Reklama
reklama

Zelení: Brno neplní vlastní závazky k vyčištění vzduchu v ulicích

Vedení města neplní závazky, které samo přijalo schválením Programu zlepšování kvality ovzduší v roce 2012. Tvrdí to brněnští Zelení. Město údajně stále provozuje desítky autobusů bez účinných filtrů prachu a podporuje zajíždění aut do centra, přestože by jej mělo omezovat. Vzduch v dopravně frekventovaných ulicích tak zůstává nadále zdraví nebezpečný a zlepšení je v nedohlednu. Zelení chtějí navrhnout otevřít toto téma na březnovém zastupitelstvu. A to i přesto, že radní zatím odmítají zařadit tento bod na projednávání," uvedl Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených v Brně.  

V červnu 2012 Rada města schválila Program zlepšování kvality ovzduší, který obsahuje důležité úkoly, jež však radní neplní.

Zavádění filtrů pevných částic – projekt filtrů na autobusy MHD koalice v roce 2011 odmítla a od té doby se toto opatření nepřipravuje.

Obměnu vozidlového parku MHD – posledních 25 nových autobusů splňujících emisní normy EURO 5 bylo nakoupeno v roce 2010, od té doby nic. Plánovaný nákup 100 ks autobusů na CNG je krokem správným směrem, ale i tak zůstane v DPMB dalších 140 autobusů bez účinných filtrů prachových částic.

Budovat systém záchytných parkovišť, zvážit zda zvyšovat počet parkovacích míst v centru – záchytná parkoviště radní nebudují, místo toho připravují výstabu nových garáží přímo v centru bez toho, aby odpovídajícím způsobem snížili počet parkovacích míst na povrchu.

Selektivní zákaz vjezdu – zavedení nízkoemisní zóny, která by omezila vjezd nejvíce znečišťujících, především nákladních aut, na ulice jako Úvoz apod. radní zatím odmítají.

Zatraktivnění MHD – cenu MHD radní v posledních letech zvýšili a nabídku spojů omezili.

Podpora cyklistického provozu – přestože Generel cyklodopravy je schválen už od září 2010, vyznačování cyklopruhů na ulicích jde velmi pomalu.

Přitom stav ovzduší kolem frekventovaných ulic v centru města je katastrofální. V loňském roce byl překročený zákonem daný hygienický limit celkem 70 dní, přitom zákon připouští jen 35. V letošním roce bylo ovzduší v Brně silně znečištěné už zhruba 25 dní. Poslední důkaz o nebezpečnosti vzduchu kolem frekventovaných ulic v centru města přineslo měření dánského experta Kaare Press-Kristensena, který například na Úvoze naměřil několikanásobné překročení norem běžných v evropských městech. Vzduch znečištěný ultrajemnými prachovými částicemi ohrožuje desítky tisíc Brňanů. Velmi jemné částečky prachu se dostávají až do krve, poškozují stěny cév a způsobují vážná onemocnění.

Zelení proto mimo jiné navrhují, jako jedno z opatření, které má samospráva města plně ve svých rukou, zavedení nízkoemisní zóny v centru města. Šlo by o vymezení dopravně nejzatíženějšího území ve středu Brna, kam by byl omezen vjezd automobilů s nejvyššími emisemi. Podobné nízkoemisní zóny úspěšně funguje už řadu let v mnoha německých městech, včetně našeho partnerského Stuttgartu.

„Vedení města závažný problém znečištění ovzduší zatím okázale ignoruje. Přitom jde o zdraví desítek tisíc Brňanů, včetně malých dětí. Navrhujeme, aby se radní začali urychleně zabývat opatřeními ke snížení znečištění vzduchu, včetně vyhlášení nízkoemisní zóny,“ uvedl Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených v Brně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře