Reklama
reklama

Vysoké školy mohou studium z VOŠ uznat jen částečně

Vysoké školy budou moci uznávat předchozí studium z vyšších odborných škol jen částečně, Akreditační komise na to vytvořila nové standardy. Někteří studenti totiž na soukromých vysokých školách získávali titul skoro zadarmo. Podle komise tomu tak bylo například při studiu brněnské Vysoké školy Karla Engliše. Podmínky uznávání předchozího studia zahrne komise do hodnocení vysokých škol, pokud je nedodrží, mohou přijít sankce.

Pokud se absolvent VOŠ přihlásí na vysokou školu, nemůžou se mu uznat, a tím pádem odpustit předměty, které jsou profilové pro daný obor. "Tyto předměty musí student absolvovat na vysokoškolské úrovni, což nelze zajistit jinak, než že je absolvuje v rámci akreditovaného studijního programu. Jedná se zejména o povinné a povinně volitelné teoretické předměty, které vstupují do státní závěrečné zkoušky," uvádí nové standardy.

Studium na VOŠ je tříleté a zakončené titulem diplomovaný specialista (DiS.). Absolventům, kteří chtějí vysokoškolský diplom a nastoupí na tříleté bakalářské studium, pak mohou vysoké školy z předchozího studia uznat jen všeobecné předměty, jazyky, odborné praxe či volitelné předměty.

Na uznávání velké části studia na VOŠ narazila komise při hodnocení dvou soukromých vysokých škol - Vysoké školy Karla Engliše v Brně a českobudějovické Vysoké školy evropských a regionálních studií. Může to být ale běžná praxe i na jiných soukromých vysokých školách, které bojují o studenty.

Tento postup ale není v rozporu se zákonem. Komise proto standardy zahrne do hodnocení vysokých škol. Pokud by produkovaly nekvalitní absolventy, můžou přijít sankce.  V krajním případě by školám například mohla být omezena akreditace, k tomu by ale komise musela najít na škole i další pochybení.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře