Reklama
reklama

Vstupní brána do města: Na okolí hlavního nádraží nyní dohlíží víc strážníků

Bezdmovci na lavičkách, kapesní zloději v podchodu, špína a smrad. Tak bohužel vypadá okolí brněnského hlavního nádraží a prostor před nádražím. Podobně jako v jiných velkých městech, i Brno tam má problémy v souvislosti s pobytem sociálně méně přizpůsobivých osob. Ožehavou otázkou se sice město zabývá průběžně po celý rok prostřednictvím Odboru sociální péče magistrátu, charitativních organizací a Městské policie Brno, nyní se ale rozhodlo "přitlačit na pilu".

Od začátku května soustředila Městská policie Brno značné množství svých sil zejména do prostoru před hlavním nádražím, do podchodů u nádraží, v nádražní hale, ale i v parcích a na dalších vytipovaných místech. Cílem bylo a je zajištění čistoty a pořádku v ulicích, kde dochází nejčastěji k porušování vyhlášek.

„Nádraží a jeho nejbližší okolí je vstupní branou do města. Jeho úroveň a celková čistota je jeho vizitkou, která utváří první dojem návštěvníků města. Naší snahou je, aby byl co nejlepší,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka. „Nejde samozřejmě jen o turisty a návštěvníky, i běžní obyvatelé Brna mají nárok na bezpečné a čisté ulice, bez obtěžujících a pohoršujících individuí,“ dodal primátor.

Úmyslem strážníků není kohokoliv bezdůvodně vyloučit z veřejného prostoru. Na základě zákona o přestupcích a městských vyhlášek ovšem mohou postihovat narušování pořádku, popíjení alkoholu, znečišťování okolí, žebrání i rušení nočního klidu.

Městská policie zavedla řadu nových opatření. Stálou přítomnost hlídek před hlavním nádražím a v jeho okolí po značnou část dne. "Strážníci intenzivně vykazují osoby znečišťující veřejný prostor, podnapilé nebo budící pohoršení a udělují jim sankce, případně přestupky postupují ke správnímu orgánu," potvrdil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Od 30. května navíc rozšířily hlídky trvalou přítomnost až do pozdních večerních hodin, v nočních hodinách plynule navazuje už přibližně dva roky trvající opatření „Rozjezdy“. Při něm hlídky dohlížejí na pořádek během odjezdů nočních autobusů na ostrůvcích městské hromadné a kontrolují dodržování vyhlášek. Strážníci monitorují i prostor podchodů, nádražní haly a blízké okolí. Podle personálních možností plánuje městská policie rozšířit cílené a trvalé kontroly na další hodiny a výhledově u hlavního nádraží a v podchodu přibude i bezpečnostních kamer.

MP již nyní zaznamenává převážně velmi kladný ohlas veřejnosti na zavedená opatření, odhadem devadesát procent tvoří pozitivní reakce. Lidé sami strážníky oslovují, a v případě, že se kdokoli stane svědkem situace, kdy dojde k narušování pořádku, může se kdykoliv bezplatně obrátit na tísňovou linku 156.

Na druhou stranu pomocí osobám extrémně sociálně vyloučeným se zabývá Oddělení sociální prevence a pomoci Odboru sociální péče Magistrátu města Brna. Sociální kurátoři tohoto oddělení aktivně kontaktují lidi bez domova a předávají jim informace o možnostech řešení jejich složité situace. Za posledních několik let eviduje magistrát každoročně více než 3 tisíce klientů, kteří přicházejí do kontaktu se sociálními kurátory.

Odbor zajišťuje základní sociální péči (zprostředkování služeb azylového bydlení, ošacení, strava, hygiena), poradenskou činnost – zejména právní poradenství (vyřizování dokladů, důchodů, věci související s alimenty) a sociálněterapeutickou činnost (pracovní terapie) včetně protidrogové sociální práce. Klientovi je pak nabízena adekvátní pomoc, péče a podpora dle jeho možností, kompetencí, potřeb a zakázky.

"Rostoucí počet klientů sociálních kurátorů využívajících právní poradenství vypovídá o prohlubující se složitosti problémů a životních situací, ve kterých se klienti nacházejí. Nejčastěji řešeným tématem je problematika dluhů a exekucí," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře