Reklama
reklama

Vraky o víkendu. Lidé chtějí nové autobusy i v sobotu

Dopravní podnik má desítky nových autobusů, přesto o víkendech jezdí na běžných nevýlukových linkách ty nejstarší vozy, zatímco přírůstky stojí v garáži. Zlobí to hlavně Brňany z okrajových částí s dvacetiminutovým víkendovým intervalem.

Pavla Tvrdá žije v jedné z „vesnických“ brněnských městských částí. Když se o víkendu ráno potřebuje dostat do centra, musí přesně plánovat – kvůli nízkopodlažnímu autobusu. Další totiž jede až za hodinu. „Myslela jsem, že když ještě před prázdninami dopravní podnik dostal tolik nových, ty staré už neuvidím, ale jezdí pořád, i o víkendech,“ diví se.

Právě prázdninové výluky dostaly do ulic více autobusů. „Momentálně máme kvůli výlukám větší počet autobusů, takže vypravujeme i staré. Po skončení výluky je začneme odstavovat,“ ujišťuje mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Podle jednoho z oslovených řidičů je nasazování starých vozů způsobeno i takzvaným najížděním kilometrů. „Ono to možná není poznat, ale některé ty starší vozy prošly generální opravou až po nákupu další výrobní série, což vlastně sled vyřazování narušuje,“ vysvětluje řidič. Jak ale dodává, cestující v nářcích na víkendovou vypravenost nejsou sami. „Může mě chytit šlak, když má být třicet stupňů a já se o víkendu dozvím o přidělení vozu bez klimatizace, zatímco jiné s klimatizací stojí na dvoře. Nemluvě o nízké podlaze,“ dodává s tím, že dotazů cestujících na toto téma v posledních měsících přibylo.

Podle systému přidělování evropských dotací na ekologické prostředky hromadné dopravy musí provozovatel za každý nově koupený vyřadit jeden starý. „Žádný předpis o povinnosti najetí co nejvíce kilometrů před vyřazením není, starých autobusů se zbavujeme při nejbližší příležitosti,“ říká ale Hailichová.

Na nepravidelnost nových vozů si stěžují i cestující v tramvajích, například v Masarykově čtvrti, kde i během školního roku jezdí nízkopodlažní spoje po více než půl hodině a nové prakticky vůbec. „Přitom tramvaje 13T, tedy ty takzvané typy Porsche, do kopce na náměstí Míru mohou, jezdily sem při výlukách. Otázka je, jestli je sem dopravní podnik z technických důvodů posílat chce,“ krčí rameny majitel domu na Rezkově ulici Pavel Koláček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře