Reklama
reklama

Zelňák samý flek? Místní: světlá dlažba je chyba

Skvrny od vylitého alkoholu, jídel a zvratků přibývají a čím dál více hyzdí Joštovu ulici a náměstí Svobody. Kyseliny vpité do dlažby nesmyje ani déšť a podle všeho ani speciální technika. Dopadne stejně i právě opravovaný Zelný trh?

Každé ráno chodí zdravotní sestra Pavla Černá pěšky do práce z Brandlovy ulice přes Joštovu až na Starobrněnskou. Patří mezi Brňany, kterým neuniklo, že pěší zóna vypadá stále hůře. „Člověk nemusí mít vystudovanou medicínu, aby poznal, že ty rozstříkané skvrny způsobují opilci, kteří neodhadli svoje možnosti. Aspoň že to je ve většině případů už ráno uklizené,“ zlobí se. I při běžné procházce po krátkém úseku mezi Ústavním soudem a Nejvyšším správním soudem při počítání nestačí obě ruce.

Jak centrum Brna vypadá, se nelíbí ani studentovi stavební fakulty brněnské VUT Pavlovi. „Do asfaltu se to nedostane, navíc je milosrdně tmavý. Ale ta dlažba, která měla vypadat hezky, pak vypadá o to hůř,“ přisvědčuje student s tím, že by vedení měst měla při výběru materiálu zvažovat i jeho namáhání podobnými neduhy, což se podle všeho neděje. „Já také nechodím na noční tahy v bílém obleku,“ říká s nadsázkou.

Podobně to vidí i obyvatel středu města Václav Dvořák. „Kdyby se oslavy Silvestra dělaly v době, kdy není většina centra pod sněhem, vypadalo by to ještě hůř,“ myslí si. I on by prosazoval, aby alespoň nový Zelný trh byl po rekonstrukci tmavší. „Navíc tam bude tržnice a asi i mnohem více olejů z aut. Už se děsím,“ dodává.

Podle odborníků by stačila i světlá dlažba. Jenže… „Složení materiálu a impregnace mají vliv na to, jak moc pak dlažba nasakuje škodliviny. Pokud je nutné, aby tyto vlastnosti měl materiál použitý na celé ulici nebo náměstí, zvyšuje to cenu,“ vysvětlil obchodní zástupce firmy vyrábějící zámkovou dlažbu redaktorovi Centrum news, který se na vhodnou dlažbu dotazoval coby „majitel pivnice se zahrádkou“.

Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry na Zelném trhu nebude nová dlažba dominovat. „Vrátí se tam původní dlažba, která tam byla historicky. Nová bude jen po okrajích náměstí. Poměr staré a nové bude asi osmdesát ku dvaceti procentům,“ vysvětluje mluvčí.

Na Joštově ulici jsou nejhorší okolí laviček, kde opilci odpočívají nebo čekají na noční rozjezdy, nebo okolí klubů a restaurací s nočním provozem. Jinde aspoň někdo usiluje o úklid. „My máme krabici s pískem, a jak nám o něčem takovém vyhazovači řeknou, hned se to řeší, protože to odrazuje hosty. Dlažbu ale neřeším, v noci to není vidět,“ říká barmanka z podniku na Masarykově ulici.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Komentáře