Reklama
reklama

Vyhlídková jízda: Centrem Brna jezdí minibus a vozí turisty okolo památek

Vyhlídkové okružní jízdy nabízí turistům většina velkých měst. Jejich výhodou je možnost prohlédnout si během krátké doby více památek a většinou při jízdě nechybí průvodce, který k nim podává fundovaný výklad. Tuto službu nabízí turistům a místním již poněkolikáté i Brno. Turistický minibus letos poprvé vyjel minulý týden a „nalodit se“ je možné až do 27. září.

„V minibusu je průvodce, který podává výklad k místům a objektům, kolem kterých se právě projíždí. Výklad je veden v českém jazyce, pro zahraniční návštěvníky jsou k dispozici audioguidy s nahrávkou v angličtině a němčině,“ uvedla Alexandra Voňková z Turistického informačního centra města Brna, jež vyhlídkové jízdy nabízí.

Minibus vyjíždí každý čtvrtek, pátek a sobotu z náměstí Svobody vždy v 10, 12.30, 15 a 17.30 hodin, jízda trvá necelé dvě hodiny. Kolem kostela sv. Jakuba, Památníku Leoše Janáčka a parku Lužánky minibus zamíří k vile Tugendhat na Černopolní ulici. „Novinkou letošního ročníku je prohlídka zahrady, odkud se návštěvníkům naskytne ten pravý pohled na vilu, památku moderní architektury, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO,“ vysvětlila Voňková.

Dalším zajímavým objektem, který turisté uvidí, je Jurkovičova vila v Žabovřeskách, jedna z nejvýznamnějších architektonických památek přelomu 19. a 20. století v Brně. „Tato vila má pro secesní Brno stejný význam jako vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické,“ popsala Voňková.

A prohlédnout si zvenčí bude možné i další známý dům – vilu Stiassny v Pisárkách, kterou Brňané znají pod označením vládní vila. V roce 2009 přešel tento dům s rozlehlou zahradou a obslužnými objekty do majetku Národního památkového ústavu a začalo se zde budovat Metodické centrum obnovy památek architektury 20. století (COPA). Centrum se otevře v prosinci a bude sloužit ke studijním a badatelským účelům. Nabídne rovněž komentované prohlídky pro odbornou i laickou veřejnost.

Z Pisárek pak minibus kolem výstaviště a kostela sv. Václava na Gorazdově vyjede na Špilberk a cestu ukončí opět na náměstí Svobody. Dospělí za jízdenku zaplatí 170 korun, děti a senioři 90 korun, k mání je také rodinné jízdné. V ceně je zahrnuta i zmíněná prohlídka zahrady vily Tugendhat.

Trasa
Náměstí Svobody ● kostel sv. Jakuba ● Kostnice u sv. Jakuba ● Památník Leoše Janáčka ● park Lužánky ● vila Tugendhat (s prohlídkou zahrady) ● palác Tivoli ● Dětský domov Dagmar ● Jurkovičova vila ● Hvězdárna a planetárium Brno ● kostel sv. Augustina ● vila Stiassny ● brněnské výstaviště ● letohrádek Mitrovských ● Mendelovo muzeum ● bazilika Nanebevzetí Panny Marie ● pravoslavný kostel sv. Václava ● hrad Špilberk ● Moravská galerie ● Besední dům ● kostel Jana Amose Komenského ● náměstí Svobody

Zdroj: www.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře