Reklama
reklama

Zetor představil nový model traktoru Forterra HD. Na trhu bude už v červenci

Tradiční český výrobce zemědělské techniky společnost Zetor Tractors představila na veletrhu Techagro nový model traktoru s označením Forterra HD. Ten posouvá Zetor do výkonové kategorie 150 koňských sil.

Na tomto modelu je také několik konstrukčních vylepšení, která navazují na inovativní technologická řešení modelu Forterra HSX, a dále je posouvají jak z hlediska výkonnosti a bezpečnosti, tak i z hlediska komfortu.  Mezi hlavní technické novinky u modelu Forterra HD patří širší rozvor kol, který se zvětšil oproti rozvoru u modelu Forterra HSX o 130 mm na 2 720 mm, a umožňuje tak ještě lepší stabilitu traktoru.

„Významnou modernizaci zaznamenal také motor traktoru, u kterého je upravena hlava válců se čtyřventilovou technikou. Motor se rovněž vyznačuje vysokým stupněm převýšení točivého momentu 35 procent, výbornou startovací schopností i za teplotně nepříznivých podmínek a vysokou životností až 8 000 motohodin,“ uvedl Jaroslav Gottwald, manažer prodeje firmy. Velká pozornost byla u Forterry HD věnována výzkumu hluku a vibrací. Ten vedl ke konstrukčním řešením, která dávají předpoklad dosažení hladiny hluku na hranici 74 dB. Kabina traktoru je doplněna také o nové kombinované podlahoviny s výrazným omezením přenosu hluku a vibrací na pracovišti řidiče.

„Naším cílem je neustále zvyšovat užitnou hodnotu traktorů Zetor a nový model Forterra HD jako jeden z projektů je toho příkladem. Nejde jen o většího bratra stávajícího modelu Zetor Forterra HSX, ale o zcela samostatný model v naší nabídce. Zároveň tímto modelem rozšíříme naši nabídku z hlediska výkonu, neboť Forterra HD bude k dispozici i v kategorii 150 koňských sil,“ říká David Kollhammer, manažer vedení projektů společnosti ZETOR TRACTORS a.s. Nejprve k zákazníkům zamíří model Forterra HD ve výkonových kategoriích 130 a 140 koňských sil. Očekávaný termín zahájení sériové výroby tohoto traktoru je plánován na konec prvního pololetí 2014. 

Zetor Forterra HD disponuje rovněž několika novými designovými prvky v rámci výklopné kapotáže i bezpečnostní kabiny. Mezi ně patří například oddělené hlavní světlomety, a to dálkové a tlumené s čirou optikou. a také světlomety orební.  Dalšími technickými vylepšeními Zetoru Forterra HD jsou například přední hnaná náprava s uzávěrkou, přídavný čtyřsekční rozvaděč hydrauliky s elektrohydraulickým ovládáním, přídavný dvousekční rozvaděč pro přední tříbodový závěs a přední vývody, nové zpracování pravého multifunkčního ovládacího panelu v kabině a odpružená kabina.

Sepnutí spojky PTO je u modelu Forterra HD nově řešeno zpětnovazebně řízeným rozběhem (teoretická křivka rozběhu má trvání necelé 3 sekundy). U traktoru byla rovněž zesílena skříň rozvodovky a byla rozšířena náprava. Traktor tak snese větší zátěž na tříbodovém závěsu. Hmotnost traktoru byla ve srovnání s modelem Forterra HSX snížena o 30 kg (ze 4 850 kg  u Forterry HSX na 4 820 kg). Na přání je možné traktor vybavit například čerpadlem 120 l/min s proměnlivou dodávkou či odpruženou přední hnanou nápravou. Cílem skupiny Zetor do roku 2016 je vyrábět místo nynějších tří šest modelových řad s výkony od 60 do 200 koní.

První traktor Zetor Z 25 byl vyroben v roce 1946 v Brně-Líšni. V polovině 50. let byla zahájena výroba výkonnějších traktorů s označením Zetor 35 Super a Zetor 50 Super. Traktory Zetor 25 byly vyráběny nepřetržitě až do roku 1961. Poté se dostaly na trh základní typy traktorů UŘ I - Zetor 2011, 3011 a 4011.  Traktory Zetor UŘ II byly zavedeny do sériové výroby koncem roku 1968 a od roku 1991 zařadil Zetor do svého výrobního programu traktory další modernizace pod označením UŘ III. O dva roky později byla prezentována nová modernizace traktorů UŘ I pod označením Model 92, známý dnes též jako Zetor Major. V současné době výroba Modelu 92 stále pokračuje. V roce 2001 přibyla do rodiny traktorů Zetor nejnovější řada pod obchodním označením Forterra, která představuje modernizovanou řadu UŘ III se čtyřválcovými a šestiválcovými motory.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře