Reklama
reklama

„Zkrachujeme?“ Obchodníci z ulice Milady Horákové už počítají

Velké obavy z plánované patnáct měsíců trvající rekonstrukce mají obyvatelé a obchodníci z ulice Milady Horákové. Ještě mají v živé paměti, jak to bylo před několika lety na Husově a Pekařské.

Ještě se ani pořádně nekoplo do země, ale jeden z obchodů na klíčové spojnici mezi Kolištěm a dětskou nemocnicí už přibližně ví, kolik by muselo za den přijít zákazníků, aby se ještě udržel. I tak má plán B. „Pokud vím, majitel má rozjednanou náhradní provozovnu. Fungovat taky v tom prachu a nepořádku by se stejně dalo jen velmi těžko,“ krčí rameny prodavačka za pultem. A není to jen prach a hluk, hlavním problémem je podle ní zásobování a nedůvěra zákazníků.

„Vím, jak to bylo na jiných místech v centru. A teď si vezměte, jak mají pekaři přes stavbu nosit v rukou nezakryté přepravky s pečivem,“ dodává žena. Štěstí mají proto podnikatelé, kteří se mohou zařídit jinak a jinde. S kompenzacemi od města počítat nemohou. „Zhotovitel se bude v maximální možné míře snažit o prostupnost a přístup do domů, včetně zásobování,“ ujišťuje mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Při podobných rekonstrukcích v minulých letech vedení měst – nejen v Brně – argumentují zvýšením hodnoty nemovitostí díky kvalitnějším sítím a opraveným ulicím. „To platí možná v pěší zóně, ale u ulice Milady Horákové by tento argument byl k smíchu, stačí se podívat, jak vypadají některé domy přímo v ulici nebo jak vypadá bezprostřední okolí,“ argumentuje brněnský realitní makléř, který si nepřál uvést jméno.

Podle spolumajitele stavební firmy Jindřicha Bernátka je nepochybné, že ulice rekonstrukci potřebuje. „Kvalitu domů a kvalitu sítí nelze oddělit. Sice to vypadá, že havárie nejsou časté, ale to je vyloženě laický pohled. Například při havárii kanalizace jsou obchody v přízemí často první na ráně,“ vysvětluje stavař.

Obchodníci považují za samozřejmé, že jim město zaručí přístup pro zásobování. Jiná věc je, jestli se zákazníci nenaučí chodit jinam. „Lidi budou mít už dopředu obavu, že by nedostali, co chtějí, takže už rovnou nakoupí jinde,“ říká Ivana Bihárová před tamní prodejnou potravin. Mnozí místní by proto uvítali od města určité symbolické úlevy. „Rozhodně bych uvítal odpuštění poplatku za popelnice. A strážníci by si během rekonstrukce měli dát pauzu s pokutováním na třídě kapitána Jaroše,“ navrhuje další z místních, kterého čeká patnáctiměsíční život na stavbě. Mnohé obchodníky zase čeká neplánovaná reklamní kampaň – budou muset už zdálky ujišťovat své stálé klienty velkými bannery se slovy „prodej nepřerušen“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Komentáře