Reklama
reklama

Záchranáři vymýšlí novou aplikaci do mobilu. Zachrání zdraví a životy lidí

Aplikaci do mobilního telefonu, která by lidem dala relevantní informace, jak se chovat v kritických okamžicích, vymýšlejí lékaři záchranné služby spolu s krajským úřadem. Aplikaci by si mohl každý zdarma stáhnout do mobilu a nabízela by postup první pomoci a další informace pro krizové situace. Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška je projekt za tři miliony korun unikátní a kraj by ho v případě úspěchu poskytl i ostatním regionům nebo zahraničním partnerům. Fungovat by mohl už příští rok.

Aplikace by sloužila ve dvou režimech. Výukovém, kdy by sloužila k oživení znalostí chování v krizových situacích, znalostí první pomoci a postupů při různých katastrofách. Druhý režim by byl krizový, kdy by aplikace umožnila spojení se záchrannou službou pro poskytnutí maximální možné podpory od vyškolených pracovníků na místě mimořádné či krizové situace, přesnou GPS lokací a dalšími podpůrnými údaji.

„Přispělo by to k ještě lepší službě záchranářů. Jde o záchranu zdraví a života lidí,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Z aplikace bude moci kdokoliv získávat potřebné informace v krizových situacích a mimořádných událostech. Jednoduchým stiskem tlačítka se může spojit s operačním střediskem záchranářů, při telefonickém spojení odeslat svoje údaje o poloze, obrázek krizové situace, komunikovat i při různých osobních omezeních, vidět cestu k nejbližšímu automatizovanému defibrilátoru, který by mohl použít v případech, než dojedou na místo mimořádné události zdravotníci, či obdržet potřebné doplňující informace.

Aplikace může zároveň sloužit i pro záchranáře pro okamžitou podporu při výjezdu k mimořádné události formou konzultace a doplňujících informací.

Celkové náklady by měly činit 3 miliony korun, 600 tisíc korun by hradil Jihomoravský kraj.

Nápad vytvořit aplikaci vznikl podle něj právě v Jihomoravském kraji. Její autoři doufají, že bude úspěšný, tak jako nápad v oblasti rodinných pasů nebo senior pasů, který se později rozšířil do celé republiky i za hranice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře