Reklama
reklama

Zelňák samý flek? Místní: světlá dlažba je chyba

Skvrny od vylitého alkoholu, jídel a zvratků přibývají a čím dál více hyzdí Joštovu ulici a náměstí Svobody. Kyseliny vpité do dlažby nesmyje ani déšť a podle všeho ani speciální technika. Dopadne stejně i právě opravovaný Zelný trh?

Každé ráno chodí zdravotní sestra Pavla Černá pěšky do práce z Brandlovy ulice přes Joštovu až na Starobrněnskou. Patří mezi Brňany, kterým neuniklo, že pěší zóna vypadá stále hůře. „Člověk nemusí mít vystudovanou medicínu, aby poznal, že ty rozstříkané skvrny způsobují opilci, kteří neodhadli svoje možnosti. Aspoň že to je ve většině případů už ráno uklizené,“ zlobí se. I při běžné procházce po krátkém úseku mezi Ústavním soudem a Nejvyšším správním soudem při počítání nestačí obě ruce.

Jak centrum Brna vypadá, se nelíbí ani studentovi stavební fakulty brněnské VUT Pavlovi. „Do asfaltu se to nedostane, navíc je milosrdně tmavý. Ale ta dlažba, která měla vypadat hezky, pak vypadá o to hůř,“ přisvědčuje student s tím, že by vedení měst měla při výběru materiálu zvažovat i jeho namáhání podobnými neduhy, což se podle všeho neděje. „Já také nechodím na noční tahy v bílém obleku,“ říká s nadsázkou.

Podobně to vidí i obyvatel středu města Václav Dvořák. „Kdyby se oslavy Silvestra dělaly v době, kdy není většina centra pod sněhem, vypadalo by to ještě hůř,“ myslí si. I on by prosazoval, aby alespoň nový Zelný trh byl po rekonstrukci tmavší. „Navíc tam bude tržnice a asi i mnohem více olejů z aut. Už se děsím,“ dodává.

Podle odborníků by stačila i světlá dlažba. Jenže… „Složení materiálu a impregnace mají vliv na to, jak moc pak dlažba nasakuje škodliviny. Pokud je nutné, aby tyto vlastnosti měl materiál použitý na celé ulici nebo náměstí, zvyšuje to cenu,“ vysvětlil obchodní zástupce firmy vyrábějící zámkovou dlažbu redaktorovi Centrum news, který se na vhodnou dlažbu dotazoval coby „majitel pivnice se zahrádkou“.

Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry na Zelném trhu nebude nová dlažba dominovat. „Vrátí se tam původní dlažba, která tam byla historicky. Nová bude jen po okrajích náměstí. Poměr staré a nové bude asi osmdesát ku dvaceti procentům,“ vysvětluje mluvčí.

Na Joštově ulici jsou nejhorší okolí laviček, kde opilci odpočívají nebo čekají na noční rozjezdy, nebo okolí klubů a restaurací s nočním provozem. Jinde aspoň někdo usiluje o úklid. „My máme krabici s pískem, a jak nám o něčem takovém vyhazovači řeknou, hned se to řeší, protože to odrazuje hosty. Dlažbu ale neřeším, v noci to není vidět,“ říká barmanka z podniku na Masarykově ulici.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře