Reklama
reklama

Volno? Zavřeno. Infocentra mimo hlavní sezónu o víkendu nefungují

Kdy mají lidé čas poznávat krásy svého blízkého okolí? Hlavně o víkendech. Jenže mnohá turistická informační centra v okolí Brna fungují mimo sezónu jako úřady ve městech. I za krásného jarního počasí v soboty a neděle tak mohou turisté někde jen tahat za kliky a divit se.

Turistický ruch člení kalendářní rok na hlavní sezónu a několik dalších období na jaře, na podzim a v zimě, kdy je poptávka nižší. Ovšem jen co se na jaře oteplí, vydávají se lidé z měst, jako je Brno, na kratší výlety do okolí. Tam ale jako by na mnoha místech panovalo přesvědčení, že se lidé věnují turistice přes týden. Příkladem mohou být Rosice nebo Dolní Kounice. Jejich turistická centra jsou o víkendu zavřená. Přitom by to mohlo být naopak: přes týden zavřeno a otevřeno od pátku do neděle.

„Nechápu to. Instituce, která poskytuje volnočasové služby, má otevřeno jako nějaký úřad a o víkendu je zavřeno. Kdy jindy chci poznávat okolí, než o víkendu na kole nebo pěšky?“ diví se Pavel Dohnal z Brna. Infocentrum v budově obecního úřadu v Dolních Kounicích ve všední dny otevírá – z pohledu turisty nepochopitelně – už v sedm ráno. A třeba v pátek zavírá půl hodiny po poledni. „Co mají dělat výletníci, kteří vystupují z vlaku v sobotu v devět ráno?“ diví se nadšený turista Dohnal.

Podle Jany Jurkové z turistického informačního centra v Dolních Kounicích je centrum v budově obecního úřadu otevřeno jen přes týden celý rok, ale služby pro turisty jsou i přesto zajištěny dostatečně. „Od dubna do října je navíc v provozu další centrum v klášteře Rosa coeli, které má o víkendu otevřeno od desáté dopoledne do páté odpoledne,“ ujišťuje Jurková. „Prohlídky památek s průvodcem navíc organizujeme i během zimy,“ dodává.

Redaktor CENTRUM news se na víkendovou otevírací dobu dotazoval telefonicky coby „zvědavý turista“ mimo jiné v Rosicích. „Od června budeme mít i víkendový provoz, mezitím můžete některé informace získat na zámku,“ vysvětlil zaměstnanec tamního kulturního informačního centra.

Podle oslovených odborníků jsou služby v turistickém ruchu nutně provázané. Aby vydělali všichni, musí spolupracovat. Hoteliéři tak hůře nalákají nocující klienty, pokud ti mají dojem, že nemá cenu zůstávat. „Jestli je někde turistické infocentrum o víkendu uzavřeno, mnozí turisté si z toho odvodí, že asi není důvod, proč by mělo být otevřené, a že v okolí nic moc není. To je trestuhodný přístup,“ zlobí se manažer brněnského hotelu, který si nepřál uvést jméno. „Nechci starostům sahat do svědomí, ale připadá mi to, jako by infocentra byla někde otevřená s ohledem na zaměstnance, kteří musejí jít ve tři domů, a ne na turisty, kteří by možná mohli přijít v neděli odpoledne,“ dodává.

Víkendový provoz turistických center mimo sezónu „neřeší“ ani některá větší jihomoravská města. Podle internetových stránek města mají od října do května turisté smůlu i ve dvacetitisícovém Vyškově.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře