Reklama
reklama

Šest hodin likvidovali hasiči únik ethylenoxidu ve Veverské Bítýšce

Z poškozeného potrubí v areálu soukromé firmy ve Veverské Bítýšce unikala včera večer nebezpečná látka. Hasiči řešili tuto situaci celou noc. K ohrožení obyvatel ani životního prostředí nedošlo.

K úniku ethylenoxidu vyjelo v pátek krátce po půl jedenácté večer do Veverské Bítýšky pět jednotek hasičů a chemická laboratoř z Tišnova.  Hasiči na místě zjistili, že nebezpečná látka uniká z poškozené příruby ve spalovně. Nebezpečná látka byla ředěna vodou a ta odtékala do záchytných jímek. Zaměstnanci zajistili specializovanou firmu na odčerpání kontaminované vody z jímek. V okolních halách byla přerušena výroba a přibližně sedm desítek zaměstnanců odešlo domů.

Hasiči odpojili elektrický proud, aby snížili riziko výbuchu par unikající látky. Čerpadla se tím zastavila a nebezpečná látka přestala unikat. Na zkrápění unikajícího plynu hasiči připravili jeden vodní proud. Do přistavené cisterny postupně odčerpali hasiči se specializovanou firmou kontaminovanou vodu z jímek a podnikové kanalizace. Po odčerpání kontaminované vody odvětrali pomocí ventilátorů prostory spalovny.

Hasiči pracovali v ochranných protichemických oblecích a v dýchacích přístrojích. Po celou dobu chemici měřili koncentrace nebezpečných látek a odebrali také několik kontrolních vzorků vody k analýze.

U zásahu se lehce zranil jeden hasič. Po ošetření záchrannou službou zůstal dál na místě. Podle zjištění hasičů nedošlo k ohrožení obyvatel ani životního prostředí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře