Reklama
reklama

Tišnov přišel o nejužší uličku v republice

Sedm let se Tišnov pyšnil tím, že jedna z jeho uliček je zapsána v České knize rekordů jako nejužší ulička v republice. Loni mu ale toto prvenství „vzalo“ město Kadaň. Tišnovu přebývá 9,5 centimetru. 

V jihozápadní části Tišnova, která se mírně svažuje k řece Svratce, sídlili od nepaměti drobní řemeslníci zabývající se zpracováním kůže. Na rozdíl od obyvatel selských gruntů vlastnili jen nevelké domky, ve kterých se nacházely malé dílny. Mezi nimi vedly úzké uličky, do nichž byly často odváděny také všechny splašky související s výrobou. Z těchto povrchových kanálů a komunikací se do našich časů dochovaly tři tajemné uličky, provádějící návštěvníka klikatými zákoutími někdejší řemeslnické čtvrti. Zásluhou milovníků tišnovské historie byly vydlážděny a opatřeny lampami a v jejichž matném světle ožívá mnoho starých příběhů. Jedna z uliček - Koželužská - byla 11. 11. 2006 zapsána do knihy českých rekordů jako nejužší ulice v naší republice. Je 49 metrů dlouhá a ve svém nejužším místě měří 77,5 centimetru.

Ovšem toto prvenství Koželužské uličce v Tišnově vzala Kadaň. Tamní Katova ulice vede z centra města na hradby a má 51 metrů. V nejužším místě ale měří 66 centimetrů.

Koželužskou i Katovou uličkou se běžně chodí, jen si lidé musí dávat pozor a dát si přednost, protože dva dospělí se v nich vyhnou jen výjimečně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Znojemští policisté dopadli muže, který ukradl horské kolo. Při vyšetřování navíc vyšlo najevo, že s podobnou krádeží má muž již předchozí zkušenosti.
24.08.2017 - 08:05
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
Komentáře