Reklama
reklama

Zelení chtějí zlevnit roční šalinkartu na 2500 korun. Inspirovali se ve Vídni

Brněnští zelení zveřejnili první ze svých volebních témat. Navrhují výrazně zlevnit roční předplatní jízdenku pro všechny občany Brna, konkrétně ze stávajících 4 750 korun na 2 500 korun. Ekonomické propočty i zkušenosti z Vídně, kde podobné opatření nedávno zelení prosadili, jasně dokládají, že takový krok se zaplatí prostřednictvím zvýšení počtu zákazníků dopravního podniku a vyššími příjmy z odváděných daní. Opatření však zároveň přispěje ke snížení množství aut v ulicích, řešení problému s parkováním i čistějšímu ovzduší. Zelení zároveň chtějí motivovat k tomu, aby si lidé dlouhodobě žijící v Brně přehlásili do města své trvalé bydliště

Navržená cena 2 500 korun je stanovena tak, aby se vyplatilo pořídit si roční předplatní jízdenku i těm, kteří jezdí hromadnou dopravou jen jednou týdně. To je dostatečně atraktivní na to, aby si službu dopravního podniku předplatili i ti, kteří veřejnou dopravou jezdí jen příležitostně. Za cestu do práce, případně do kina, do divadla, za sportem či zábavou a zpět zaplatí dnes Brňan bez šalinkarty 2 x 25 korun. Pojede-li tedy každý týden jednou, utratí ročně 2 600 korun. Roční předplatní jízdenka za 2 500 korun se mu tedy vyplatí a může ji navíc používat k cestování i častěji.

Zvýhodněnou roční šalinkartu budou moci občané města Brna, tedy ti, kteří mají ve městě trvalý pobyt. Přesná formální podoba právního ošetření věci ještě bude obsahem jednání a hledání optimálního právního modelu. zatím zelení tvrdí, že snížení ceny šalinkarty by nebylo zaváděno prostřednictvím dvojích cen, což je praxe ústavně neobhajitelná, ale formou daru. Opatření ale může přispět k zastavení poklesu počtu obyvatel v Brně a tím i poklesu souvisejících daňových příjmů.

„Před volbami mají strany předkládat vize postavené na reálných propočtech a analýzách. Vizí zelených je atraktivní a dostupná veřejná doprava, která bude sloužit všem občanům Brna. Podle zelených přesně takovou službu by mělo moderní město s vysokou kvalitou života nabízet,“ uvedla Jana Drápalová, která je kandidátkou za zelené na primátorku.

Ve Vídni prosadili zelení od května 2012 snížení ceny roční předplatní jízdenky z 449 euro na symbolických 365 euro, tedy v průměru 1 euro denně. Jednorázová jízdenka přitom ve Vídni stojí 2,10 euro, od 1. července to bude dokonce 2,20. Po snížení ceny roční jízdenky se počet zákazníků vídeňského dopravního podniku s roční předplatní jízdenkou zvedl o více než 50 procent.     

"Není to předvolební populismus, přicházíme s racionálním návrhem, jak účinně řešit řadu problémů, kterými Brno trpí. Ať už jde o katastrofálně znečištěné ovzduší, ulice zacpané auty nebo potíže s parkováním. Roční šalinkartou jen za dva a půl tisíce chceme motivovat více Brňanů, aby používali k cestám po městě MHD místo auta," dodal Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených.

Analýza, kterou si zelení zpracovali, odhaduje že navrhované razantní snížení ceny roční předplatní jízdenky pro občany Brna sníží jednorázově tržby dopravního podniku o zhruba 170 milionů. Zároveň zvýší provozní a investiční výdaje o cca 10 milionů. Za obyvatele nově přihlášené k trvalému pobytu v Brně by ale město mělo získat zhruba 160 milionů z daňových příjmů. Výrazně výhodnější cena roční předplatní jízdenky přivede dopravnímu podniku i nové zákazníky v odhadovaném objemu tržeb zhruba 20 milionů korun. Opatření tedy bude mít podle těchto propočtů neutrální dopad na rozpočet města.

Na druhou stranu často diskutovaný návrh na zavedení veřejné dopravy zdarma pro všechny, by aktuálně přinesl propad tržeb dopravního podniku ve výši 1 miliardy korun spojený s nutným výrazným navýšením provozních výdajů a investic na posílení spojů MHD o minimálně 60 milionů korun ročně. Přitom úspory, které by mohly být s opatřením spojeny (zrušení nákladů na tisk a distribuci jízdenek, přepravní kontrolu apod.) dosahují roční výše zhruba 62 milionů korun. Jiné příjmy by takové opatření přímo nevytvořilo, takže by si vyžádalo z městského rozpočtu 1 miliardu korun navíc, což v současnosti není reálné zajistit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Komentáře