Reklama
reklama

Záhada na Zelňáku. Na rozkopaném náměstí nyní pracují archeologové

Při rekonstrukci Zelného trhu našli archeologové vedle řady drobných nálezů i základy novověké budovy. Proč na trhu stála, lze zatím jen spekulovat, budova totiž není na žádném z historických vyobrazení města.

Archeologové pracují na Zelném trhu od chvíle, kdy dělníci odkryli dlažbu. Současný průzkum na Zelném trhu patří k největším v této lokalitě a je srovnatelný s průzkumem, který se dělal při rekonstrukci náměstí Svobody. Zatím je nejvíc překvapily plochy v severozápadní části u Malého Špalíčku. Odkryli tam středověké podzemní prostory, které sloužily jako menší sklípky. Zcela určitě mají souvislost s tržištěm a nad nimi mohla být nějaká stavba.

Základy větší budovy poblíž kašny Parnas jsou velké deset krát patnáct metrů. Po odkrytí další části náměstí se ale může ukázat, že byla ještě větší. Archeologové a historici zatím neví, o jakou budovu jde. Mohla být nástupcem nějaké středověké stavby, například to může být městská váha, která sloužila správcům trhu.

Archeologové očekávají, že na náměstí najdou doklady prvního středověkého osídlení z 12. století, kdy vznikalo město. Rekonstrukce Zelného trhu za 60 milionů korun má být hotová ještě v letošním roce. Na Zelném trhu byl z důvodu probíhající rekonstrukce ukončen stánkový prodej a stánky se zeleninou a ovocem se přesunuly do parku na Moravském náměstí.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře