Reklama
reklama

Z České ulice mizí staveniště. Palác Chlumeckých otevře v dubnu

Rekonstrukce historického paláce Chlumeckých v centru Brna už jde do finiše. Z venku má dům novou fasádu a stavebníci, kteří se loni na podzim přesunuli do vnitřních prostor, dokončují práce uvnitř domu. V přízemí domu a prvním patře budou obchody, v další patrech kanceláře a byty. Otevření komerční části domu plánuje společnost Magnum na duben 2014.

Srdcem Brna je Česká ulice. A z ní nyní zmizelo obrovské staveniště. Co se téměř dva roky dělo s domem na České 6, známém mezi Brňany jako palác Chlumeckých a méně známém pod názvem Anenský dvůr. Brněnská developerská a investiční společnost MAGNUM tento dům koupila v roce 2010 a zahájila rozsáhlou rekonstrukci paláce.  „Oprava přišla v hodině dvanácté, staticky byl dům narušený. Kdyby se to tak nechalo rok nebo dva, zdi by hrozily zřícením. Byly už popraskané, protože zatékalo do střechy," uvedl majitel společnosti Miroslav Vymazal.

Takzvaný palác Chlumeckých je čtyřpatrový dům na půdorysu nepravidelného čtverce, který vyrostl na rozloze čtyř původních středověkých parcel v padesátých letech 19. století. Svůj název dostal od rodiny dvorního rady a majitele velkostatku Antona Johanna Rittera von Chlumetzky, který jej dal postavit jako nájemní dům pro hromadné bydlení. Do dějin Brna se palác zapsal nejvíce tím, že v něm v letech 1907–1942 sídlila redakce Lidových novin, v níž pracovali mimo jiné S. K. Neumann, Rudolf Těsnohlídek, Jiří Mahen, František Gellner, Eduard Bass nebo malíř a grafik Eduard Milén.

Společnost, která dům vlastní, investovala do oprav více než 190 milionů korun.

Českou ulicí projde denně na sto tisíc lidí a zrekonstruovaný palác výrazně přispěje k jejímu pozitivnějšímu vnímání. Magnum počítá s tím, že se v paláci etablují kvalitní nájemci s kvalitními produkty.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře