Reklama
reklama

Zelení: Brno neplní vlastní závazky k vyčištění vzduchu v ulicích

Vedení města neplní závazky, které samo přijalo schválením Programu zlepšování kvality ovzduší v roce 2012. Tvrdí to brněnští Zelení. Město údajně stále provozuje desítky autobusů bez účinných filtrů prachu a podporuje zajíždění aut do centra, přestože by jej mělo omezovat. Vzduch v dopravně frekventovaných ulicích tak zůstává nadále zdraví nebezpečný a zlepšení je v nedohlednu. Zelení chtějí navrhnout otevřít toto téma na březnovém zastupitelstvu. A to i přesto, že radní zatím odmítají zařadit tento bod na projednávání," uvedl Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených v Brně.  

V červnu 2012 Rada města schválila Program zlepšování kvality ovzduší, který obsahuje důležité úkoly, jež však radní neplní.

Zavádění filtrů pevných částic – projekt filtrů na autobusy MHD koalice v roce 2011 odmítla a od té doby se toto opatření nepřipravuje.

Obměnu vozidlového parku MHD – posledních 25 nových autobusů splňujících emisní normy EURO 5 bylo nakoupeno v roce 2010, od té doby nic. Plánovaný nákup 100 ks autobusů na CNG je krokem správným směrem, ale i tak zůstane v DPMB dalších 140 autobusů bez účinných filtrů prachových částic.

Budovat systém záchytných parkovišť, zvážit zda zvyšovat počet parkovacích míst v centru – záchytná parkoviště radní nebudují, místo toho připravují výstabu nových garáží přímo v centru bez toho, aby odpovídajícím způsobem snížili počet parkovacích míst na povrchu.

Selektivní zákaz vjezdu – zavedení nízkoemisní zóny, která by omezila vjezd nejvíce znečišťujících, především nákladních aut, na ulice jako Úvoz apod. radní zatím odmítají.

Zatraktivnění MHD – cenu MHD radní v posledních letech zvýšili a nabídku spojů omezili.

Podpora cyklistického provozu – přestože Generel cyklodopravy je schválen už od září 2010, vyznačování cyklopruhů na ulicích jde velmi pomalu.

Přitom stav ovzduší kolem frekventovaných ulic v centru města je katastrofální. V loňském roce byl překročený zákonem daný hygienický limit celkem 70 dní, přitom zákon připouští jen 35. V letošním roce bylo ovzduší v Brně silně znečištěné už zhruba 25 dní. Poslední důkaz o nebezpečnosti vzduchu kolem frekventovaných ulic v centru města přineslo měření dánského experta Kaare Press-Kristensena, který například na Úvoze naměřil několikanásobné překročení norem běžných v evropských městech. Vzduch znečištěný ultrajemnými prachovými částicemi ohrožuje desítky tisíc Brňanů. Velmi jemné částečky prachu se dostávají až do krve, poškozují stěny cév a způsobují vážná onemocnění.

Zelení proto mimo jiné navrhují, jako jedno z opatření, které má samospráva města plně ve svých rukou, zavedení nízkoemisní zóny v centru města. Šlo by o vymezení dopravně nejzatíženějšího území ve středu Brna, kam by byl omezen vjezd automobilů s nejvyššími emisemi. Podobné nízkoemisní zóny úspěšně funguje už řadu let v mnoha německých městech, včetně našeho partnerského Stuttgartu.

„Vedení města závažný problém znečištění ovzduší zatím okázale ignoruje. Přitom jde o zdraví desítek tisíc Brňanů, včetně malých dětí. Navrhujeme, aby se radní začali urychleně zabývat opatřeními ke snížení znečištění vzduchu, včetně vyhlášení nízkoemisní zóny,“ uvedl Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených v Brně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře