Reklama
reklama

Zelení: Městské parky i kvalita bydlení v Brně jsou v ohrožení

Straně zelených se nelíbí územní plán Brna ve své aktualizované podobě. Poukazuje na umožnění komerčních staveb v plochách pro zeleň, zvýšení indexu podlažních ploch a povolení velkých reklamních poutačů v blízkosti obydlí. "Návrh aktualizace v současné podobě je největším útokem na ochranu zeleně v Brně od poloviny devadesátých let,“ prohlásil předseda brněnských zelených Martin Ander.  

Zelení upozorňují na zmenšování parků ve prospěch obchodů a jiných čistě komerčních záměrů. Do hry se tak například vrátí loni odmítnutý návrh na zastavění spodní části parku na Kraví hoře. Pod tlakem veřejnosti - petici tehdy podepsalo přes 5,5 tisíce lidí - v květnu 2013 ustoupil investor od svého záměru změnit část plánovaného parku Kraví hora na stavební plochu. Návrh aktualizace územního plánu se podle Strany zelených pokouší tento záměr opět legalizovat. Bude-li schválena regulace zeleně podle tohoto návrhu, bude moci tento investor požádat o povolení stavět.

Zelení nesouhlasí i se zvýšením indexu podlažních ploch. "Například na Majdalenkách na Lesné má být i přes soudní odmítnutí povoleno investorovi zvednout výšku nového domu ze čtyř až na 16 pater. V Jundrově v lokalitě pod ulicí Dubová mohou nově vyrůst až pětipatrové domy, přitom tam naprosto chybí odpovídající dopravní napojení," uvedl na tiskové konferenci Ander.

Také nově povolená velká reklamní zařízení už 50 metrů od obydlí zelení kritizuji. "Osvětlené bigboardy a megaboardy nejenže prokazatelně zhoršují soustředěnost řidičů a přispívají k dopravním nehodám, ale vážně narušují kvalitu bydlení, protože v noci svítí lidem do oken. Navrhujeme proto ochranné pásmo kolem domů na 200 metrů," sdělil Ander.

Kvůli výtkám k aktualizaci územního plánu založila občanská sdružení internetové stránky, jejichž prostřednictvím mohou občané posílat k návrhu připomínky. Čas na to mají ale už jen dva týdny, do 11. února. Veřejné projednání aktualizace územního plánu je na programu 4. února v 17 hodin na Dominikánském náměstí v sále Zastupitelstva města Brna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře