Reklama
reklama

Zelení: Městské parky i kvalita bydlení v Brně jsou v ohrožení

Straně zelených se nelíbí územní plán Brna ve své aktualizované podobě. Poukazuje na umožnění komerčních staveb v plochách pro zeleň, zvýšení indexu podlažních ploch a povolení velkých reklamních poutačů v blízkosti obydlí. "Návrh aktualizace v současné podobě je největším útokem na ochranu zeleně v Brně od poloviny devadesátých let,“ prohlásil předseda brněnských zelených Martin Ander.  

Zelení upozorňují na zmenšování parků ve prospěch obchodů a jiných čistě komerčních záměrů. Do hry se tak například vrátí loni odmítnutý návrh na zastavění spodní části parku na Kraví hoře. Pod tlakem veřejnosti - petici tehdy podepsalo přes 5,5 tisíce lidí - v květnu 2013 ustoupil investor od svého záměru změnit část plánovaného parku Kraví hora na stavební plochu. Návrh aktualizace územního plánu se podle Strany zelených pokouší tento záměr opět legalizovat. Bude-li schválena regulace zeleně podle tohoto návrhu, bude moci tento investor požádat o povolení stavět.

Zelení nesouhlasí i se zvýšením indexu podlažních ploch. "Například na Majdalenkách na Lesné má být i přes soudní odmítnutí povoleno investorovi zvednout výšku nového domu ze čtyř až na 16 pater. V Jundrově v lokalitě pod ulicí Dubová mohou nově vyrůst až pětipatrové domy, přitom tam naprosto chybí odpovídající dopravní napojení," uvedl na tiskové konferenci Ander.

Také nově povolená velká reklamní zařízení už 50 metrů od obydlí zelení kritizuji. "Osvětlené bigboardy a megaboardy nejenže prokazatelně zhoršují soustředěnost řidičů a přispívají k dopravním nehodám, ale vážně narušují kvalitu bydlení, protože v noci svítí lidem do oken. Navrhujeme proto ochranné pásmo kolem domů na 200 metrů," sdělil Ander.

Kvůli výtkám k aktualizaci územního plánu založila občanská sdružení internetové stránky, jejichž prostřednictvím mohou občané posílat k návrhu připomínky. Čas na to mají ale už jen dva týdny, do 11. února. Veřejné projednání aktualizace územního plánu je na programu 4. února v 17 hodin na Dominikánském náměstí v sále Zastupitelstva města Brna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře