Reklama
reklama

VUT v Brně láká na veletrhu na exponáty, má i letadlo na elektrický pohon

Široký záběr exponátů z mnoha oblastí nejen průmyslu nabídne letos v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu na svém stánku Vysoké učení technické v Brně. Stejně jako v loňském roce bude dominantou expozice letadlo, tentokrát experimentální letoun VUT 051 RAY na elektrický pohon. Je určený pro použití v civilním letectví pro pohon malých letadel jako ekologicky a ekonomicky šetrná alternativa ke klasickým pístovým motorům používaným u malých letadel. S ohledem na parametry vyvinutého pohonu je však možné využití i v jiné dopravní technice.

Oblastí dopravy se zabývají také na Ústavu soudního inženýrství, kde vyvinuli přístroj pro měření přetížení ve vozidle během nárazu, které je určené zejména pro soudně inženýrskou praxi. Zařízení může být ale také využito pro měření jízdní dynamiky vozidel, měření vibrací, případně jiných fyzikálních veličin.

Další novinkou, tentokrát z dílny výzkumného centra CEITEC VUT, je mobilní laboratoř rLIBS pro rychlou bezkontaktní prvkovou analýzu předmětů v terénu, a to až na vzdálenost 20 m. Mezi největší výhody tohoto zařízení patří rychlost analýzy, možnost analýzy vzorků všech skupenství a rozměrů bez jejich speciální přípravy a schopnost detekovat většinu prvků periodické tabulky, včetně těch s nízkými atomovými čísly. Přístroj tak najde snadno využití například v oblasti diagnostiky životního prostředí, v hutnictví a slévárenství, archeologii, geologii, forenzní analýze aj.

Dále se VUT v Brně bude prezentovat CNC strojem, olejoplynovým hořákem, chytrou stěnou, multifunkční filtrační jednotkou, tepelným manekýnem a mnoha dalšími zajímavými exponáty, jež návštěvníci najdou na stánku č. 6 v pavilonu A1.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře