Reklama
reklama

Tišnov přišel o nejužší uličku v republice

Sedm let se Tišnov pyšnil tím, že jedna z jeho uliček je zapsána v České knize rekordů jako nejužší ulička v republice. Loni mu ale toto prvenství „vzalo“ město Kadaň. Tišnovu přebývá 9,5 centimetru. 

V jihozápadní části Tišnova, která se mírně svažuje k řece Svratce, sídlili od nepaměti drobní řemeslníci zabývající se zpracováním kůže. Na rozdíl od obyvatel selských gruntů vlastnili jen nevelké domky, ve kterých se nacházely malé dílny. Mezi nimi vedly úzké uličky, do nichž byly často odváděny také všechny splašky související s výrobou. Z těchto povrchových kanálů a komunikací se do našich časů dochovaly tři tajemné uličky, provádějící návštěvníka klikatými zákoutími někdejší řemeslnické čtvrti. Zásluhou milovníků tišnovské historie byly vydlážděny a opatřeny lampami a v jejichž matném světle ožívá mnoho starých příběhů. Jedna z uliček - Koželužská - byla 11. 11. 2006 zapsána do knihy českých rekordů jako nejužší ulice v naší republice. Je 49 metrů dlouhá a ve svém nejužším místě měří 77,5 centimetru.

Ovšem toto prvenství Koželužské uličce v Tišnově vzala Kadaň. Tamní Katova ulice vede z centra města na hradby a má 51 metrů. V nejužším místě ale měří 66 centimetrů.

Koželužskou i Katovou uličkou se běžně chodí, jen si lidé musí dávat pozor a dát si přednost, protože dva dospělí se v nich vyhnou jen výjimečně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře