Reklama
reklama

Záchody na brněnské hvězdárně jsou plné nápisů. O vesmíru

Brněnská hvězdárna opět překvapila své návštěvníky. Ovšem tentokrát to není programem v planetáriu, ale na toaletách. Najdou tam nápisy. Ovšem ne neslušné. Na tomto naprosto netradičním místě si mohou přečíst zajímavosti o vesmíru.

- To, že běžná teplota ve vesmíru je mínus 270 stupňů Celsia a je to asi 20 krát méně než v mrazáku ledničky se návštěvnice brněnské hvězdárny dozví v kabince na záchodě. A pánové si zase nad pisoárem mohou přečíst, že pokud by se Země zmenšila do velikosti tečky na konci věty, byla by běžná hvězda veliká jako pomeranč a ke slunci nejbližší hvězda by byla 40 kilometrů daleko.

Nápisy, které jsou na toaletách brněnské hvězdárny a planetária čtrnáct dní, budí zaslouženou pozornost. „Přemýšleli jsme, jak ještě zatraktivnit budovu a protože jsme vzdělávací organizace, rozhodli jsme vzdělávat naše návštěvníky i na naprosto nečekaných místech,“ vysvětlil myšlenku vzniku nápisů ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

V kabinkách nad záchody i nad pánskými pisoáry je na všech toaletách ve hvězdárně vyvěšeno čtyřicet sdělení. Informace se liší, dámy i pánové se o ně tak po návratu „z malé“ mohou navzájem podělit.

„Já jsem se třeba dozvěděla, že jen 4 procenta hmoty ve vesmíru se skládá z podobné hmoty, jako jsem já a věci okolo mě. Zbývajících 96 procent je prý záhadný materiál, který je označován jako temná energie a temná hmota. Tak to si budu opravdu pamatovat,“ byla z návštěvy toalet nadšená studentka brněnského gymnázia Jitka Štěpánková, která hvězdárnu navštívila v rámci Festivalu vědy.

„Je to drobnost. Taková třešnička na dortu v našem vzdělávacím programu. Nevzděláváme jen v exploratoriu. Jsme tady totiž od toho, aby se lidé nejen kochali, ale i něco dozvěděli. Informace a sdělení máme rozmístěné všude po budově, nejen na toaletách. Ale zájem návštěvníků a pochvaly nás těší,“ dodal k nápisům ředitel Dušek.

Brněnská hvězdárna má za sebou zásadní rekonstrukcí. Na Kraví hoře vyrostl moderní výchovně-vzdělávací komplex s nejmodernější technikou, který už téměř rok láká na představení každý měsíc desítku tisíc návštěvníků.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře