Reklama
reklama

Znečištění ovzduší je v Brně, ale i Praze, vyšší než v západní Evropě

Měření míry znečištění ovzduší ultrajemnými prachovými částicemi v Praze a v Brně potvrdilo fakt, že tato místa patří k jedněm z nejvíce znečištěných měst západní a střední Evropy. Překvapivá je míra znečištění. Hodnoty výrazně překračovaly údaje, které odborníci z Dánské ekologické rady naměřili v jiných evropských velkoměstech, jako jsou Berlín, Kodaň či Milán.

Dánští vědci měřili ve dvou největších českých městech od neděle do úterý, kompletní výsledky z Brna představí v pátek. Ultrajemné prachové částice zatím meteorologové pravidelně neměří a nejsou ani stanovené limity, což by se mělo do dvou let díky Evropské komisi změnit. Jsou zhruba pětsetkrát až tisíckrát menší než průměr lidského vlasu. Vznikají ve spalovacích motorech automobilů a jejich významným zdrojem ve městech jsou vozidla s dieselovými motory. Pronikají hluboko do dýchacího systému, v plicních sklípcích se dostávají do krve, kde poškozují stěny cév a vedou k vážným onemocněním, jakou jsou infarkt a mozková mrtvice..

V Praze se měřilo na sedmi místech a nejhůře dopadlo místo, odkud odjíždějí autobusy Student Agency na nádraží Florenc. Zde bylo v krychlovém centimetru vzduchu přes 110 tisíc částic. Přes 30 tisíc je přitom kritická hodnota. V okolí údolí Šárka ale bylo naměřeno jen 8 950 částic na centimetru krychlovým vzduchu.

Pokud se v Dánsku někde překročí hodnota 30 tisíc, musí kritickou situaci zpravidla řešit nějakým opatřením. Evropská komise nyní chystá balíček na zpřísnění stávajících limitů a nově by se měly měřit právě i ultrajemné částice.

Výsledky z Brna budou k dispozici v pátek, nejvíce znečištěnou lokalitou jsou ale křižovatky na Kolišti.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře