Reklama
reklama

V Kuřimi mohou senioři od příštího týdne studovat astronomii

Městská knihovna Kuřim má stále ještě volná místa ve vzdělávacím projektu pro seniory. Přednášky začínají už v úterý 7. ledna. První řada virtuálních přednášek bude zaměřena na astronomii. Celkem se senioři zúčastní čtyř přednášek.

Virtuální univerzita třetího věku představuje novou moderní alternativu ke klasické prezenční přednáškové výuce. Je založena na využití komunikačních technologií a internetu a didakticky přizpůsobena specifikům seniorům se zájmem o vzdělávání.

S využitím rychle se rozvíjejících informačních a komunikačních technologií je možné zpřístupnit seniorské vzdělávání co možná největšímu okruhu zájemců a tím poskytnout stejné příležitosti všem seniorům bez rozdílu místa bydliště. Dostupnost kdekoliv a kdykoliv je největší výhodou virtuálních kurzů. Vlastní forma výuky přirozeným způsobem rozvíjí počítačovou a především informační gramotnost seniorů. Přesto však znalost práce s počítačem není podmínkou účasti.

Studium vzdělávací skupiny organizuje vyškolený lektor. U klasických prezenčních přednášek si posluchači odnášejí jen to, co si stačili poznamenat a zapamatovat; nemají možnost se k přednesené látce jakkoli vrátit a případné tištěné studijní materiály nikdy nemohou projev lektora úplně nahradit. Hlavní didaktická přednost virtuálních kurzů oproti klasickým prezenčním přednáškám spočívá právě v možnosti opakování, což je významné zejména pro seniory.

Účastníkem studia může být  senior se statutem důchodce,  invalidní důchodce bez rozdílu věku,  nezaměstnaní nebo čekající na statut důchodce nad 50 let. Studium stojí 150 až 300 korun na semestr.

Pilotní semestr - Astronomie - obsahuje 4 přednášky, které zahrnují výtvarné a umělecké řešení slunečních hodin od antiky po současnost a představení slavných astronomů Rudofa II.

Toto téma je povinné pro všechna nová střediska a slouží především k pochopení systému studia  a ověření způsobu přijatelnosti pro seniory i pro konzultační střediska. Výuka probíhá jednou týdně. V úterý 7. ledna se bude přednášet od 9.30 do 11.30 hodin v přednáškovém sále městské knihovny.

Pro další semestry si témata volí senioři sami z následující nabídky:

Využití informačních technologií, Vývoj a současnost EU, Osobní finance, Pěstování a využití jedlých a léčivých hub, Čínská medicína v naší zahrádce, Lesnictví, Vývoj a historie české myslivosti, Dějiny oděvní kultury, Hudební nástroje, Etika jako východisko z krize společnosti, Evropské kulturní hodnoty, Lidské zdraví, Kouzelná geometrie

Všem budoucím "studentům", kteří nemají doma potřebné technické zázemí, budou v knihovně  k dispozici dva počítače a konzultační pomoc.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kvalita ovzduší v městě Brně a Jihomoravském kraji se výrazně zlepšuje, zaznamenaly to všechny typy stanic imisního monitoringu, které tento trend potvrzují od roku 2010. Silniční doprava je...
22.09.2017 - 07:55
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Komentáře