Reklama
reklama

Z pozůstalosti získalo brněnské muzeum sbírku bankovek a mincí z minulého století

Mnoho z nás si pamatuje modrou dvacetikorunu se Žižkou, zelenou stokorunu s družstevníky nebo duhovou pětisetkorunu s motivem Slovenského národního povstání. A možná je ještě máte doma v šuplíku, tak jako muž z Břeclavska. Sbírka těchto bankovek se ale po jeho smrti dostala až do Moravského zemského muzea v Brně.

Numismatickou sbírku Moravského zemského muzea obohatilo 140 československých bankovek a mincí z 20. století. Stát je získal jako odúmrť, tedy z pozůstalosti člověka, který zemřel bez dědiců. „Jednalo se celkem o 140 ks neplatných československých bankovek a mincí z let 1960 – 1987. Převod se uskutečnil v souladu s doporučením Ministerstva kultury, odboru ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií. Vzhledem k tomu, že Moravské zemské muzeum je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury, byla neplatná platidla předána muzeu bezúplatně,“ uvedl mluvčí úřadu Robert Hurt.

Mezi platidly jsou stokoruny, padesátikoruny, dvacetikoruny a také pětadvacetikoruna. „V současnosti to nejsou sběratelské vzácnosti, ale třeba za sto let bude důležité, že je máme," uvedla Eva Pánková z ředitelství muzea.

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce Česku - vzniklo v roce 1817. Ve svých sbírkách uchovává přes šest milionů předmětů, mezi kterými je také rozsáhlá kolekce platidel z různých dob. Do loňska mělo muzeum také samostatnou expozici dějin peněz, ovšem kvůli přestavbě Biskupského dvora ji zrušilo.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře