Reklama
reklama

Zemědělci oslavili v krojích a tancem v Brně jihomoravské dožínky

Předáním dožínkových věnců vyvrcholily v neděli na brněnském náměstí Svobody jihomoravské oslavy zakončení žní. Přítomné zemědělce a návštěvníky slavností pozdravil hejtman Michal Hašek a tři ministři.

Krajské dožínkové slavnosti se letos poprvé uskutečnily ve spojení s Mezinárodním folklorním festivalem. Program, který již po desáté uspořádal Jihomoravský kraj společně s Regionální agrární komorou, zahájil tradiční krojovaný průvod, který se letos do místa konání vydal z Mendlova náměstí. Po následném „Poděkování za úrodu“ starobrněnským opatem Lukášem Evženem Martincem se uskutečnilo na náměstí Svobody dožínkové pásmo, které obstaral Klebetníček, folklorní soubor z Vyškova.

„Dožínky nepředstavují jen tradiční oslavu úrody, ale především jsou připomínkou těžké práce zemědělců,“ zdůraznil na náměstí Svobody hejtman Michal Hašek. „Zemědělci jsou totiž závislí na počasí, které nemohou ovlivnit. S jistou nadsázkou se však dá říct, že kromě nevyzpytatelného počasí jim život často zbytečně komplikují i složité předpisy a mnohdy i nevšímavost centrálních orgánů. Náš kraj se v rámci platné legislativních a svých rozpočtových možností snaží jihomoravské zemědělství co nejvíce podporovat. Snažíme se přibližovat jeho produkty veřejnosti a zdůrazňovat tradiční význam zemědělství pro náš kraj – jižní Morava by totiž bez zemědělců nebyla jižní Moravou," řekl jihomoravský hejtman Hašek.

Jihomoravské dožínky se konají od roku 2004 a jsou nejen tradiční oslavou úrody na krajské úrovni, ale zejména pomáhají propagaci regionálních produktů od jihomoravských výrobců, jsou jedinečnou příležitostí pro prezentaci zemědělců a v neposlední řadě ukázkou folklorních tradic.

Součástí slavnosti byl jarmark lidových řemesel a dožínkový trh, ukázka různých druhů hospodářských zvířat a zemědělských strojů, přehlídka moderní i historické hasičské techniky, včetně koněspřežných stříkaček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře