Reklama
reklama

Vstupní brána do města: Na okolí hlavního nádraží nyní dohlíží víc strážníků

Bezdmovci na lavičkách, kapesní zloději v podchodu, špína a smrad. Tak bohužel vypadá okolí brněnského hlavního nádraží a prostor před nádražím. Podobně jako v jiných velkých městech, i Brno tam má problémy v souvislosti s pobytem sociálně méně přizpůsobivých osob. Ožehavou otázkou se sice město zabývá průběžně po celý rok prostřednictvím Odboru sociální péče magistrátu, charitativních organizací a Městské policie Brno, nyní se ale rozhodlo "přitlačit na pilu".

Od začátku května soustředila Městská policie Brno značné množství svých sil zejména do prostoru před hlavním nádražím, do podchodů u nádraží, v nádražní hale, ale i v parcích a na dalších vytipovaných místech. Cílem bylo a je zajištění čistoty a pořádku v ulicích, kde dochází nejčastěji k porušování vyhlášek.

„Nádraží a jeho nejbližší okolí je vstupní branou do města. Jeho úroveň a celková čistota je jeho vizitkou, která utváří první dojem návštěvníků města. Naší snahou je, aby byl co nejlepší,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka. „Nejde samozřejmě jen o turisty a návštěvníky, i běžní obyvatelé Brna mají nárok na bezpečné a čisté ulice, bez obtěžujících a pohoršujících individuí,“ dodal primátor.

Úmyslem strážníků není kohokoliv bezdůvodně vyloučit z veřejného prostoru. Na základě zákona o přestupcích a městských vyhlášek ovšem mohou postihovat narušování pořádku, popíjení alkoholu, znečišťování okolí, žebrání i rušení nočního klidu.

Městská policie zavedla řadu nových opatření. Stálou přítomnost hlídek před hlavním nádražím a v jeho okolí po značnou část dne. "Strážníci intenzivně vykazují osoby znečišťující veřejný prostor, podnapilé nebo budící pohoršení a udělují jim sankce, případně přestupky postupují ke správnímu orgánu," potvrdil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Od 30. května navíc rozšířily hlídky trvalou přítomnost až do pozdních večerních hodin, v nočních hodinách plynule navazuje už přibližně dva roky trvající opatření „Rozjezdy“. Při něm hlídky dohlížejí na pořádek během odjezdů nočních autobusů na ostrůvcích městské hromadné a kontrolují dodržování vyhlášek. Strážníci monitorují i prostor podchodů, nádražní haly a blízké okolí. Podle personálních možností plánuje městská policie rozšířit cílené a trvalé kontroly na další hodiny a výhledově u hlavního nádraží a v podchodu přibude i bezpečnostních kamer.

MP již nyní zaznamenává převážně velmi kladný ohlas veřejnosti na zavedená opatření, odhadem devadesát procent tvoří pozitivní reakce. Lidé sami strážníky oslovují, a v případě, že se kdokoli stane svědkem situace, kdy dojde k narušování pořádku, může se kdykoliv bezplatně obrátit na tísňovou linku 156.

Na druhou stranu pomocí osobám extrémně sociálně vyloučeným se zabývá Oddělení sociální prevence a pomoci Odboru sociální péče Magistrátu města Brna. Sociální kurátoři tohoto oddělení aktivně kontaktují lidi bez domova a předávají jim informace o možnostech řešení jejich složité situace. Za posledních několik let eviduje magistrát každoročně více než 3 tisíce klientů, kteří přicházejí do kontaktu se sociálními kurátory.

Odbor zajišťuje základní sociální péči (zprostředkování služeb azylového bydlení, ošacení, strava, hygiena), poradenskou činnost – zejména právní poradenství (vyřizování dokladů, důchodů, věci související s alimenty) a sociálněterapeutickou činnost (pracovní terapie) včetně protidrogové sociální práce. Klientovi je pak nabízena adekvátní pomoc, péče a podpora dle jeho možností, kompetencí, potřeb a zakázky.

"Rostoucí počet klientů sociálních kurátorů využívajících právní poradenství vypovídá o prohlubující se složitosti problémů a životních situací, ve kterých se klienti nacházejí. Nejčastěji řešeným tématem je problematika dluhů a exekucí," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře