Reklama
reklama

Výstava ukazuje, jak se ruiny mění v bytové domy, obchody a školy

 V Brně se od počátku 90. let realizuje množství projektů, které chátrajícím a nevyužívaným lokalitám – tzv. brownfields -  vdechují nový život. Důvodem pro jejich realizaci je v mnoha případech i jedinečná poloha brownfields v již fungující městské struktuře.

Výstava Brno brownfields 2013, jež byla právě otevřena v Urban centru na Staré radnici, ukazuje téměř dvě desítky lokalit proměněných díky investicím města Brna v moderní bytové domy, polyfunkční domy, sportovní či vysokoškolské areály a další nově využité objekty.
                                                                     
„Chátrajících objektů či lokalit je v současné době v Brně evidováno asi 400 ha,“ řekl Pavel Benda z Urban centra. „Nejenže hyzdí tvář města, ale jsou často i zdrojem společenských, ekologických a ekonomických problémů," vysvětlil. Na obnovu brownfields je kladen důraz také ve významných dokumentech města Brna, jako je např. Strategie pro Brno či Koncepce ekonomického rozvoje města. Z těchto důvodů probíhá na oddělení rozvojových lokalit Majetkového odboru Magistrátu města Brna evidence údajů o brownfields, a to nejen z pohledu územního plánování, ale i s ohledem na požadavky efektivního hospodaření s majetkem a na širší souvislosti celkového rozvoje Brna.

Výstava nabízí pohled např. na proměnu bývalého kláštera, statku a pivovaru v Králově Poli na sídlo Fakulty informačních technologií VUT (proběhla v letech 2004-2014), přestavbu někdejší transformovny v Černovicích na sídlo Archivu města Brna (1998-2002), renovaci budovy zaniklého podniku Vlněna s přestavbou na bytový dům Mozartka (2010-2011) a další, jako jsou třeba Vaňkovka, lokalita Masná-Křenová, pečovatelský dům v Komíně nebo sportovní areál Hněvkovského.

Expozice je otevřena od 10. prosince 2013 do 15. února 2014, vstup volný.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře