Reklama
reklama

Zemědělci oslavili v krojích a tancem v Brně jihomoravské dožínky

Předáním dožínkových věnců vyvrcholily v neděli na brněnském náměstí Svobody jihomoravské oslavy zakončení žní. Přítomné zemědělce a návštěvníky slavností pozdravil hejtman Michal Hašek a tři ministři.

Krajské dožínkové slavnosti se letos poprvé uskutečnily ve spojení s Mezinárodním folklorním festivalem. Program, který již po desáté uspořádal Jihomoravský kraj společně s Regionální agrární komorou, zahájil tradiční krojovaný průvod, který se letos do místa konání vydal z Mendlova náměstí. Po následném „Poděkování za úrodu“ starobrněnským opatem Lukášem Evženem Martincem se uskutečnilo na náměstí Svobody dožínkové pásmo, které obstaral Klebetníček, folklorní soubor z Vyškova.

„Dožínky nepředstavují jen tradiční oslavu úrody, ale především jsou připomínkou těžké práce zemědělců,“ zdůraznil na náměstí Svobody hejtman Michal Hašek. „Zemědělci jsou totiž závislí na počasí, které nemohou ovlivnit. S jistou nadsázkou se však dá říct, že kromě nevyzpytatelného počasí jim život často zbytečně komplikují i složité předpisy a mnohdy i nevšímavost centrálních orgánů. Náš kraj se v rámci platné legislativních a svých rozpočtových možností snaží jihomoravské zemědělství co nejvíce podporovat. Snažíme se přibližovat jeho produkty veřejnosti a zdůrazňovat tradiční význam zemědělství pro náš kraj – jižní Morava by totiž bez zemědělců nebyla jižní Moravou," řekl jihomoravský hejtman Hašek.

Jihomoravské dožínky se konají od roku 2004 a jsou nejen tradiční oslavou úrody na krajské úrovni, ale zejména pomáhají propagaci regionálních produktů od jihomoravských výrobců, jsou jedinečnou příležitostí pro prezentaci zemědělců a v neposlední řadě ukázkou folklorních tradic.

Součástí slavnosti byl jarmark lidových řemesel a dožínkový trh, ukázka různých druhů hospodářských zvířat a zemědělských strojů, přehlídka moderní i historické hasičské techniky, včetně koněspřežných stříkaček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Komentáře