Reklama
reklama

Zemědělci oslavili v krojích a tancem v Brně jihomoravské dožínky

Předáním dožínkových věnců vyvrcholily v neděli na brněnském náměstí Svobody jihomoravské oslavy zakončení žní. Přítomné zemědělce a návštěvníky slavností pozdravil hejtman Michal Hašek a tři ministři.

Krajské dožínkové slavnosti se letos poprvé uskutečnily ve spojení s Mezinárodním folklorním festivalem. Program, který již po desáté uspořádal Jihomoravský kraj společně s Regionální agrární komorou, zahájil tradiční krojovaný průvod, který se letos do místa konání vydal z Mendlova náměstí. Po následném „Poděkování za úrodu“ starobrněnským opatem Lukášem Evženem Martincem se uskutečnilo na náměstí Svobody dožínkové pásmo, které obstaral Klebetníček, folklorní soubor z Vyškova.

„Dožínky nepředstavují jen tradiční oslavu úrody, ale především jsou připomínkou těžké práce zemědělců,“ zdůraznil na náměstí Svobody hejtman Michal Hašek. „Zemědělci jsou totiž závislí na počasí, které nemohou ovlivnit. S jistou nadsázkou se však dá říct, že kromě nevyzpytatelného počasí jim život často zbytečně komplikují i složité předpisy a mnohdy i nevšímavost centrálních orgánů. Náš kraj se v rámci platné legislativních a svých rozpočtových možností snaží jihomoravské zemědělství co nejvíce podporovat. Snažíme se přibližovat jeho produkty veřejnosti a zdůrazňovat tradiční význam zemědělství pro náš kraj – jižní Morava by totiž bez zemědělců nebyla jižní Moravou," řekl jihomoravský hejtman Hašek.

Jihomoravské dožínky se konají od roku 2004 a jsou nejen tradiční oslavou úrody na krajské úrovni, ale zejména pomáhají propagaci regionálních produktů od jihomoravských výrobců, jsou jedinečnou příležitostí pro prezentaci zemědělců a v neposlední řadě ukázkou folklorních tradic.

Součástí slavnosti byl jarmark lidových řemesel a dožínkový trh, ukázka různých druhů hospodářských zvířat a zemědělských strojů, přehlídka moderní i historické hasičské techniky, včetně koněspřežných stříkaček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Komentáře