Reklama
reklama

Žáci devátých, sedmých i pátých tříd se zapotili. Začaly přijímací zkoušky

Dnes začaly přijímací zkoušky na střední školy. Přihlášku pro první kolo přijímacích zkoušek si mohli žáci podat na dvě střední školy. Ředitelé nyní mají tři dny na to, aby dali studentům vědět, jak u zkoušek dopadli. Během dalších tří dnů můžou žáci podat případné odvolání proti výsledkům zkoušky.

Více než osm tisíc žáků devátých tříd základních škol Jihomoravského kraje dnes skládá přijímací zkoušky na střední školy. Dalších tři tisíce žáků se na střední školy hlásí z pátých nebo sedmých tříd. Přihlášek ale úřady evidují téměř dvojnásobek. Každý žák si totiž může podat přihlášky dvě. Velký přetlak uchazečů tradičně registrují zejména brněnská gymnázia. A to hlavně ta, která nabízí osmileté studium, tedy hlásí se na ně žáci současných pátých tříd.

Brněnské Gymnázium Řečkovice přijalo 356 přihlášek. K osmiletému studiu přijme letos 56 žáků.  „Budou to dvě třídy. Víc žáků přijmout nemůžeme, protože z gymnázia odchází málo početné maturitní třídy a nesmíme překročit kapacitu školy. Zájem o studium je v letošním roce výrazně vyšší než v minulých letech. V předchozích třech letech 2011 – 2013 byl počet přijatých přihlášek stále zhruba stejný - 309, 294, 307 - letos je to velký nárůst. Podle účasti na Dni otevřených dveří jsme ale tušili, že zájemců o studium bude dost, je to ale víc, než jsme čekali,“ uvádí k počtu přihlášek ředitel gymnázia Peter Krupka.

Ještě o 21 přihlášek víc přijali na osmileté gymnázium na třídě kapitána Jaroše. Vyšší zájem o studium hlásí také Gymnázium Křenová. Tam za počtem přihlášek (369) ale stojí otevření jedné třídy čtyřletého studia navíc, přijmou tedy 120 studentů. Na šestiletém studiu výrazně vyšší zájem než v minulých letech nezaznamenali. Tam mají 228 přihlášek na třicet míst.

Pokud se žák rozhodne studovat obor, na který byl přijatý, musí potvrdit svoji volbu odevzdáním zápisového lístku.  Výsledky přijímacích zkoušek se studenti i jejich rodiče dozví po ukončení přijímacího řízení na konkrétní škole, nejdřív ale ve čtvrtek.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře