podchodu a dalšího.

Stavba prodloužení podchodu pod kuřimským vlakovým nádražím stála 11 800 347 korun. Předpokládaná výše dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod na stavbu je 10 168 508 korun.

Po dobu zkušebního provozu bude ještě zhotovitel provádět terénní úpravy a další dokončovací práce. Po vyhodnocení zkušebního provozu bude stavba zkolaudována a předána do trvalého provozu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře