Reklama
reklama

Vraky o víkendu. Lidé chtějí nové autobusy i v sobotu

Dopravní podnik má desítky nových autobusů, přesto o víkendech jezdí na běžných nevýlukových linkách ty nejstarší vozy, zatímco přírůstky stojí v garáži. Zlobí to hlavně Brňany z okrajových částí s dvacetiminutovým víkendovým intervalem.

Pavla Tvrdá žije v jedné z „vesnických“ brněnských městských částí. Když se o víkendu ráno potřebuje dostat do centra, musí přesně plánovat – kvůli nízkopodlažnímu autobusu. Další totiž jede až za hodinu. „Myslela jsem, že když ještě před prázdninami dopravní podnik dostal tolik nových, ty staré už neuvidím, ale jezdí pořád, i o víkendech,“ diví se.

Právě prázdninové výluky dostaly do ulic více autobusů. „Momentálně máme kvůli výlukám větší počet autobusů, takže vypravujeme i staré. Po skončení výluky je začneme odstavovat,“ ujišťuje mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. Podle jednoho z oslovených řidičů je nasazování starých vozů způsobeno i takzvaným najížděním kilometrů. „Ono to možná není poznat, ale některé ty starší vozy prošly generální opravou až po nákupu další výrobní série, což vlastně sled vyřazování narušuje,“ vysvětluje řidič. Jak ale dodává, cestující v nářcích na víkendovou vypravenost nejsou sami. „Může mě chytit šlak, když má být třicet stupňů a já se o víkendu dozvím o přidělení vozu bez klimatizace, zatímco jiné s klimatizací stojí na dvoře. Nemluvě o nízké podlaze,“ dodává s tím, že dotazů cestujících na toto téma v posledních měsících přibylo.

Podle systému přidělování evropských dotací na ekologické prostředky hromadné dopravy musí provozovatel za každý nově koupený vyřadit jeden starý. „Žádný předpis o povinnosti najetí co nejvíce kilometrů před vyřazením není, starých autobusů se zbavujeme při nejbližší příležitosti,“ říká ale Hailichová.

Na nepravidelnost nových vozů si stěžují i cestující v tramvajích, například v Masarykově čtvrti, kde i během školního roku jezdí nízkopodlažní spoje po více než půl hodině a nové prakticky vůbec. „Přitom tramvaje 13T, tedy ty takzvané typy Porsche, do kopce na náměstí Míru mohou, jezdily sem při výlukách. Otázka je, jestli je sem dopravní podnik z technických důvodů posílat chce,“ krčí rameny majitel domu na Rezkově ulici Pavel Koláček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře