Reklama
reklama

Vraky o víkendu. Lidé chtějí nové autobusy i v sobotu

Dopravní podnik má desítky nových autobusů, přesto o víkendech jezdí na běžných nevýlukových linkách ty nejstarší vozy, zatímco přírůstky stojí v garáži. Zlobí to hlavně Brňany z okrajových částí s dvacetiminutovým víkendovým intervalem.

Pavla Tvrdá žije v jedné z „vesnických“ brněnských městských částí. Když se o víkendu ráno potřebuje dostat do centra, musí přesně plánovat – kvůli nízkopodlažnímu autobusu. Další totiž jede až za hodinu. „Myslela jsem, že když ještě před prázdninami dopravní podnik dostal tolik nových, ty staré už neuvidím, ale jezdí pořád, i o víkendech,“ diví se.

Právě prázdninové výluky dostaly do ulic více autobusů. „Momentálně máme kvůli výlukám větší počet autobusů, takže vypravujeme i staré. Po skončení výluky je začneme odstavovat,“ ujišťuje mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Podle jednoho z oslovených řidičů je nasazování starých vozů způsobeno i takzvaným najížděním kilometrů. „Ono to možná není poznat, ale některé ty starší vozy prošly generální opravou až po nákupu další výrobní série, což vlastně sled vyřazování narušuje,“ vysvětluje řidič. Jak ale dodává, cestující v nářcích na víkendovou vypravenost nejsou sami. „Může mě chytit šlak, když má být třicet stupňů a já se o víkendu dozvím o přidělení vozu bez klimatizace, zatímco jiné s klimatizací stojí na dvoře. Nemluvě o nízké podlaze,“ dodává s tím, že dotazů cestujících na toto téma v posledních měsících přibylo.

Podle systému přidělování evropských dotací na ekologické prostředky hromadné dopravy musí provozovatel za každý nově koupený vyřadit jeden starý. „Žádný předpis o povinnosti najetí co nejvíce kilometrů před vyřazením není, starých autobusů se zbavujeme při nejbližší příležitosti,“ říká ale Hailichová.

Na nepravidelnost nových vozů si stěžují i cestující v tramvajích, například v Masarykově čtvrti, kde i během školního roku jezdí nízkopodlažní spoje po více než půl hodině a nové prakticky vůbec. „Přitom tramvaje 13T, tedy ty takzvané typy Porsche, do kopce na náměstí Míru mohou, jezdily sem při výlukách. Otázka je, jestli je sem dopravní podnik z technických důvodů posílat chce,“ krčí rameny majitel domu na Rezkově ulici Pavel Koláček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře