Reklama
reklama

Vstupní brána do města: Na okolí hlavního nádraží nyní dohlíží víc strážníků

Bezdmovci na lavičkách, kapesní zloději v podchodu, špína a smrad. Tak bohužel vypadá okolí brněnského hlavního nádraží a prostor před nádražím. Podobně jako v jiných velkých městech, i Brno tam má problémy v souvislosti s pobytem sociálně méně přizpůsobivých osob. Ožehavou otázkou se sice město zabývá průběžně po celý rok prostřednictvím Odboru sociální péče magistrátu, charitativních organizací a Městské policie Brno, nyní se ale rozhodlo "přitlačit na pilu".

Od začátku května soustředila Městská policie Brno značné množství svých sil zejména do prostoru před hlavním nádražím, do podchodů u nádraží, v nádražní hale, ale i v parcích a na dalších vytipovaných místech. Cílem bylo a je zajištění čistoty a pořádku v ulicích, kde dochází nejčastěji k porušování vyhlášek.

„Nádraží a jeho nejbližší okolí je vstupní branou do města. Jeho úroveň a celková čistota je jeho vizitkou, která utváří první dojem návštěvníků města. Naší snahou je, aby byl co nejlepší,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka. „Nejde samozřejmě jen o turisty a návštěvníky, i běžní obyvatelé Brna mají nárok na bezpečné a čisté ulice, bez obtěžujících a pohoršujících individuí,“ dodal primátor.

Úmyslem strážníků není kohokoliv bezdůvodně vyloučit z veřejného prostoru. Na základě zákona o přestupcích a městských vyhlášek ovšem mohou postihovat narušování pořádku, popíjení alkoholu, znečišťování okolí, žebrání i rušení nočního klidu.

Městská policie zavedla řadu nových opatření. Stálou přítomnost hlídek před hlavním nádražím a v jeho okolí po značnou část dne. "Strážníci intenzivně vykazují osoby znečišťující veřejný prostor, podnapilé nebo budící pohoršení a udělují jim sankce, případně přestupky postupují ke správnímu orgánu," potvrdil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Od 30. května navíc rozšířily hlídky trvalou přítomnost až do pozdních večerních hodin, v nočních hodinách plynule navazuje už přibližně dva roky trvající opatření „Rozjezdy“. Při něm hlídky dohlížejí na pořádek během odjezdů nočních autobusů na ostrůvcích městské hromadné a kontrolují dodržování vyhlášek. Strážníci monitorují i prostor podchodů, nádražní haly a blízké okolí. Podle personálních možností plánuje městská policie rozšířit cílené a trvalé kontroly na další hodiny a výhledově u hlavního nádraží a v podchodu přibude i bezpečnostních kamer.

MP již nyní zaznamenává převážně velmi kladný ohlas veřejnosti na zavedená opatření, odhadem devadesát procent tvoří pozitivní reakce. Lidé sami strážníky oslovují, a v případě, že se kdokoli stane svědkem situace, kdy dojde k narušování pořádku, může se kdykoliv bezplatně obrátit na tísňovou linku 156.

Na druhou stranu pomocí osobám extrémně sociálně vyloučeným se zabývá Oddělení sociální prevence a pomoci Odboru sociální péče Magistrátu města Brna. Sociální kurátoři tohoto oddělení aktivně kontaktují lidi bez domova a předávají jim informace o možnostech řešení jejich složité situace. Za posledních několik let eviduje magistrát každoročně více než 3 tisíce klientů, kteří přicházejí do kontaktu se sociálními kurátory.

Odbor zajišťuje základní sociální péči (zprostředkování služeb azylového bydlení, ošacení, strava, hygiena), poradenskou činnost – zejména právní poradenství (vyřizování dokladů, důchodů, věci související s alimenty) a sociálněterapeutickou činnost (pracovní terapie) včetně protidrogové sociální práce. Klientovi je pak nabízena adekvátní pomoc, péče a podpora dle jeho možností, kompetencí, potřeb a zakázky.

"Rostoucí počet klientů sociálních kurátorů využívajících právní poradenství vypovídá o prohlubující se složitosti problémů a životních situací, ve kterých se klienti nacházejí. Nejčastěji řešeným tématem je problematika dluhů a exekucí," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Vizualizace Foto: MČ Brno-střed
Městská část Brno-střed rozhodla o výběru nejvhodnějšího návrhu architektonicko-urbanistické soutěže s názvem Park Rooseveltova v Brně. Porotu nejvíce zaujal návrh architekta Jiřího Vokřála a jeho...
20.03.2018 - 11:59
Bezbariérových míst v Brně pomalu ale jistě přibývá. Částečně zásluhou akčního plánu, který od Brňanů sbírá návrhy k bezbariérovým úpravám. Rovněž díky těmto podnětům letos bariéry zmizí z tramvajové...
20.03.2018 - 08:00
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Komentáře