Reklama
reklama

Výstava ukazuje, jak se ruiny mění v bytové domy, obchody a školy

 V Brně se od počátku 90. let realizuje množství projektů, které chátrajícím a nevyužívaným lokalitám – tzv. brownfields -  vdechují nový život. Důvodem pro jejich realizaci je v mnoha případech i jedinečná poloha brownfields v již fungující městské struktuře.

Výstava Brno brownfields 2013, jež byla právě otevřena v Urban centru na Staré radnici, ukazuje téměř dvě desítky lokalit proměněných díky investicím města Brna v moderní bytové domy, polyfunkční domy, sportovní či vysokoškolské areály a další nově využité objekty.
                                                                     
„Chátrajících objektů či lokalit je v současné době v Brně evidováno asi 400 ha,“ řekl Pavel Benda z Urban centra. „Nejenže hyzdí tvář města, ale jsou často i zdrojem společenských, ekologických a ekonomických problémů," vysvětlil. Na obnovu brownfields je kladen důraz také ve významných dokumentech města Brna, jako je např. Strategie pro Brno či Koncepce ekonomického rozvoje města. Z těchto důvodů probíhá na oddělení rozvojových lokalit Majetkového odboru Magistrátu města Brna evidence údajů o brownfields, a to nejen z pohledu územního plánování, ale i s ohledem na požadavky efektivního hospodaření s majetkem a na širší souvislosti celkového rozvoje Brna.

Výstava nabízí pohled např. na proměnu bývalého kláštera, statku a pivovaru v Králově Poli na sídlo Fakulty informačních technologií VUT (proběhla v letech 2004-2014), přestavbu někdejší transformovny v Černovicích na sídlo Archivu města Brna (1998-2002), renovaci budovy zaniklého podniku Vlněna s přestavbou na bytový dům Mozartka (2010-2011) a další, jako jsou třeba Vaňkovka, lokalita Masná-Křenová, pečovatelský dům v Komíně nebo sportovní areál Hněvkovského.

Expozice je otevřena od 10. prosince 2013 do 15. února 2014, vstup volný.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře