Reklama
reklama

Z pozůstalosti získalo brněnské muzeum sbírku bankovek a mincí z minulého století

Mnoho z nás si pamatuje modrou dvacetikorunu se Žižkou, zelenou stokorunu s družstevníky nebo duhovou pětisetkorunu s motivem Slovenského národního povstání. A možná je ještě máte doma v šuplíku, tak jako muž z Břeclavska. Sbírka těchto bankovek se ale po jeho smrti dostala až do Moravského zemského muzea v Brně.

Numismatickou sbírku Moravského zemského muzea obohatilo 140 československých bankovek a mincí z 20. století. Stát je získal jako odúmrť, tedy z pozůstalosti člověka, který zemřel bez dědiců. „Jednalo se celkem o 140 ks neplatných československých bankovek a mincí z let 1960 – 1987. Převod se uskutečnil v souladu s doporučením Ministerstva kultury, odboru ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií. Vzhledem k tomu, že Moravské zemské muzeum je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury, byla neplatná platidla předána muzeu bezúplatně,“ uvedl mluvčí úřadu Robert Hurt.

Mezi platidly jsou stokoruny, padesátikoruny, dvacetikoruny a také pětadvacetikoruna. „V současnosti to nejsou sběratelské vzácnosti, ale třeba za sto let bude důležité, že je máme," uvedla Eva Pánková z ředitelství muzea.

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce Česku - vzniklo v roce 1817. Ve svých sbírkách uchovává přes šest milionů předmětů, mezi kterými je také rozsáhlá kolekce platidel z různých dob. Do loňska mělo muzeum také samostatnou expozici dějin peněz, ovšem kvůli přestavbě Biskupského dvora ji zrušilo.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře