Reklama
reklama

Zapomněli si vyměnit řidičské průkazy. Policisté chytli první řidiče

Už dva lidi se starým řidičským průkazem přistihli v novém roce při kontrolách jihomoravští policisté. Doklady si totiž jen v Brně nestihlo vyměnit zhruba deset tisíc lidí. V posledních týdnech minulého roku se na odborech dopravy tvořily dlouhé fronty zájemců o jejich výměnu. Řidičům se starým dokladem hrozí až dvoutisícová pokuta, policie ale žádné cílené kontroly průkazů neplánuje.

Doklad evropského typu neměli u sebe při kontrole policistů hned dva řidiči. Vyměnit průkaz nepřišlo na brněnský magistrát ještě více jak deset tisíc řidičů. Jsou to skoro dvě pětiny z těch, kteří přijít měli, tedy mají takový řidičský průkaz vydaný.

Úředníci ovšem musí počítat i s tím, že starý řidičský průkaz vlastní také ti, kteří neřídí a tudíž ho vůbec nepotřebují. „To, že mám neplatný řidičský průkaz, jsem zjistil po rozhovoru s kamarádem až nyní v lednu. Nezajímal jsem se o to, nemám auto a neřídím. Proto jsem na magistrát přišel až v lednu,“ vysvětlil fakt, že podává žádost o vydání průkazu až v lednu Petr Fiala z Brna.

Za žádost o výměnu po Novém roce magistrát může a nemusí vyměřit pokutu. Za řízení bez platného průkazu hrozí pokuta v každém případě.

Řidiči bez platného průkazu tak hrozí dvě sankce. První je za řízení bez platného řidičského průkazu, kde může dosáhnout výše pokuty, udělené policistou na místě, až 2 tisíce korun. Další sankce hrozí za nesplnění zákonné povinnosti výměny řidičského průkazu, kde ve správním řízení může činit pokuta až 30 tisíc korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře