Reklama
reklama

„Zkrachujeme?“ Obchodníci z ulice Milady Horákové už počítají

Velké obavy z plánované patnáct měsíců trvající rekonstrukce mají obyvatelé a obchodníci z ulice Milady Horákové. Ještě mají v živé paměti, jak to bylo před několika lety na Husově a Pekařské.

Ještě se ani pořádně nekoplo do země, ale jeden z obchodů na klíčové spojnici mezi Kolištěm a dětskou nemocnicí už přibližně ví, kolik by muselo za den přijít zákazníků, aby se ještě udržel. I tak má plán B. „Pokud vím, majitel má rozjednanou náhradní provozovnu. Fungovat taky v tom prachu a nepořádku by se stejně dalo jen velmi těžko,“ krčí rameny prodavačka za pultem. A není to jen prach a hluk, hlavním problémem je podle ní zásobování a nedůvěra zákazníků.

„Vím, jak to bylo na jiných místech v centru. A teď si vezměte, jak mají pekaři přes stavbu nosit v rukou nezakryté přepravky s pečivem,“ dodává žena. Štěstí mají proto podnikatelé, kteří se mohou zařídit jinak a jinde. S kompenzacemi od města počítat nemohou. „Zhotovitel se bude v maximální možné míře snažit o prostupnost a přístup do domů, včetně zásobování,“ ujišťuje mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Při podobných rekonstrukcích v minulých letech vedení měst – nejen v Brně – argumentují zvýšením hodnoty nemovitostí díky kvalitnějším sítím a opraveným ulicím. „To platí možná v pěší zóně, ale u ulice Milady Horákové by tento argument byl k smíchu, stačí se podívat, jak vypadají některé domy přímo v ulici nebo jak vypadá bezprostřední okolí,“ argumentuje brněnský realitní makléř, který si nepřál uvést jméno.

Podle spolumajitele stavební firmy Jindřicha Bernátka je nepochybné, že ulice rekonstrukci potřebuje. „Kvalitu domů a kvalitu sítí nelze oddělit. Sice to vypadá, že havárie nejsou časté, ale to je vyloženě laický pohled. Například při havárii kanalizace jsou obchody v přízemí často první na ráně,“ vysvětluje stavař.

Obchodníci považují za samozřejmé, že jim město zaručí přístup pro zásobování. Jiná věc je, jestli se zákazníci nenaučí chodit jinam. „Lidi budou mít už dopředu obavu, že by nedostali, co chtějí, takže už rovnou nakoupí jinde,“ říká Ivana Bihárová před tamní prodejnou potravin. Mnozí místní by proto uvítali od města určité symbolické úlevy. „Rozhodně bych uvítal odpuštění poplatku za popelnice. A strážníci by si během rekonstrukce měli dát pauzu s pokutováním na třídě kapitána Jaroše,“ navrhuje další z místních, kterého čeká patnáctiměsíční život na stavbě. Mnohé obchodníky zase čeká neplánovaná reklamní kampaň – budou muset už zdálky ujišťovat své stálé klienty velkými bannery se slovy „prodej nepřerušen“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře