Reklama
reklama

V Kuřimi mohou senioři od příštího týdne studovat astronomii

Městská knihovna Kuřim má stále ještě volná místa ve vzdělávacím projektu pro seniory. Přednášky začínají už v úterý 7. ledna. První řada virtuálních přednášek bude zaměřena na astronomii. Celkem se senioři zúčastní čtyř přednášek.

Virtuální univerzita třetího věku představuje novou moderní alternativu ke klasické prezenční přednáškové výuce. Je založena na využití komunikačních technologií a internetu a didakticky přizpůsobena specifikům seniorům se zájmem o vzdělávání.

S využitím rychle se rozvíjejících informačních a komunikačních technologií je možné zpřístupnit seniorské vzdělávání co možná největšímu okruhu zájemců a tím poskytnout stejné příležitosti všem seniorům bez rozdílu místa bydliště. Dostupnost kdekoliv a kdykoliv je největší výhodou virtuálních kurzů. Vlastní forma výuky přirozeným způsobem rozvíjí počítačovou a především informační gramotnost seniorů. Přesto však znalost práce s počítačem není podmínkou účasti.

Studium vzdělávací skupiny organizuje vyškolený lektor. U klasických prezenčních přednášek si posluchači odnášejí jen to, co si stačili poznamenat a zapamatovat; nemají možnost se k přednesené látce jakkoli vrátit a případné tištěné studijní materiály nikdy nemohou projev lektora úplně nahradit. Hlavní didaktická přednost virtuálních kurzů oproti klasickým prezenčním přednáškám spočívá právě v možnosti opakování, což je významné zejména pro seniory.

Účastníkem studia může být  senior se statutem důchodce,  invalidní důchodce bez rozdílu věku,  nezaměstnaní nebo čekající na statut důchodce nad 50 let. Studium stojí 150 až 300 korun na semestr.

Pilotní semestr - Astronomie - obsahuje 4 přednášky, které zahrnují výtvarné a umělecké řešení slunečních hodin od antiky po současnost a představení slavných astronomů Rudofa II.

Toto téma je povinné pro všechna nová střediska a slouží především k pochopení systému studia  a ověření způsobu přijatelnosti pro seniory i pro konzultační střediska. Výuka probíhá jednou týdně. V úterý 7. ledna se bude přednášet od 9.30 do 11.30 hodin v přednáškovém sále městské knihovny.

Pro další semestry si témata volí senioři sami z následující nabídky:

Využití informačních technologií, Vývoj a současnost EU, Osobní finance, Pěstování a využití jedlých a léčivých hub, Čínská medicína v naší zahrádce, Lesnictví, Vývoj a historie české myslivosti, Dějiny oděvní kultury, Hudební nástroje, Etika jako východisko z krize společnosti, Evropské kulturní hodnoty, Lidské zdraví, Kouzelná geometrie

Všem budoucím "studentům", kteří nemají doma potřebné technické zázemí, budou v knihovně  k dispozici dva počítače a konzultační pomoc.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře