Reklama
reklama

Zloději žádné prázdniny nemají. Jak a kde na ně nachystat past?

Ochranka nemusí hlídat jen opuštěnou firmu a sousedovou auto před garáží nemusí vždy jen překážet. Brňané se chystají na letní nájezdy zlodějů různě.

Blížící se letní měsíce přidělávají vrásky na čele majitelům domů a bytů. Zloději totiž žádné prázdniny nemají. Spíše počítají s tím, že od moře toho lidé moc nezmůžou. Jak kde. Například obyvatelé jednoho bytového komplexu na severu Brna se rozhodli najmout bezpečnostní agenturu. Každý byt to stojí pár desetikorun na den.

„Doufáme, že přítomnost bezpečnostní služby odradí zloděje. Bude tady hlavně přes den, kdy jsou lidé v práci, ale určitě nezůstane jen u toho,“ vysvětluje majitelka jednoho z bytů Věra Lorencová. Zatímco jindy jsou lidé ve společenství vlastníků jednotek schopni hádat se kvůli popelnici, na ochraně prázdných bytů se vzácně shodli. „Pokud bude někdo plánovaně něco stěhovat, bude to nahlášeno, takže by se nemělo stát, že by člověk vynášející třeba televizi prošel bez povšimnutí. Majitelé bytů navíc nahlásili registrační čísla aut,“ vysvětluje preventivní systém Lorencová.

Majitelé bytů, kteří jsou řádně pojištěni, se každopádně dočkají odškodnění, i kdyby někdo proklouzl. „Má to hlavně odstrašující funkci, není to lustrace všech, kdo vchází do domu,“ dodává majitelka bytu. Za službu údajně společenství vlastníků zaplatí několik desítek tisíc korun. O tom, že dojednat podobnou službu nemusí být problém, svědčí i pokus redaktora Centrum news, který se na ni dotazoval na informačních linkách. „Podobně hlídáme třeba některé uzavřené ulice, kam mají přístup jen majitelé domů,“ uvedl muž na jedné z nich. Takové ulice se nacházejí například v Ivanovicích, Řečkovicích nebo v České na Brněnsku.

Zatímco časovače zapnutého osvětlení v bytech jsou věrohodné, u domů to tak jasné není. Jiří Pluháček z Brna nikdy neví, jestli dům nechat tak, aby vypadal, že v něm někdo stále je, nebo jej zabednit. „Někdo doporučuje zabednit a schovat všechno, co by zloději mohli použít. Jinde se zase dočtu, že mám nechat na verandě zahradní nábytek a něco na něm, aby to vypadalo, že je někdo doma,“ říká muž, který je majitelem domu v novější zástavbě. Jak prozrazuje, minulé léto pořádal souseda, aby mu před garáž zaparkoval svůj starší a nepoužívaný vůz. „Pokud by zloději přijeli nebo chtěli při vloupání použít auto, museli by zaparkovat před sousedním domem, kde by budili pozornost,“ říká Pluháček, který podle vlastních slov nevěří na slyšitelné alarmy. Ty mimochodem výslovně nezmiňuje ani instruktážní materiál na stránkách Policie České republiky obsahující přesný návod na zabezpečení domu či bytu. „Na odjezd neupozorňujte předem a informujte o něm jen lidi, kterým důvěřujete,“ píše se v materiálu. Podle Věry Lorencové to splňuje i jí zmiňovaný plán na hlídání bytového komplexu bezpečnostní službou. „Sousedé nikam nehlásí, že jedou pryč, jedině snad individuálně sousedům z okolních bytů, kteří by případně mohli slyšet hluk,“ vysvětluje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře