Reklama
reklama

Vysoké školy mohou studium z VOŠ uznat jen částečně

Vysoké školy budou moci uznávat předchozí studium z vyšších odborných škol jen částečně, Akreditační komise na to vytvořila nové standardy. Někteří studenti totiž na soukromých vysokých školách získávali titul skoro zadarmo. Podle komise tomu tak bylo například při studiu brněnské Vysoké školy Karla Engliše. Podmínky uznávání předchozího studia zahrne komise do hodnocení vysokých škol, pokud je nedodrží, mohou přijít sankce.

Pokud se absolvent VOŠ přihlásí na vysokou školu, nemůžou se mu uznat, a tím pádem odpustit předměty, které jsou profilové pro daný obor. "Tyto předměty musí student absolvovat na vysokoškolské úrovni, což nelze zajistit jinak, než že je absolvuje v rámci akreditovaného studijního programu. Jedná se zejména o povinné a povinně volitelné teoretické předměty, které vstupují do státní závěrečné zkoušky," uvádí nové standardy.

Studium na VOŠ je tříleté a zakončené titulem diplomovaný specialista (DiS.). Absolventům, kteří chtějí vysokoškolský diplom a nastoupí na tříleté bakalářské studium, pak mohou vysoké školy z předchozího studia uznat jen všeobecné předměty, jazyky, odborné praxe či volitelné předměty.

Na uznávání velké části studia na VOŠ narazila komise při hodnocení dvou soukromých vysokých škol - Vysoké školy Karla Engliše v Brně a českobudějovické Vysoké školy evropských a regionálních studií. Může to být ale běžná praxe i na jiných soukromých vysokých školách, které bojují o studenty.

Tento postup ale není v rozporu se zákonem. Komise proto standardy zahrne do hodnocení vysokých škol. Pokud by produkovaly nekvalitní absolventy, můžou přijít sankce.  V krajním případě by školám například mohla být omezena akreditace, k tomu by ale komise musela najít na škole i další pochybení.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře